1 May 2008

Beslenme ve Cinsiyet

İngilizce de "you are what you eat" diye bir söz vardır Sen yediğinden ibaretsin, sen yediklerinsin anlamına geliyor. Düşününce doğru. Yediğin, içtiğin bir de soluduğun hava vücudunun inputları. Outputlar canlılığın, bedenin. Ter, çiş, kaka bunlar da yan çıktılar.

Gözüken o ki sadece sen yediklerin değilsin. Senin doğuracağın çocuk da birebir yediğin içtiğine bağlı. Hem de gebe kalmadan öncekilere. Yapılan bir araştırmaya göre bol kalorili beslenen annelerin oğlu, diyetine dikkat eden annelerin kızları oluyormuş. Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Çok garip açılımları olan bir haber. Yorumlarda yazmışlar, ye tatlıyı doğur atlıyı, ye ekşiyi doğur ayşeyi.

Bilim ne tuhaf şey. Bundan bir yıl önce olsa, böyle bir araştırma sonucu olmasa, batıl inanç, cahillik sadece X ve Y ile ilgili bu işler diye ukalalık edebilirdi insanlarımız. Gözüken o ki hiçbir şey mutlak değil. Evet X ve Y belirliyor cinsiyeti, bu bilgi yanlış değil. Ama eksik. Hangi spermin yumurtayla aşk yaşayacağında yumurtanın da söz hakkı var. Annenin bedeninin de. Kadını genelde edilgen, bazı kararlara ve olaylara "maruz" kalan olarak görmenin bilime yansıması. Bir dönem batılı bilim adamlarının kadınlarda orgazm fizyolojik olarak mümkün mü diye araştırıp durmaları. (Hayır ben kötü sevişen bir erkek değilim, karımda orgazm olacak biyoloji yok.) Benzer şekilde cinsiyeti erkek belirler, elbette karar veren, "tecavüz eden" (kadının rızası bebek için şart değil nasılasa) o. Halbuki sonra döllenmede kadının orgazmının şansı ne kadar arttırdığı söylendi.

Karışık işler.

Bu arada yazının yorumlarını okurken gene çok şaşırdım. Yorum şöyle:
"açıkçası bebeğin cinsiyetine erkeğin spermi karar veriyor sonuçta hamile olan kadın zaten her besini tüketşyor bence bu araştırma yanlış"
Buna benzer pek çok yorum var.

  • Yalnız araştırma zaten cinsiyet spermdeki X ya da Y kromozomuna göre belirlenmiyor demiyor.


  • Yumurtanın hangi spermi seçeceğine annenin vücudu karar veriyor olabilir. Kriptik Dişi Seçimi konusunda çeşitli araştırmalar ver. Tek bir ilişkide milyonlarca sperm annenin vücuduna giriyor ama ancak bir düzinesi yumurtanın yanına yaklaşabiliyor. Spermlerin yolunu bulmasında yumurtanın rolüne ilişkin araştırmalar var.


  • İnsanın yediği içtiği yollardaki asiditeyi etkiliyor olabilir.


  • Araştırma yediğin cinsiyeti belirliyor demiyor. Etkiliyor olabilir diyor. Aradaki farkın kahvaltı yapanlar ve yapmayanlardan kaynaklanabileceği söyleniyor. Daha sonra çok daha kapsamlı bir araştırmayla bunun doğruluğu test edilebilir.


  • Kısacası araştırma daha çok erken bir seviyede. Ne sayılar, ne de sonuçlar tatmin edici. Ama itiraz ederken "bence bu yanlış" çok doğru bir yaklaşım gibi gelmedi. Bilgi, hakikat dediğimiz hergün yeni bulgularla yeniden yazılıyor.

    Yabacı basından bir tartışma buldum. Yorumlar bizimkilere benzer. Meraklısı için...

    Hiç yorum yok: