29 Nis 2008

Gebelik Testi

Test meselesine gelelim.

Hayatımda bir sürü defa çıkmasın çıkmasınn diyerek test yaptıktan sonra "haydi iki çizgi, göreyim seni" moduna geçmek biraz zor oldu. İnsan isteyince hayali çizgiler de görebiliyor. Elinizdeki o teste yeterince uzun süre bakarsanız, bir değil, iki değil, on iki çizgi bile görebilirsiniz. O nedenle testin güvenliği açısından anne adayı dışında en az iki kişinin daha bakmasında yarar var. Bu ay nedense olabilir mi acaba hissi kuvvetliydi. (Geçtiğimiz iki ayda da olduğu gibi:) Daha regl gecikmeden hemen bir test alıp (bize de çıkabilir) hemen bir denedik. Bir şey çıkmadı.

Sonra regl gecikti. Yalnız hamile olmadığın halde reglin gecikmesi PKOS açısından çok iyi bir durum değil. Normalde 30-35 günlük döngülerim, metformin sağolsun 28-29 seviyesinde sabitlenmişken (Standarda uygun bir kadın olabildim mi? Buna sevinecek hale gelebildim mi? Oku o kadar erkek bölümlerinde, çalış erkekler gibi, tabi testesteronun yüksek çıkar, aferim sana?) bir kaç günlük gecikme bile insanın aklına ters şeyler getiriyor. O son tatlıyı yemeyecektim. O ekmeği yemeyecektim. Yoksa daha mı az meyve yeseydim, kan şekerini mi bozdum, insulin mi kaçtı acaba? Bir test daha yaptım.

Bu arada bilmeyenler için açıklama: Çeşit çeşit test var. Bir kısmı gayet ucuz, hata oranı yüksek. 5-10 YTL civarındalar. Bir de daha klas testler var prediktör, isveç erken gebelik tespit testi gibi bunlar da 18-25 YTL civarındalar. Daha garantili oldukları iddasındalar. İşlemse şöyle. Temiz bir kaba tercihen sabah uyanır uyanmaz ilk çişinizi yapıyorsunuz. Testin içinden çıkan damlalıkla testin damla yerine damlatıyorsunuz. Damlattığınız sıvı sola doğru akıyor, akarken arkaplan renk değiştiriyor. Bir tane T bir tane de C yazan nokta var. C kontrol işin, T sonuç. C genelde kırmızıya yakın, koyu pembe bir çizgi. T de ne olduğu ise sizin durumu belirliyor.

İlginçtir dandik dediğimiz iki testte benim T'de açık pembiş bir çizgi oluştu. Bir an sevindik, bir an inandık. Bir an yok canım hayal görüyoruz dedik. Sonra gittik prediktör aldık. Ertesi gün denedik. Bemmmbeyaz. Çizgi filan yok. Bekledik iki gün daha. Tekrar test yaptık. Gene pembiş çizgi. Bugün itibariyle kan verdim ve beta Hcg testi yaptırıyorum. (48 YTL) Bu akşam kesin sonucu öğreneceğiz.

Dikkat edilmesi gereken noktalar şunlarmış:

1- Bu testler genelde 25 mIU/ml'ya da 50mIU/ml' seviyesindeki Hcgyi algılıyorlarmış. Adetin geciktiği ilk gün yapılabileceği söylense de (daha gecikmeden pozitif gören var) gerçekte bir hafta on gün beklemek doğru sonuç için daha iyi. Ama siz de benim gibi sabırsızsanız bari gidin kan tahlili yaptırın. 10 günden önce bu testlerdeki hata payı %50 imiş. Durduk yerde dalgalanmaya ne gerek var? (Ben duramam dalgalanırım da durulurum gerekirse:)

2- Yanlış negatif, yanlış pozitife göre daha yüksek ihtimale sahip. Yani negatif çıkması hamile olmadığınızı göstermez ama positif çıktıysa büyük ihtimalle hamilesiniz.

3- Bu konuyda insan neden takıntılı oluyor bilmiyorum. Delirmiş gibi acaba hamile miyim yazan bütün forumları okudum. Yani bunun cevabını google veremez değil mi?

4- Test sonucu beklemek hem güzel, hem heyecanlı. Bakalım biz kaç kişiyiz?

Hiç yorum yok: