15 Şub 2009

Bir gün, bir sevgili, bir yavru ve serbest kalan düşünceler...

Bu sene sevgililer günündeki en güzel hediyeyi kızımızdan aldık. Önceki gün bizi oldukça yorduktan sonra, sevgililer gününde bir melek bebek oldu. Güzel emdi, güzel uyudu. Akşam huzursuzlanıp, ağlayıp, anne ve babaya bol bol ninni söyletti ama olacak o kadar. Sonra akşam uykusuna yattı, uzunca bir süre uyudu. Böylece anne de banyo yapabildi, saçını kuruttu, bebişin kıyafetlerini düzeltti, yatak odasındaki tuvalet masasının gözlerini yerleştirdi(yok artık! evet evet...), bir takıp eşyaları sınıflandırdı filan. Sonra süslendi, baba masa hazırladı, dolmaları pişirdi, anne turuncu örtü serdi, mumları koydu. Sonra... Sonra mumları yakamadık, çünkü bebiş salonda uyuyordu, mumun kokusu rahatsız eder, efendim odada oksijen biter diye yakmadık. Öylecene yemeklerimizi yedik. Biraz süslendik filan.

Sonra da en sevdiğimiz yönetmenin filmini izledik. Filmin sonunda dosyanın sonunun bozuk olduğu anlaşıldı:( Kevin Smith'e burdan hürmetlerimizi sunuyoruz, büyük adam. Bu vesileyle izlemeyenlere, Clerks, Chasing Amy, Dogma filmlerini tavsiye ederiz. İzlediğimiz kısma kadar bol bol güldük.

Dün akşam kız gene bir ağlamalıyımmm ağlamalıyım moduna girdi. İnsan bazen çok çaresiz hissediyor. Farkettim ki çevrede biri olunca ben kötü oluyorum. Bugün gene ağladı ama aynı şekilde panik olmadığım için güzelce kucağıma aldım, aspiratörün oraya gittik, ninni söyledik sakinleştik. Halbuki dün sakinleşmek mümkün olmadı. Çünkü çevrede birileri "bu ağlıyor, ağlamamalı, ne yapmalı" diye panik olunca, fena halde huzursuz olup, ne olur Allah'ım ağlamasın moduna giriyourm. Bebiş de bundan etkileniyor. Catch 22 durumu. Sonra panik halinde telefonlar acaba süt yetmiyor mu? Anlatamadım, bizim derdimiz azlığı değil çokluğu. Derdimiz de yok esasen. Üf. Neyse şikayet yok. Sütün geliyor mu mafyasından sonra, sütün yetiyor mu mafyasına da değinmek lazım. Acaba orta sınıfa has bi delilik mi bu diye düşünürken koca hiç sanmıyorum dedi. Yani çevreye bakıyorum, hastaneye gidiyorum, herkes haldır haldır emziriyor. Yani neticede memelerin görevi bu. Emzirememe diye bişiy var tabi ama bu yüzde onu geçmezmiş.

Peki hal böyleyken, telefunken? Yani bu panik nedir ayy sütün geldii mii, geliyor mu, yetiyor mu, ay yetmezse anlamazsın bak çocuk aç kalır, ishal olur bilmemne. Herkesin sezeryanla doğurması gibi bişiy. Mama firmaları mı sponsor bu ruh hallerine. Drama Queens. Annelikle ilgili bir yara mı var nedir? Kadınlar ezilince ilgi çekmek için buna mu başvuruyor bilinçli bilinçsiz. Yani ortalık duygu çorbası. Kepçe kimde Allah bilir... Bunun üzerine düşünüp duruyorum. Başka toplumlarda nasıl bilmiyorum ama daha az duygu olsa çevrede ben daha rahat ederdim onu biliyorum.

