9 Kas 2008

Pancake Tarifi ve Pazar Kahvaltısı

Arkadaşlarımız geldiler, onlara çok şahane pancakelerimizden yaptık. Onlar da börek getirmişlerdi, bir güzel pişirdik ve yedik. Muhteşem bir kahvaltı oldu.

Daha sonra benim becerikli arkadaşım akşama doğru bana telefon ederek pancake tarifini istedi. Bundan büyük iltifat olabilir mi? Olamaz. Hemen veriyorum. Gerçi ben de tarifi internetten buldum. Eşki sözlükten baktım, bir kaç blogda değişik tarifler arasından seçtim. En beğendiğim tarif Devletşah'ın blogundaydı.

Önce 1 bardak un, 1 bardak süt, 2 yumurta, biraz tuz, 3 tane kesme şeker (toz yoktu), 2 yemek kaşığı zeytinyağ koydum. Mixerle çırptım, buzdolabına attım. 45 dakika kadar sonra, biraz un ve 1 paket kabartma tozunu ekleyerek biraz daha çırptım.

Sonra, kardeşimin de önerisiyle, ocağa 2 tava koyduk. Seri bir şekilde kepçeyle hamuru 1. tavaya attık. Bir yüzü pişer pişmez diğer tavaya tersini koyduk (Öss sorusu gibi oldu biraz). Böylece son derece hızlı ve verimli bir şekilde pancakelerimiz pişti, sıcak sıcak yedik. Üzerlerine bal, nutella, yumuşak beyaz peynir filan da ekleyince muhteşem bir kahvaltı oldu.

Yapmayı düşünenler üşenmesinler. Kritik nokta, çok fazla pişirmemek ve yağ oranına dikkat etmek. Bir daha yaparsak daha da usta olacağımızı düşünüyoruz.

Bakalım.
Hamileliğin başından beri canım istiyordu, bugüne kısmetmiş. İnsan sevdiği şeyleri üretebilmesi kadar güzel bir şey var mı hayatta? Bir sonraki projem enginar dolması olacak...

Hiç yorum yok: