14 Oca 2009

TSH, Tiroid , Yeni Doğan Tarama Testleri

Dün evde otururken bir telefon geldi. Kadıköy İlçe Sağlık Kurumundan. Yavrumuza yapılan tarama testlerine göre TSH değeri yüksek çıkmış. Derhal gidip sağlık ocağında tekrar kan vermemiz gerekiyormuş. Tabi insan bilemeyince kafa karışıyor, insan hemen endişeleniyor. "Değer yüksek" lafına bir takılıyor insan. Telefondaki hemşire çok ciddiye alacak bir şey yok, gidin tekrar yaptırın, çok yeni yapıldığı için geçici yüksek çıkabilir dedi aslında. Ama işte insan o kadar rahat olamıyor. Değerimiz 15.7 imiş. Dedim ki normal aralık nedir? Cevap vermedi tam. Aldık annemle yavruyu hemen sağlık ocağına gittik. Tekrar kan verdik. Orada da dediler, tekrar test alıcaz, kafayı takacak bir konu yok. Hatta doktor "kafana takma, sütün kesilir" dedi. (Bakınız, sütün kesilir mafyası:) Belki alışmak lazım. ) Kalktık geldik eve.

İnternetten araştırdıklarımı paylaşayım, belki faydası olur.

Bebeklerde Tiroid Hastalıkları
Çocuklarda Hipotiroid
(İngilizce) Yeni doğanda TSHın yüksek çıkma nedenleri

Özellikle son yazıda bahsedilen bazı aralıklar var. Hemşire söylemedi, belki bir nedeni vardır. Ancak ben paylaşmak istedim.

Öncelikle gerçekten sorun çıksa bile çözümü olan, dermanı olan bir dertmiş. Allah esirgesin tabi. Dermansız dert vermesin.

4 yorum:

Ozlem dedi ki...

Seni çok iyi anlıyorum. Endişelenme. Bir de net bir şey söyleseler! Allah çaresiz dert vermesin! hatta mümkünse Miniklere dert vermesin! :)

Ozgur dedi ki...

Miniklere bir şey olmasın. İlk anda insan çok endişeleniyor. Sonra okuyunca biraz rahatladım. Değer çok yüksek değil Allah'tan. Off of. Bişi olmasın yavrulara...

kirazsevdasi dedi ki...

Hakikaten; yüksek çıkmış deyip, normalini söylememekte Trde vardır heralde bir tek.
Katılıyorum, hele miniklere hiç dert vermesin Allah.

Ozgur dedi ki...

Sevgili kiraz sevdası, hiç sorma! Bulduğum ingilizce kaynakta bazı değerler var, onlarla karşılaştırınca bizim değere göre hastalık ihtimali %5 civarı gözüküyor. İçim rahatladı.

İnsanlar türlü türlü. Kimi anneye endişe etmeyin diyince endişe etmiyor olabilir. Ben mühendis bir insanım sayılar, oranlar, istatistikler, ölçümler, bilimsel veriler istiyorum.

Gerçi biz milletçe sağlık konularını ihmal etmeye meyilli insanlarız ya, politika olarak biraz endişelendirmekte fayda var diye düşünüyor da olabilirler.

Aman miniklere birşey olmasın da biz endişelenelim, mühim değil.
sevgiler.