Bu kadar doğurgan bir toplumda, nüfus haldır haldır artarken, anneliğe dair her mevzu nasıl bu kadar "büyük sorun" (big deal!) haline geliyor. Bunalmışım biraz. Sütün yetiyor mu? Yetmiyor diyelim ne yapıcan sen mi emziricen? Sanki gizli gizli yetmesin istiyorlar. Sanki herkes gizli gizli bir sorun olsa da ele güne biz de anlatsak diyor. Sürekli hastalıklar anlatılıyor. Falancanın kızı hastalandı, sonra iştahı bir gitti bir daha da kendine gelemedi. Yıllarca sıska kaldı. Sıfır beden filan oldu. Abarttım tamam.:) Ama nedir bu iştahı gitti, aman ishal oldu, aman paniik paniik. Başkalarına anlatmalar. Arabeskiz belki de budur. Halimeee bakkk dertli çall, kemancıı başımın taacııı gitmeee. Biz değil miyiz özünde komik filmlere bile illa bir hüzün, gözyaşı katmadan duramayan. Yeteeeerrrr. Yeter.

Sütün yetiyor mu diye soranlara alternatif yanıtlar:
-yetiyor hatta fazlasını yüzüme sürüyorum, cilde iyi geliyor.

Sakin ve huzurlu günler dilerim. Hayatlarımız yalan rüzgarına dönmesin inşallah. Pembe dizi kıvamında yaşamayalım. Ben böyle felsefi derinliği olan, bilim kurgusal öğeler barındıran matrak bir film olsun isterim şartsa. Biraz da içine insanlık halleri girsin, sufilik girsin. Gülüşler olsun bol bol, hayatın renkleri olsun.

Alev Alatlı çocukları anneden alıp genç yaşta okullara vermeli derdi. Kadınsı öğenin etkisinden kurtulmamız için. Anadan kopamayanlar toplumuyuz. Yavrumu kimselere, okullara filan vermek istemem tabi de, ne demek istediğini çok iyi anlıyorum şu anda...

En kötüsü okuyamamak bugünlerde. Gerçi Koestlerin Gün Ortasında Karanlık'ı okuyorum. Fil gibi hafızam vardır, bir türlü okuyup okumadığımı hatırlayamadım. Konusunu da hatırlayamadım. Okumaya başladım yarısına gelicem herhalde okumamışım. Sıfır hafızada. Sonra dün çok sevdiğim bir filmin adını hatırlayamadım, biraz feminist, biraz lezbiyen, biraz aile boyu bir filmdi. Blogdan sormayı bile düşündüm. Sonra nasıl olduysa hatırlaıdm "Antonia's line" Antonia, çok güzel bir film. Fırsat gelmişken tavsiye ederim. Gerçi içinde sert sahneler de var, şu anda yürek kaldırır mı bilmem. Tam bir kadın filmi.

Böyleyken böyle. Dün sevgililer gününde melek bebekti bizimki, bugün huzursuz bebek oldu. Uyumadı bir türlü, biraz önce teyzesi uyuttu ben de dün yazmaya başladığım bu satırlara devam edebildim. Yorumları ilgiyle okuyorum ama çok geç yanıt verebiliyorum, umarım kusura bakmaszınz. Kalbimdesinüiz ve çok iyi geliyor.

Veteran annelere sorular?
Bebek arabasına en erken ne zaman binilir ve ne önerirsiniz?
Kanguruya binsek mi? Zamanı gelmiş midir?

Sevgiler bu yakadan.

29 yorum:

havvanur dedi ki...

süper yazmışsınız bnmd 4 aylık kızım var. pompayla 3 ay sagdım verdim 1aydırgelmio artık bitti her şeyi denedim olmadı mama veriorum bebek arabasına 20 günlükken koydum çokrtarahat ediyoruz kanguru ya koyunca askıda kalıyomuş hissine kapıldım 2defa zor bela kullndım 8 kioya kadar kanguru kulanıolar bebek arabasının içine bn alt açma takımı dedigimiz şeyler varya bn onun en kalını pufudugunu koydum çok rahat tabi size kalıyorgerisi nacizane fikrim bu arkadaşım selamlar takipteyiz

