13 Oca 2009

Emzirmeye Dair Sorular - Bu soruları sormam lazım anlıyor musun?

Emzirmek bir anda insanın gönlüne doğup, ah anneler bilir tarzı bir konu değil. (Bence.) Dersine çalışacaksın, sınavına gireceksin, kitabını okuyacaksın, özel öğretmen tutacaksın icabında. Hayatta da olduğu gibi daha yetenekliler ve o kadar da yetenekli olmayanlar var. Ne diyim, ben hep matematikte iyiydim hayatta. İnsan bildiği becerdiği konuda daha kolay çalışıyor. Emzirmek de böyle birşey. Yetenekli değilsen de ne yapalım. Çalışıp öğreneceksin. Ne demişler, doğuştan değil bazı beceriler.

Öncelikle belki herkes için çok açıktır ama benim için ilk anda açık olmayan konuları yazayım dedim.

1 - Emzirme ne sıklıkla yapılmalı?

Yeni doğanlar için tartışmasız gündüzleri 2 saatte bir, geceleri 3 saatte bir.

2- Peki baştan mı, sondan mı?
Baştan başa. Regl de ilk günden itibaren sayılır ya o hesap. Yani 1:00 de emzirmeye başladın. 1:30da bitti diyelim. Bir sonraki emzirme (gündüz için)
a - 2:00 de
b - 3:00de
c - 3:30 da

doğru cevap b. 3:00de tekrar emecek. Uyuyorsa uyanacak. Geceyse 4:00de emecek. İnsanın kafası karışıyor. Eğer emme işlemi bir saat sürüyorsa, gene farketmez. 3:00de emecek. Kural böyle.

3- Hangi meme, ne kadar? Başı sonu bir mi?

Az önce sağlık ocağına gittik, tekrar sordum. Şimdi şöyle. Sütün başı ve sonu bir değil. Başta daha sulu sonda asıl yağlı kilo yapan kısım var. O son kısmı kaçırmamak gerekiyor. Bunun için tavsiye edilen şu. Diyelim sol memeyi verdiniz, ama süt tam bitmedi. İki saat sonra geldiğinde tekrar soldan başlayın ki yavru dibini de içsin. Teori bunu diyor. Pratikte ise, ben bunu yaparsam solda tekrar süt üretildiği için yavru solu gene emiyor. Böyle giderse ben sadece sol memeyi vermiş oluyorum. Süt üretimi devam eden bir süreç çünkü, bittikçe yenisi geliyor. Dokturlarımıza sordum. Eğer memeyi yarım saat emiyorsa dibini zaten içermiş yavru. Kastedilen on dakka biri, on dakka birini vermeyinmiş bu uygulamada. Sürekli meme değiştirilmeyecek. Bu konu açıklığa kavuşunca ben de rahatlamış oldum.

4- Pozisyon

Meme verme pozisyonları çeşitlilik gösteriyor. Ben önceden kolda bebişi tutup parmakları makas yaptığın klasik pozisyonu biliyordum. Hastanede sezaryen olunca yana yastık koyup yandan emzirmeyi gösterdiler. Doktorum da dize yastık koyup yavruyu yatırma yöntemini gösterdi. Benim favorim bu. Yastık bebişi memeye yakşlaştırıyor. Kollar yorulmuyor, siz sıkılmıyorsunuz.

5- Hazırlık

Meme vermeden önce su, kumanda, kitap, yastık gibi gerekebilecek herşeyi yakında koymakta ve emzirme süresini bölmemekte fayda var.

6- Konsantrasyon

Bebiş mutluysa sorun yok. Ama huzursuzlanıyorsa bebişle rahat iletişim kurulacak ıssız bir yere gitmeli ki yavrunun dikkati dağılmasın.

7- Acı yok rocky.

Bebiş memeyi doğru kavradıysa acı yok.Acı varsa yanlış kavradı. Demek ki rocky doğru kavramış. İlk başta sağ meme bir yanlışa kurban gittiğinden hala ucu ara ara acıyor, özellikle ilk yapışmada. Sol meme ise arkadan geldiği için tecrübeli oldu. Solla emzirmek keyif. Sağda dişimi sıkıyorum başta.

8- Nasıl bir His?

Vallahi fiziksel olarak doğru yapıyorsan çok bir his yok. Ara ara gıdıklanır gibi belki. Ama memişi emerken uyuyan o güzeli görmenin tarifi yok. Ağızdan böyle süt sızarken uyukluyor, mırıl mırıl. Yerim ben onu... Annesinin güzelisi.

