24 Ara 2008

Beklemeye Devam...

Bu sabah kar var İstanbul'da. İşe gitmemenin güzelliği. Ama kardeşim ve sevgili gittiği için buruk. Bütün yollardakilere sabır dilerim.

Bizim kızda bir hareket, bir gelme belirtisi yok henüz. O kadar da yürekten çağırıyoruz oysa ki, bir gece ansızın gelebilmeli değil mi? Bir kaç gün önce çok heyecanlıydım, şimdi tekrar ara ara hamile olduğumu unutma dönemine girdim. Zihnim bir konuda çok fazla kalamıyor. Doğuma odaklanıyorsun, "ha daha gelmiyor musun tamam" şeklinde bir durum herhalde. Karnım kocaman. Artık ben ve göbek bir bütünüz. İyice penguen oldum. Görmezden gelinemeyecek bir karnım var. Bebişin duruma göre bir yanı, diğer yanı şişiyor, iniyor.

Dün sağlık ocağına gittik. Daha önce eve gelmişler beni kaydetmişlerdi. Geçenlerde doğurdunuz mu diye aradılar. Yok dedim bekliyoruz. Sağlık ocağına ilk gidişim. Pırıl pırıl bir ortam. Alt katta bebek, aile planlaması bölümü var. Dünya tatlısı bir doktur. Beni aldı, tarttı. Bebişin kalp atışlarını dinledik, tansiyona baktık. Emzirmeyle ilgili bilgiler verdi. Aşı ile ilgili bilgiler. En güzel yanı, kendisi 10 ay önce doğum yapmış. Hemen soruları sıraladım ben de. Doğurmakla bitmiyor tabi, emzirmesi var, aşısı var. Aşıları doktora mı yaptırmalı sağlık ocağına mı gitmeli. Bebek için özel sigorta yapmalı mı, nerden yapmalı, iyi ve güvenilir bir çocuk doktoru nerden bulmalı? Sırayla. Önce bir doğuralım.

Sonracığıma akşam sevgili ve kardeş de geldikten sonra e-bebek'e gittik. Nihayet oto koltuğunu ve gerekli olabilecek bir kaç şeyi daha aldık. Alez aldık, atılabilir iç çamaşırı aldık. Annem lohusa şerbeti şeysi de aldı. Bebek şekerlerine baktık ama hiç hoşumuza gitmedi. Sanırım o kısmı pas geçeceğiz. Kapı süslemelerini de.

Artık eksik bir şey kalmadı benim listemde. Eşyalar da hazır. "Baba Olmak" revize bir liste yayınlamış. Gerçekten de şu listeler üzerinde tecrübelilerden bilgi almak çok faydalı. Aklımın bir köşesine yazdım. 6-8 ay sonra aldıklarımız üzerinde işe yarayanları, yaramayanları yazacağım.

Oto koltuğu konusunda çok zorlandık mesela. En fazla bir yıla kadar kullanıyorsun. Çok fazla arabayla gezecek bir insan değilim, gidip alışveriş merkezlerinde dolanacak bir insan değilim. Travel sistem denen şeyler var, hem oto koltuğu hem bebek arabasına monte durumları. Henüz puşet almadık. Travel sistemle beraber gelenler çok ağır/hantal gözüktü. Karar vermesi çok zor. En son başlarda kanguru ile gezeriz, zaten çok da dolanmayız, sonra bakarız tekrar diye karar verdik. Zor işler. Gerekirse gidip alırız.

Haberler böyle. Kızımın keyfi yerinde sanıyorum. Pek bir gelmeye niyeti yok gibi. Ara ara şiddetli kasılmalar oluyor, hemen geçiyor. Bakalım, keyfi bilir. Ben diyorum dışarısı daha eğlenceli gel diye ama. Karışılmaz tabi.

Araba koltuğunu chicco aldık bu arada. İsofix yokmuş. Aslında ABDde var. Yeni doğanlar için isofixli sistem yokmuş. Halbuki o bizim daha çok aklımıza yatmıştı. Mecburen isofixsiz aldık. Hiç yoktan iyidir ne de olsa...

6 yorum:

gezicini dedi ki...

sağlıklı güzel bir bebek olsun inşallah!
kolay gelsin...
sevgiler
gorki

Ozgur dedi ki...

Çok teşekkürler gezicini!
Bekliyoruz.
Sevgiler...