Ayşe dedi ki...

sutu yuzune surmek superdi ya, benim amerikalilar alternatif cevaplarima benzemis...

ya o toplumdaki "bilge" insan sendromu beni de sinir ediyor. yetiyorsa yetiyor- fazlasini sana mi vericem diyesi geliyor. yetmiyorsa da yavru benim yavru, sana ne ac birakmiycam heralde, ister mama veririm ister sut anne alirim... :)
bebek arabasi ve kanguru konusuna gelince, slinge falan cok minikken koyuyorlar, ama kanguru biraz daha dik tutuyor, acaba kafasini tutmasini mi beklemek lazim? bebek arabasi, bilmem ki? gerci son paragrafi disregard edebilirsin, emin degilim, sabah sabah scepticism'im tuttu.
cok opuyorum.

yeliz dedi ki...

yüzüme sürüyorum a hasta oldum. bu mafyalar daha doğurmadan başlıyor. Geçen gün bir gebeş ve 3 anne ile birlikteyken süt olayı öyle kabusa döndü ki, illaki verecen illaki verecen muhabbetleri, daha çocuğu doğurmadan sütüm kesilecekti:)
bildiğim kadarıyla kanguru için 3 aylık olmak lazım ama doktor en iyisini bilir. Araba hakkında en ufak bilgim yok maalesef:(

Ozgur dedi ki...

Sevgili havvanur, hoşgeldiniz:)
Bakalım bir bebek arabası bakılacak bir ara mecbur... Biz kucakta taşıdıyoruz şimdi ya da oto koltuğunda ama çok yorucu...

Ozgur dedi ki...

Ayşe, evet senden feyz aldım. Söylemek istiyorum bunları ama söylersen kızarlar. Ay bu olumsuza yorma da beni yordu. Aşırı bir dikkat, buluttan nem. Ayol benim lohusa, benim duygusal olmam gerekmiyor mu?

Keşke sling alsaymışız biz de. cahillik. Çok eve kapandık. Dışarı çıkmak istiyorum ama bebeği bırakıp da çıkmaya içim elvermiyor. Hem böyle çok nazenin olmayalım istiyorum. Bakalım ne yapıcaz.

Ozgur dedi ki...

Yelizcim, aman diyim. Yani emzirilir, öyle dünyanın en zor, en zahmetli, en imkansız işi değil. Ya içinci kişileri ilgilendirmez. Bence bu konuda hiç muhabbet edilmese, zaten anne dediğin insan yavrusunu emzirmek ister. Büyütülmese. VErdikçe zaten geliyor süt. Ay aç mı kaldıııı tripleri herkesi strese sokuyor. Ayrıca o sütüm kesildi hikayeleri ne Allah aşkına? Bozmayın lohusa moralini. Lohusalara özgürlük. Siz de bozulmayın ota boka. Sorun çıkaracak insanları uzak tutalım inşşallah.

Ayrıcaa elemmm tereeefiişş kem gözlereee şiiişşş. Oh rahatladım:)

Ozgur dedi ki...

içinci demişim ya o üçüncü olacak:P

kirazsevdasi dedi ki...

Özgürcüm yaa, doğum oncesi dogumdan korkutma mafyası:
ayyy normal mi yapacaksin? eminmisin bilmemkimin kuzeni 56 saat (ohaa) sancı çekti.
ayyy sezaryen mi yapacaksın? göbegin kalacak, icin temizlenmeyecek bilmemkimin kuzeni bık bık bık...

Sonra süt, sonra daha kimbilir ne mafyaları çıkacak karşımıza.
En güzeli pııırttt diyip gecmek, tabi yapabiliyorsan.

Kolay gelsin, sevgiler.

aysema dedi ki...

Bebekler, çiçeği insanlığımızın
Güllerin en hası, en goncası

Babalar, çıkarmayın onları akıldan
Analar, koruyun bebeklerinizi
Susturun susturun söyletmeyin
Savaştan, yıkımdan söz ederse biri

Bırakalım sevdayla büyüsünler
Serpilip gelişsinler fidan gibi
Senin benim hiç kimsenin değil
Bütün bir yeryüzünündür onlar
Bütün insanlığın gözbebeği

Bebeklerin ulusu yok
Bebekler, çiçeği insanlığımızın
Ve geleceğimizin biricik umudu

Ataol Behramoğlu

Mutluluğunuz sonsuza değin sürsün.
Sevgilerimle...

Ozgur dedi ki...

Çok teşekkür ederiz, Aysema öğretmenimiz:)

Bırakalım sevdayla büyüsünler
Serpilip gelişsinler fidan gibi

ne güzel...

gunebakan dedi ki...

benim kaynanam, yok yok kizim senin oyle hem sagip, hem de cocugunu besleyecek kadar sutun olmayacak derdi. ustelik, 1 ay sonra ise donecegim, dolaba biraz sut biriktireyim derdine dusup, ise baslama stresine girdigim donemlerde. ne guzel moral olurdu anlatamam. neden boyle derdi bilmem, uzmek hoslarina mi gidiyor yeni anneleri, yoksa umut falan etmesinler, fazla iyimser olmasinlar, hayatla yuzlessinler diye mi dusunuyorlar...
bazi insanlar, baskalarinin dertleriyle besleniyor, ben eminim bundan. bir tanidigim var, aradiginda dertlerimden bahsedersem, sesinin rengi degisiyor, bir nese, bir tazelik geliyor. ama basima gelen guzel seylerden bahsedersem, durgunlasiyor, tutuklasiyor. baskalarinin acilari ona mutluluk kaynagi oluyor, ne ilginc...
efenim kanguru icin 3 ayliktan sonra demisti doktorumuz ama 6 sene onceydi bu.
bebis arabasi icinse, ana kucagi ile dogumdan itibaren kullanabilirsin elbette. ana kucaksiz arabaya binmek yok zaten. onun da dibi cok cukur, kenari cok bilmemne diye sagina soluna yastik doldurmak yok, oldugu gibi bebisi oturup, kemerleri de baglayacaksin. bakkala bile gitsem boyle...ayni sekilde bebis arabasina da ana kucagi ile koy, guzel havalarda gezmeye cikin. hollandadan arkadasim geldi. 20 gunluk bebegi sling ile eksi bilmemkac derecede dolasmaya cikariyormus anneler orada.

gunebakan dedi ki...

sut mafyasi icin ben de alternatif cevaplar hazirliyorum bu hamileligimde. ilkinde acemiligime geldi. biri bi laf edince sonrasinda oturup aglardim. simdi ben de cat cat verecem cevaplari.

sutun yetiyor mu: ooh hem de nasil valla fazlasiyla yogurt mayalayip, muhallebi yapiyoruz, hatta az once size ikram ettigimiz sutlacta bile kullandik...

sutun yetiyor mu: yok yetmiyor, esim simdi ukraynaya gitti bi tane tas gibi sut hatun, ay pardon sut anne bakmaya

sutun yetiyor mu: yetiyor yetiyor, ama yine de bi bakmak isterseniz buyrun cekinmeyin.

sutun yetiyor mu: yetmiyor ama alissin cocuk her turlu yokluga simdiden. dunyanin binbir turlu hali var, oyle gani gani hicbirsey yok bu hayatta, aaaaa....

huysuz dedi ki...

biraz ağır olacak ama türk toplumunun kadın bölümünde ağır bir kıskançlık mevzuu var, bu kesin. sanki senin sütün yetmese kendisinin başı arşa varacak...

neyse, kanguruya bininiz, slinge bininiz, pusete de bininiz bence :)

sevgiler

k.i.s.d. dedi ki...

Özgürüm kanguru için bebeğin bacak kaslarının biraz gelişmesini beklemek gerekyor, 3 aydan sonra kullanılabiliyor. Bundan evvel kullanıldığında bacak gelişiminde sorunlara yol açabiliyor. Sling tarzı çanta kangurun varsa o başka, onlar doğumdan itibaren kullanılabiliyor.

Süt mafyasından Allah cümlemizi korusun. Okudukça içim şişiyor.

Anne ve Bebisi dedi ki...

Sevgili Ozgur anne, sling almana gerek yok, hemen simdi evde yapabilir ya da birisini 2 dakikada diktirebilirsin. Benim sling uclari birbirine dikilmis bir kumas parcasindan olusuyor. Yani daha dogrusu ayn sekilde boyle 2 kumas parcasindan:) Kumasin kenar cm'lerini olcup gonderirim en kisa zamanda.

mummy dedi ki...

Ha ha her yenidoğuranın başına geliyor böyle dallama tipler galiba..Sütün yetmiyomu sorusunu sorabilmek için av arıyolar kendilerine bence..Biri doğursa da sorsa..Bu arada eşim boş bulunup deyiverdi bi kere o lohusa psikopatlığıyla boşanıyoduk az kaldı..Tüm sinirimi ondan almışım:))

Arkası tam yatan veya anakucağının oturtulduğu arabalara tabiki binebilir şimdi...Kanguru almadıysan hiç alma bence de..Kesinlikle sling..Biz de var bi kanguru üç beş kez kullanıldı valla..İlk üç ay zaten rahat etmiyo konan bebe sonra ağırlaştıkça da bacakları kasılıyo gibi oluyo ben pek kullanamadım gönül rahatlığıyla..

Sevgiler..

Ozgur dedi ki...

Sevgili Kiraz Sevdası,
Takmamanın yolunu bulmak lazım. NŞA(normal şartlar altında) tamam da lohusayken zor bu işler. Evet evet. Pıırttt diye geçiversin!

Ozgur dedi ki...

Sevgili Günebakan,
DErtle beslenen insanlarla ilgili yazdıklarına katılıyorum.

Alternatif cevaplara ise kahkaha attım, keyfim çok yerine geldi. Fazlasıyla sütlaç yaptım diyeceğim ben de sorana. hehehe.

bugün kanguru denedik. fena değiliz esasen. Baş destekleme ünitesi var. Biraz evde dolaşalım içime sinerse dışarı da çıkarız. Yok olmazsa bizim otokoltuğuna uygun bir araba alıp öyle çıkalım. Bebişsiz çıkmak zor geliyor. Ne demiş defneneyle yaşamak,

"Anne olunca insan kendine dair birçok şeyi öteliyor. Sanki kendin için "onsuz" birşey yaparsan, "onun" vaktinden çalacakmışsın yanılgısı... O yüzden bende epey bir müddet sürdü "onsuz gidilen yerlerde donsuz sokakta geziyormuşum hissiyatı"..."

yani hislerim böyle benim de:) Kanguruyla uğraşalım biraz, olmazsa alacağız puşet.

Ozgur dedi ki...

Sevgili huysuz, çok haklısın. Neyi paylaşamıyoruz bir bilsem?

Ozgur dedi ki...

Sevgili k.i.s.d,
İyice araştırayım bakayım...

Ozgur dedi ki...

Anne ve Bebişi, deneyelim bakalım sling dikmeyi. Aslında kayınvalidem dikiş işlerinden anlıyor, ölçüleri alırsam ona diktirebilirim belki...Çok teşekkürlerrr

yok ki dedi ki...

Bu sutcu mafyadan benim haberim/ilisigim yok. Bilmislik taslayamayacagim yani :)
Ama Antonia's Line'i ben de cok sevmistim. Kesinlikle tavsiye ederim izlemeyenlere (bilmis bilmis). Tabii Kevin Smith filmleri de izlenmeli dedigin gibi.