Aklıma gelenler bunlar. Daha sonra olursa eklemeler yaparız.
Sevgiler...

10 yorum:

Ayse dedi ki...

ilk basta yaptigin gozleme siddetle katiliyorum... Valla Allah yardimciniz olsun... Yarin gorusmek dilegiyle Ozgur ve Ela Hanimlar...

yeliz dedi ki...

ben de öğrenilmesi gereken birşey olduğuna inanıyorum. Öyle filmlerdeki gibi bebek memeye yapışıp cok cok emmeye başlamıyor!! ablamın ne kadar zorandığını hatırlıyorum. bu emzirmeyle ilgili bir kitap var mı bildiğin?

Ozlem dedi ki...

Bu deneyimler çok yakında çoook işime yarayacak:) Teşekkürler! Devamını bekleriz:)

Ozgur dedi ki...

Bekliyoruz Ayşe'cim!

Ozgur dedi ki...

Yeliz'cim, hastane seçimi önemli sanırım. Bizimki emzirme dostu bir hastaneydi, getirip ısrarla memeyi alana kadar, bıkıp usanmadan gösterdiler. Kaç kere çağırdım hemşireleri hatırlamıyorum.
Sonradan anladım ki yatarak emzirmek dikişlerle filan cidden akrobatik bana göre. Oturunca sorun çözüldü. Ama ana fikir bunu gösterecek hemşirelerin azimli ve sabırlı olması. Hemşire olmazsa doktor, o olmazsa anne, belki abla. Bir bilen lazım.
Doğuştan yeteneklileri tenzih ederim:P

Ozgur dedi ki...

Kitap önerisi. İngilteredeki arkadaşım bana What to Expect When you are breastfeeding and what if you can't isimli kitabı yollamış. Çok işime yaradı. Ama bunun dışında bebeğinizin ilk yılında sizi ne bekler kitabının emzirme konuları ve internet de çok yardımcı. İngiltere'deki arkadaşımın özellikle üzerinde durduğu konu doğurmadan video izle idi. Çok izleyemedim ben konsantre olup. Ama iyi fikir sonradan bakınca. Mesela football hold diye bişi var. Kadın videoda göstermiş nasıl bir tutuş. Esasen youtube sağolsun, bir sürü video var. Posizyonlara filan bakılabilir. Doğurmadan alt açma, banyo gibi konulara da bakılabilir. Çok faydalı.

Selamlar çok...

Sevgili Özlem, kendi bildiğim kadarını memnuniyetle anlatırım.

k.i.s.d. dedi ki...

Evet, kitaptan baktım yanlış hatırlamışım. Önce sulu sonra yağlı kısım diyormuş orda da. Tekrar okumak farz oldu. Önerdiğin emzirme kitabını bir arkadaştan rica ettim, umarım bulur. Tavsiyelerin gözümü açtı. Doğum izninde yapılacaklar listesine "video izlenecek" diye ekliyorum. 2 ssat 3 saat meselesini takip etmek zor gibi duruyor, mutlaka yardımcı biri lazım, şimdi daha iyi anladım mevzuyu.

Şimdi işi falan boşver sen, nasıl olsa zamanı gelince su yolunu bulacak.

Harika günler dilerim.

kirazsevdasi dedi ki...

Kesinlikle sonradan ögrenilen birsey oldugunu, iki gun once dogum yapmis arkadasimi hastaneye ziyarete gidince ogrenmis bulunmaktayim.
Anne de tecrubesiz bebek te, dogru pozisyonu bulana kadar kıvraniyorlar.
Hemşirelere göre, hastaneden çıkana kadar ikisi de ögrenmis olacakmış.
Özgür bir memede kalınmasi gereken toplam miktar kafamı karisitiyordu, sayende ogrenmis olduk, sagolasin.

Ozgur dedi ki...

Sevgili k.i.s.d,
Eğer kitabı bulamazsan haberim olsun, bir şekilde bir çözüm bulmaya çalışırız.

Haydi bakalım, kolay gelsin şimdiden!

Ozgur dedi ki...

Sevgili Kirazsevdası,
Aman yeter ki öyle diyen hemşireler olsun etrafta! Sabırlı ve becerikli. Ohhh!

Selamlar.