21 Şub 2009

Yeşil Kaka

Still Tea içmeyi kestikten, çemenden otundan uzak durduktan sonra ciddi bir düzelme oldu kakamızda. Artık patlar gibi fışkıran sular yok kakadan. Yemyeşil de değil. Sapsarı sayılmaz ama yeşile çalan sarı diyelim. Kaka gibi kaka. Ya da şarkının da söylediği gibi sana sarı kakalar aldım çiçek pazarından... Zaten bütün şarkılar değişe değişe bir hal oldu. Bugün en son gülümmm beniim gülüüm beniim diye çığırıyordum. Kayınvalidem sesimin ninniye çok gittiğini, ben söylerken evdeki herkesin (Ela hariç:) gözlerinden uyku aktığını söylüyordu. Bir ninni kaseti doldurmalı. Az daha gazla her an kaset çıkarabilirim...

Ne diyorduk kaka... Yeşil kakadan çekenler, sözüm size. Çok büyük ihtimal süt dengesizliği var. Süt çok olabilir, yavru dipteki sütü (midesi dolduğundan) alamıyor olabilir. Olası bir çare, aynı memeden bir süre süt vermek. Mesela sağ verdiniz. Bir sonrakine gene sağ. Sol, bir sonrakine gene sol gibi. Bizde düzelme oldu. Artık Ela karar versin ne kadar içecek, ne kadar içmeyecek...

Ninni ve şarkı konusunda zorlananlara seçenekler...

Bugünlerde favorimiz şu:

"Bak bir varmış bir yokmuş, eski günlerde
Tatlı bir kız yaşarmış, Boğaziçi'nde
(Tatlı bir kız okurmuş boğaziçinde (beklentilerimiz yüksek!))

İşte bir sabah erken, masal böyle başlamış
Delikanlı genç kıza, iskelede rastlamış
Bakışmışlar göz göze, gören kimse olmamış
Fakat denizde dalga, oynamaya başlamış

Delikanlı yaklaşmış, ne kadar güzelsiniz
Güzel kız uzaklaşmış, fakat siz de kimsiniz
Ben bir erkek meleğim, bırak yanına geleyim
(burada babamız hadi ordan diyor)
Ellerimi sürmeden, gözlerimle seveyim "
(teyzemiz "yok artık")


Sonra... Cenk-Erdem öneririz.

"Aynalı kemer, ince deve
uçan kurbağa düştü göle
seher vaktii bir deredee bulundummm" (aynalı kemer ince bele melodisiyle söylenecek...)

Tabi ki klasik danalar ve bostancının maceralarını unutmayalım.

Sevgiler, selamlar.

8 yorum:

kuzunun annesi dedi ki...

Bir tanede ben ekleyeyim dagarcıgınıza efenim .
Dogan Cankunun Takalar sarkısının - kakalar versiyonu. " Kakalar geliyor allı yeşilli , kakalar geliyor ...." Şeklinde gider :)))

Ayşe dedi ki...

bak ben Dere geliyor dere adli rumeli turkumuzu cok seviyorum (farkettin heralde)...

bunu dere kelimesini her turlu kelime ile degistirerek soyleyebilirsiniz, degistirmeden de soyleyebilirsiniz. oldukca neseli bir sarki... yani ninni niyetine olmayabilir, ama boyle sarki turku aninda hosuna gider Eloscugumun...

cok sevgiler. ayrica odul icin cok tesekkur ederim. :)

Anne ve Bebisi dedi ki...

Cok tesekkur ederim odul icin :)

Ozgur dedi ki...

Kuzunun annesi, bugün derhal kakalar geliyor sarı yeşilli olarak adapte edilmiştir. (Umarım Bülent Ecevit bize kızmıyordur bir yerlerden. Bildiğim kadarıyla onun şiiri:))

Ozgur dedi ki...

Ayseciğim aldım onu da repertuara. Yalnız bugünki favorimiz biiiir çok sıkıldııım ikiiii yerim çook daarr oldu. Çeşitlilikten hoşlanıyoruz.
Neşeli türküler olsun. Uyumaya yakın zaten yanık yanık büyük baş hayvanların lahana yeme sorunsalına dahil oluyoruz mecburen. Ne olacak bu danalarrr?

Ozgur dedi ki...

Anne ve Bebişi,
Asıl ben teşekkür ederim, bütün yorumlar ve yardımlar için:)))

oskearseven dedi ki...

merhaba; still tea benim bebişime de ciddi şekilde allerji yaptı. sütümü reddetmeye başladı. bu arada kakasının yeşil olma nedenlerini internette araştırırken bloğunuzdaki " still tea " vakasını gördüm. içmeyi kestiğim gibi hem kakası normale döndü, hem de iştahı yerine geldi. işe yaradığını kesin biliyorum, çünkü benim kızım beni emmiyor, sütümü biberonla alıyor. still tea kullanıyorken 500 ml. süt içiyordu, bırakınca 900 ml. ye fırladı. n-bu konuya değindiğiniz için çook çook teşekkürler.

enikonudedikodu dedi ki...

Ben oğlumu 'Çanakkale Türküsü 2 ile uyuttum uzun zaman ne zaman duysa mayışır hala.