Yilbasinizdan sonra imrendigim baska bir sahne daha anlatmissin sevgililer gunuyle ilgili. Biz s. g.'nde ozel bir sey yapmayiz, cogunu da ayri gecirmisizdir zaten (uzak mesafeli iliski halleri). Ama bu seferki bir baskaydi. Dusunsene ben labda deney hayvanlariyla cebellesirken sevgili gece 1e kadar beni beklemekte.
Sanslisiniz cok (nazar degmesin); tekrardan hatirlatayim diye anlattim :p

Ozgur dedi ki...

Sevgili yok ki...:)
Biz de nşa kutlamayız sevgililer günü. hatta bu sene reklamlardan filan iyice tiksinti geldi. ancak, bebiş uyuyunca ve bir vesileyle yalnız kalınca bize hergün sevgililer günü oluyor. uzak ilişki çok zor. biz de çok çektik zamanında. fakatt kavuşması güzel. o ayrılık insanın içine işleyince, beraberken bile özlüyor insan. bir açıdan güzel bişi. herşey her an dipdiri... Allah kavuştursun sevenleri:)

kuzunun annesi dedi ki...

Özgürcüğüm , araba koltugunuzu alın öyle gdin puset alışverişine . Koltugun oturtulabildiği araalardan alınki rahat edesiniz.Bir cok koltuk , ir cok markayla uyumlu olabiliyor , denemek lazım. Daha cok küçükler normal arabaya oturamazlar sanırım . Kanguru bende de var , 3 aylıktan önce kullanacagımı sanmıyorum . Sling yapmak degil almak istersen yine G.G de bir satıcıda görmüştüm . Fiyatıda uygundu . Bende alsam , bulunsa mı diyorum hani .
Öptüm Eloşunu gıdıktan .

Özlem Eren dedi ki...

Merhaba,

Ödülünüz var.
http://ikizannesinden.blogspot.com/2009/02/odulumuz-var.html

Ozgur dedi ki...

Sevgili kuzunun annesi,
Oto koltuuna uygun puşet vardı, hatta bu bi travel sistemin parçasıydı da o zaman almamıştık. Çok mantıklı geldi, olmazsa alalım gidip. Beni düşündüren çok ağır olmasıydı. Ne çok şey var düşünecek... Slingi bilemedim tam. Kanguru işini doktora tekrar sorucam, bakalım ne diyecek. Kangurunun üzerinde 0+ diyor. Ergonomi filan:)

Çok selamlar, teşekkürler yorumlara.

Ozgur dedi ki...

Hoşgeldiniz Özlem Eren,
Hemen bakıyorummmm:) Oley!

Adsız dedi ki...

selamlar tüm annelere derler ya çocuk büyütmek iğneyle kuyu kazmakmış en büyük ilim sabırdır.sabırlı olursanız herşeyin üstesinden gelirsiniz uykularınızı düzenli yeterli uyursanız streste olmazsa dengeli beslenirsiniz stres çayıda meslisa aktardan alabailirsiniz sütünüzü arttırır 6 aydan sonra bebeğede balla tatlandırıp verebilirsiniz. kızgınken çocuğu kucağınıza almayın. Sütünüz yetmiyorsa lousalıık depresyonu geçiyorusunuz olabailir pisikiyatriye gidin:)ihmal etmeyin.tümtüm annelere selamlar

Adsız dedi ki...

selamlar tüm annelere derler ya çocuk büyütmek iğneyle kuyu kazmakmış en büyük ilim sabırdır.sabırlı olursanız herşeyin üstesinden gelirsiniz uykularınızı düzenli yeterli uyursanız streste olmazsa dengeli beslenirsiniz stres çayıda meslisa aktardan alabailirsiniz sütünüzü arttırır 6 aydan sonra bebeğede balla tatlandırıp verebilirsiniz. kızgınken çocuğu kucağınıza almayın. Sütünüz yetmiyorsa lousalıık depresyonu geçiyorusunuz olabailir pisikiyatriye gidin:)ihmal etmeyin.tümtüm annelere selamlar