2 May 2008

Metformin, Glukofaj, Poli kistik, Gebelik

Orda polykistik gibi gudik bir hastalıktan çeken, saçının dökümlesi yetmiyormuş gibi, kilo almak yetmiyormuş gibi, tüylenme yetmiyormuş, adetlerin 35i 40ı bulması yetmezmiş gibi deneyip deneyip hamile kalamamak...

Metformin işe yarıyor. Bunu söylemek istedim. Kullanmaya başladığımın 3. ayında hamile kalmış bulunuyorum. Doktorum sonrasında da devam dediği için içmeye devam ediyorum. Pazartesi görüşmeden sonra ne diyeceğini dinleyeceğim.

Buraya geldiğim yolu anlatmam gerek. Uzun bir hikaye.
Ama özetle bir süre kullandım, kilomda bir değişiklik olmadı. Sonra internetten araştırmalarım sonucu doktora dozajı arttırmayı önerdim, arttır dedi. 850m x 2 içmeye başladım. Çok faydasını gördüm. Kilo alma durdu, bir miktar kilo verebildim. Arada kas da yaptığım için kilodan çok incelmeme faydası oldu. Sonra bir süre bıraktım.

Daha sonra bebek sahibi olmak isteyince doktor neee bıraktın mı dedi. Ben de yok canım diyerek içmeye başladım. Çünkü doktor 3 ay kullan olmazsa sana cısss yapıcam demişti. Ben doktordan çok korkarım, iğne, ameliyat, bırrr. O nedenle biraz da korkudan ve metforminden (ve tabi kısmet olduğu için) 3. ayda Denemeye başlamamızın 2. ayında hamile kaldım.

  • Bu nedenle metformini DÜZENLİ kulllanın.
  • İşe yaramıyorsa DOZAJI kontrol edin.
  • Şeker yemeyin. Karbonhidrat fazla almayın. Doğrudan şeker içeren hiçbir şey yemeyin ama elma yiyin, kiraz yiiyin. Patates yiyin. Üzüm yemeyin.
  • Yapabiliyorsanız günde 1 saat yürüyün. 30 dakika bile farkediyor.
  • (Gerçi ben diyet yapamadım, spor da yapamadım. Hamile kaldığım dönem deliler gibi çalışıyordum. Ama yediklerime dikkat ettim. Öyle direk kana karışacak şeyler yemedim. Metformine çok dikkat ettim)

Oluyor. Olacak.

Bir de kafaya takmayın diyorlar ama nasıl yapıldığını bilmiyorum. Belki şunu düşünmek iyidir. "Aman olursa olur, bakalım.... "
(Yapabilen beri gelsin...)

Sallamadığınızda oluyormuş. Bebek diye düşününce, takılınca olmuyormuş.
(Biliyorum insan takıyor. Meditasyon, dua, telkin, sakinleşme, başka odaklar. Bir yol bulmalı...)

2 yorum:

Peris dedi ki...

Dörtbuçuk yıldır PKOS'umun farkındayım, bir yıl öncesine kadar doğum kontrol hapı kullandım, 2009 haziranında bıraktım, kilo verdim, başka ilaca gerek kalmadan Şubat 2010'da hamileydim. Gözümü çok korkutmuştu, tedavisiz bebek sahibi olamayacağım diye üzülüyordum, çok şükür. Şimdilik ilk üç aylık dönemi atlatalım diye bekliyoruz.

Ozgur dedi ki...

Merhaba Peris, yeni gördüm yorumunu.
Sanırım kilo vermek çok ciddi fark yaratıyor. Tüm PKOslular ne yapın yapın önce kilo vermeyi deneyin diyelim burdan...

sevgiler...

Hayırlı doğumlar:)