28 Kas 2008

Hamilelik Günlüğü Devam Ederken...

Hamilelik insanı kaplan yapıyor demiştim di mi? Aman ne çok anlatacağım varmış, meğer ne dertliymişim ben:)

Yavru geliyor, çok az kaldı. İznimin 5. haftasındayım. Evde olmaya alıştım. Uyku düzenim kayık, hemen hemen hiçbir iş yapmıyorum. Arkadaşlarımla buluşuyorum. Kitap okuyorum. Almak istediğim bir sertifika vardı, çalıştım onu aldım. Ama ne çile... Tavsiyem: Hamileyken sınava girmeyin en azından sonlarında. Dikkatim dağınık, her cümlede uykum gelir... Gelir ne, resmen uyudum kaç kere. Rüya bile gördüm. Sınav dört saat. Yoğun dikkat ve yorum isteyen sorular... Ama artık dünya çapında geçerli bir sertifikası olan bir proje yöneticisiyim. Aferim bana. Öğrendim ki en uykulu halimle bile matematik sorularını yapabiliyorum. Yorum sorularını ise oku, oku, oku ve zzzzz. Kendime çimdikler attım. Tuvalete gidip yüzümü yıkadım. Ah ah, perişan oldum. Vücudum sızlandı. Kızım içerde bir o yana bir bu yana yaslandı. Acaba o da almış sayılır mı sertifikayı? Dayanamayacak hale gelince 1.5 saat erken çıktım, ne olacaksa olacak dedim. Neyse ki geçmişim... Emekler boşa gitmemiş.

İnsan endişeleniyor. Kriz ortamı. İşe dönsem mi, dönmesem mi. Ücretsiz izin almak istiyorum ama bu ortamda bu riskli mi olur. Efendi gibi dönsem mi? Başka iş mi baksam... Ne yapsam, nasıl yapsam. Sorular dönüp duruyor. Hiçç istemiyorum çalışmayı bir yandan. Evde öyle üretkenim ki...

Kızımızın hareketleri devam ediyor. Bir o yana, bir bu yana.

Bugün yeni bir icat çıkardım ve akşam 11 itibariyle sağ kalçamda ve bacağımda korkunç bir ağrı başladı. Siyatik sanırım. Bazı harektleri yaparken canım alınıyor sanki. Normal dururken iyi. Hiç hamilelik sıkıntısı çekmemiş biri olarak nankör olmamam lazım. Belki de bedenimin artık doğur çağrısıdır bu. Son ay zormuş. Duşa girip sıcak su tuttum, pek iyi gelmedi. Bazı hareketler yaptım yogadan. Pek bir şey farketmedi. İnternette fizik tedavi filan demişler. Ben şimdi yatayım yarına geçsin nolur geçsin taktiğini uygulamayı düşünüyorum.

İyi geceler bütün hamilelere....

Hiç yorum yok: