7 Kas 2008

Arkadaşlar...


Ne kadar okursan oku. Güvendiğin ve sevdiğin birinin yorumları bambaşka. Biraz da dünya görüşü meselesi bu. Kendine yakın arkadaşlar seçiyorsun, olaylara senin gibi bakacağını biliyorsun, çok güveniyorsun.

O nedenle daha önce doğum yapmış biricik arkadaşlarımın bu süreçteki yardımını anlatmadan geçemeyeceğim. Şu listeyi oluştururken de, marka tavsiyesinde bulunurken de hep çok özenli, hep çok yardımcı davrandılar bana. Özellikle ikisi. Biri İngiltere'lerden arayarak sorularımı yanıtladı. Ordaki sistemi durmadan anlatarak burada yapılanlara eleştirel bir gözle bakmama (çevremdeki orta sınıf delirmişliğine karşı haklı direnişime) yardımcı oldu. Burada normal doğum diyince ayılıp bayılanlara, epidural olmayabilir diyince uzaylıymışsın gibi bakanlara bir AB desteği oldu. Uyum yasası kardeşim:)

Şu listede hangisi iyi, hangisi kötü bilmek mümkün değil. Soruyorum şunu ne aldınız, bunu ne yaptınız. Çok yardımı oldu. Yeni doğum yapmış başka bir arkadaşım daha var. Evine gidip geliyorum, kızını seviyorum. Hem onun büyüyüşüne tanıklık etmek muhteşem, hem de burada neyi nerden almalıyım konusunda uzman.

Perihan Mağden yazmıştı. Doktor seçerken insan zorlanıyor. Biraz kafana uyan birini bulman gerek. Uzmanlık bir yana, dünya görüşü de uyumlu olmalı. Böyle bir doktor bulabildiğim için şanslı hissediyorum kendimi. Nerede okudum, doktor adayına sormuşlar, dürüst ama uzmanlığı çok iyi olmayan bir doktor mu, uzmanlığı çok iyi olan ama çok dürüst olmayan bir doktor mu diye. Yanıt, eğer ameliyat olmam kesinse, uzmanlığı olanı isterim. Ama ameliyat olmamın gerekliliği konusunda konuşmak için dürüst olanı isterim. (Bloglardan birinde okudum, bir türlü çıkaramadım nerede?) Kısacası uzmanlık kadar, güvenmek önemli. Empati hissi önemli. En ama en önemlisi dinliyor olması sizi. Kaygılarınızı anlıyor olması. Bu açılardan çok şanslıyım. Bakalım sonuna kadar böyle gideriz umarım...

Arkadaşlar gibisi yok.

Hiç yorum yok: