29 Oca 2009

Bir Aylık...

Zaman su gibi akıp geçiyor. 4500leri bulmuşuz çoktan. Cumartesi doktora gideceğiz. Sevgili blogger arkadaşlarımızın önerdiği bir doktora gideceğiz. Hayırlısı olsun. İstediğim
  • çocukları çok sevsin
  • işini çok iyi bilsin
  • empatik olsun
  • hızlı ulaşılabilir olsun.
Tabi en önemlisi güven.

Ne haldeyiz... Bir düzenimiz var. Geceleri genelde bir kez kalkıyoruz, bazen iki kez. Gece nöbetleri benim(genelde). Emziriyorum, altına bakıyorum, sonra uyuyoruz. BAzen yatağa yatınca uyanıyoruz, tekrar uyutuyoruz. (Örnek dün gece. Çok uykusuz kaldım) Sonra sabah ezanından sonra ben eğer çok yorulduysam nöbeti eşime devrediyorum. O mutlu bir şekilde yavruyu alıyor, gazı varsa çıkarıyor, uyutuyor. İşe gidiyor. O noktada benim halim varsa emzirip biraz daha dayanıyorum ama genelde anane nöbeti devralıyor. Ben emzirme aralarında uyanıp emzirip geri yatıyorum. 11 gibi uyanıyorum. Öğleden sonra kızımızla beraberiz. Anneanne daha yorgunca. Akşam teyzeyle baba gelip gaz ve alt değiştirme ritüellerine talip oluyorlar. Haftasonları yarış halindeyiz. Ama tabi benim ayrıcalığım var. Kıroyum ama meme bende:)

Esasen öğleden sonraları (bazen) ağlamaları oluyor nedensiz. Ama her zaman değil. En kötüsü o. Doktora soracağım. Gaz ya da reflüye benzemiyor. Tariften koliğe de benzemiyor. Belki standart prosedürdür. Bilemiyor insan.

Bebeklere fısıldama ve Sabiha Paktuna kitaplarını okuyorum sık sık. Bahsedilen rutine uymaya çalışıyoruz. Aktivite zamanları süper. İnsan gün geçtikçe daha yaratıcı oluyor. Dandini dandini dastana nasıl varyasyonlara büründü anlatamam. Kırmızı balık çevre dostu bir şarkıdan, hamsiyi avlayıp yemeye çalışan bir Elaya döndü. Ne yapalım dedemiz balıkçı bizim:) Kızımız balık sevsin. Gözlerini dikip izliyor. Yüzlere bayılıyor. Kesişip duruyoruz. Ufff içim akıyor resmen. Bambaşka bir duyguymuş, tarifsiz. Allah isteyen herkese tattırsın.

Hafif pamukçuk olduk. Pratik annenin blogundan okudum. Karbonatlı su iyi geldi. Bakalım...

Şu düzen bir otursa tamamen...

"düz değil, düzen değil,
az değil, ezen değil,
boz eğil, bozan değil,
bir gül biter içimde, içimde, içimde,
tam bildiğin biçimde, biçimde, biçimde,
oofff...
gecenin tam üçünde,
gecenin tam üçünde..."

Fikrek Kızılok.

11 yorum:

Anne ve Bebisi dedi ki...

ee desenize genç kız olmuş bile :D

k.i.s.d. dedi ki...

Özgürcüm şu anda okuduğum kitapta nedensiz ağlayan bebişleri sakinleştirmek için 5S yöntemi önermiş doktor. Kitap 5S hakkında zaten. Pratik anne de bu konuda yazmıştı (happiest baby on the block kitabı) Ela'yı sakinleştirmek için 5S den faydalanmayı deneyebilirsiniz.

1- Bebeği sıkıca kundaklamak (Swaddling- bununla ilgili nette güzel şemalar var- sıkılır diye üzülme çünkü anne karnında daha sıkışık duruyorlar)
2- Side stomak dedikleri yan pozisyonda korumak
3- Sallamak (oturur pozisyondayken bebeği iki diz arasına side-stomack pozisyonunda yerleştirip -kafası avucumuzda olacak- hızlı hızlı sallamak)
4- Ssshhh sesi çıkarmak (annelerimizin pış pış sesi)
5- Sucking (emzik vb)

Bence swaddling yeterli olabilir Ela için. Eğer bitkin düşecek kadar ağlıyorsa denemekte fayda var.

Maşallah da diyim.

Bi de annene saygı ve sevgilerimi sunuyorum, zaten böyle bir fedakarlığı anneden başkası yapmaz sanırım. Hm, bi de kıroyum ama meme bende mottona çok güldüm, bayıldım, bol mesaili şu günlerimde bir cuma sabahı bir insan bu kadar keyiflendirilebilirdi.

Kucak dolusu sevgiler...

yeliz dedi ki...

doğuma 3 hafta kala hala ofiste çalışırken:( senden ve eladan haberler çok iyi geldi. yazdıklarından anlıyorum ki herşeyi belli bir rutine oturtmak işleri biraz kolaylaştırıyor. sabırsızlanıyorum her zamanki gibi:) sevgiler

kirazsevdasi dedi ki...

Özgürcüm, doktor arayışımız var bizimde, gider de memnun kalirsan en azından özelden paylaşır mısın?
Çok şanslısın, hem annen hem kardeşin var yanında.
Maşallah bir ay oldu mu ya :)

Defnenin Annesi dedi ki...

Zaman cok cabuk geciryor. Bazen öyle aglamalar cok normal, en cokta yogun gecen birgünün ardindan olabiliyor. Bebekler günde en fazla 5 insani algilayabiliyor mesela, kapasite simdilik bukadar ama sonra hizla artiyor. Gün icerisinde gördüklerini sonra tekrar kendi kendilerine benimsemeye calisiyorlarmis. Eger kapasite asilirsa bu aglama krizi olarak geri dönüyormus...
Burada tarafimdan mimlendiniz...

Ozgur dedi ki...

Anne ve Bebisi,
Yaa kizimiz buyudu teyzesi.:))

Ozgur dedi ki...

Sevgili k.i.s.d,

Çok teşekkürler önerilerin için. Kundaklamayı zaten yapıyoruz. Çok işe yarıyor. Okuduğum iki kitap da önermiş, şemalara da baktım. Israrla kolları da içine sokun diyorlar ama bizimkini soksam bile bir yolunu bulup çıkarıyor kolları. Zaten anneannesi protesto ediyor kolları koymayı.

Yan pozisyonu bilmiyorum. Ona bakayım. Sallama ile beraber bakılabilir. Kucakta sallama olayımız oluyor.

Dün gerçi büro sandalyelerinden birine oturup kız kucağımdayken bi sağ bi sol döndük çok hoşumuza gitti.

Ssssh sesini uykumda bile çıkarıyorum artık diyim, siz beni anlayın:) shh-patpat yöntemi deniyormuş. Hastasıyız.

Emzik aldık. Bu ayrı bir macera onu ayrıcana yazayım:)

Annemin yanımda olması güzel gerçekten. Bi sana doyamadım, bir sabah uykusuna. O uyku gerçekten enerji veriyor. Öte yandan beden her zorluğa alışıyor. İlk ay destek lazım biraz. Gerçi benim aslan arkadaşlarımdan kendi başına idare eden de çok... Yardım varsa almalı bence.

Çok sevgiler, tekrar tekrar teşekkürler. (Birisi arabasının arkasına kıroyum ama para bende yazdırmış da, ordan esinlendik biz de. )

Ozgur dedi ki...

Sevgili Yeliz,
Umarım bir an önce işlerden kurtulur evinde biraz olsun dinlenirsin. O yalnızlık anlarına ihtiyacı oluyor insanın. Sonrası için biraz güç toplamalı, düşünmeli...

Bir de bende vardı kontrol yanılgısı denen bir şey. Sanki ben olmasam şirket duracakmış gibi. Sarsıldı tabi de:)) idare ediyorlar neticede. :P

Kaç eve kaç:)

Ozgur dedi ki...

Sevgili Kirazsevdası, tabi ki paylaşırım. Med Amerikana gideceğiz.Umarım anlaşırız. Kuzumuzu emanet ediyoruz kolay mı?

Ozgur dedi ki...

Sevgili Defnenin annesi,
Günde dört kişi biz zaten ev ahalisiyiz. Hımm. Yani bir de apartman görevlimizi görse bittik. Bilmiyorum ki çok mu uyaran var acaba diye şüpheleniyorum. Hepimiz konuşup, şarkı türkü söylemek istiyoruz çünkü...

Mime geeleceğim hemen. Bu benim ilk mimim:)

nymphi@ dedi ki...

hangi doktora götürüyorsunuz acaba. benimde 40 günlük oğlum var doktor arıyorum da.