Ayse dedi ki...

buradan ozgurun bebisi hanim kizimiza sesleniyorum: yavrucum, bak annecigin, baban, ve blog teyzelerin dort gozle seni bekliyoruz, fazla bekletme bizleri de artik sag salim gel bakalim. :)

ozgurcum, iyi yapmissiniz, kanguruyla gez daha iyi, o sepet gibi seyleri tasima zor be! hem bebek agirlasiyor, hem de o sepet agir, sen sling olsuun, kanguru olsuuun, takil bence... :) zaten hava soguk...

bu arada saglik ocaklari icin bu sozleri duymaya cok sık basladim- ne guzel? sen neredekine gidiyorsun? hic haberim bile yok...

bu arada alez nedir ki? :)

cok cok optum.

Ozgur dedi ki...

Ayşe'ciğim, hemen ilettim söylediklerini. Bakalım belki bu gece bir yanıt gelir? Gelir mi?

O kadar zor ki... Alıyorsun, iyi güzel de kullanılacak mı, pratik mi, nasıl, kafada bin tane soru ve ben gerçekten de bu konularda süper tecrübesiz, aydan gelmiş bir insanım:( Artık bebiş gelsin öğretsin, kendi seçsin ne bileyim:)

Alez bu yataklara çiş geçmesin diye yatağın üstüne serilen muşamba kısmı olan bir örtü. Amaç yatağı temiz tutmak. Güzel tarafı makinada yıkanabiliyor, misler gibi.

Vallahi hiç sağlık ocağı kültürü olan biri değildim, hatta biraz önyargılıydım da. Bostancı Sağlık Ocağı benim gittiğim. Gidiyorsun mesela direk numara alıyorsun bankalar gibi. Doktorlar çok ilgili. Ama anne çocuk kısmı süper. Zaten bizim eve gelip beni kaydettiklerinde ben şoka girmiştim. Evde raporluyum, oturuyorum. Kapı çalıyor, hamilesiniz değil mi, sizi kayıt etmeye geldik diye birileri geliyor. Ancak nasıl paronayak olduysak toplumca bir an ben inanamadım, kendime gelemedim, nerden biliyorlar hamile olduğumuu diye kalakaldım. Takip ediyorlar, aşılar için hatırlatma amaçlı arıyorlarmış. Ben gerçi içiyordum zaten ama demir takviyesi veriyorlar lazımsa.

En önemli kısmı insani yanı. Doktorlar o kadar candan, o kadar şeker ki, gittiğinize seviniyorlar. Hani özel doktorunuz sevinmez öyle. Mutlu oldum ben.

Selamlar,
özgür

Ozlem dedi ki...

Merhaba,
Küçük hanımın keyfi yerinde demek ki :) Ben hafif ve kolay açılabilen bir puset aldım. Karar vermek gerçekten zor. Ben de sitemde kanguru mu sling mi daha iyi diye yazmıştım. http://tastoli.blogspot.com/2008/11/sling-mi-kanguru-mu.html
Aldığın kangurunun markasını öğrenebilir miyim? Ben doğduktan sonra almayı düşünüyorum. Memnun kalırsan ve tavsiye edersen bende aynı markayı alabilirim :)

Ozgur dedi ki...

Merhaba Özlem,
Chicco You&Me Kanguru aldım ben. İlk aldığım ürünlerden. Araştırdım doğduktan itibaren kullanılabiliyormuş. Kimileri kalça çıkığı yapar diyor, kimileri bilakis iyi gelir diyor. Biz almayı tercih ettik, bir de ilk aldığımız ürünlerden.

İnsan ilk alışverişe başladığında sanırım çok gerekmeyecek ama kendi gönlünden geçen şeyleri alıyor. Mesela ben ilk Aventİn göğüs pompası setini aldım. Hem çantası var, içinde biberon var, emzik var, pompa var. Hayır dersen ki hemen çalışacak mısın o da belli değil. Bir de kanguruyu aldık. Neden diye soruyorum? İçimden öyle gelmiş işte:)

Sanırım bende bir panik oldu, elde bir liste, alışverişten nefret ederim, avent set alınca bir sürü parça otomatikman listeden silinmiş oldu:) Kanguru da nedense bana sevimli gelen bir şey.

Demek istediğim kanguru ve göğüs pompası benim duygusal ihtiyacımdan aldığım şeyler oldu. Gerçi tanıdığım yegane hamileler olan arkadaşlarımın ikisi de çok yoğun olarak kanguru kullandılar. Bu insanın gezme alışkanlığıyla da ilgili olabilir. Hayatında hep sırtında çantayla gezmiş biri olarak, yavru da gerçek bir kanguru gibi durabilir kucağımızda gibi geldi. Puşetse hafif olsun, rahat olsun, azıcık oturabilir olsun... Gibi.

Ne bileyim :)

Bakalım gelsin bizim minik, tüm yorumları yazarım.