19 Eyl 2008

Kız Babası

Kızımın babası elini karnıma koyuyor ve pıt hemen içerden tepki geliyor. Kız babası olmak sanırım bir babanın tadacağı en güzel şeylerden. Kendi babamdan biliyorum:)

Bi kere en güzel ve şiddetli kavgaları babanızla ediyorsunuz. İçinizdeki erkeği babayla güçlendiriyorsunuz. O yol gösteriyor. İcat nedir, bilim nedir. Sorularınızı yanıtlıyor. İçinizdeki kadını anneyle öğrendiğiniz gibi. Anne sabır, tevekkül, inanç, kabullenme, sakinlik. Baba cesaret, akıl, inat, diretme gücü, kavga gücü gibi bir şey. Tersi de olabilir, erkeklik, kadınlık dediklerimiz artık içiçe geçmiş durumda. Bende erkeklik, sevgiloşta dişillik var. Erkek çocuklar babayla ya çatışıyor, ya rakip. Kızlar öyle değil. Daha sakin, daha yanı başında.

Baba anneden farklı. Bazen daha uzak bu nedenle daha serinkanlı olabiliyor. Bazen de tam anlayamıyor, anlamaya çalışıyor, uğraşıyor yabancı bir dünyayı çözmeye. Baba hem anneden, hem de kızlarından öğreniyor dünyayı. Sanırım bir kız babasının hayatta hiç bitmeyen eğlencesi ve çilesi, durmaksızın yeniliklere açık olamak, sürekli öğrenmek zorunda kalmak. Dünya kızın doğduğu günkü gibi değil. Zamane kızları eskiler gibi değil. Daha başına buyruk, daha bağımsız. Deneyime açık olmak gerekiyor.

Bakalım ilerde neler göreceğiz…

Hiç yorum yok: