28 Mar 2009

Tutamıyorum Zamanı...

Zaman geçiyor.

Evet, adapte olduk sayın teyzelerimiz, ablalarımız, abilerimiz, amcalarımız. Hatta eskisinden beyaz olduk diyebiliriz. Tracy Hogg Teyze bizi görse gözleri yaşarırdı. Yatakta uyuma denememiz iki başarı ile sonuçlandı. Allah bozmasın. Nazarlardan saklasın tütütü. Bilmiyorum böyle gider mi? Rutinimizin en zayıf halkası akşam uykusu oldu hep. Bir de uyku öğünü. Bakalım neler gösterecek zaman...

Kahkahalarımız var. Babaya ayrı, anneye ayrı. Uyku öncesi sohbetlerimiz var. Bir de şu ee ee eeeelerin anlamını sökebilsem. Anladığım, kızınca e lemeye başlıyor. Bazen sinirli sinirli ee ee yapıyor. Bazen de ee ee ee bebeğim ee formatnda yapıyor. İkincisini yaptığında ben de ee ee moduna geçersem iyiyiz. Birincisinde emin olamıyorum. Ela'cada bu sinirlendim anlamına geliyorsa, ben de ee ben de sana sinirlendim demiş oluyorsam durum fena. Ben fazla cevap vermiyorum o durumlarda:)

Bir kaç zamandır Eloşuma tulum giydirir oldum. Boy uzadı, bugünlerde giydi, giydi. Bir tulumumuz kesinlikle olmuyor. Biri oluyor ama bacakları şorta döndü. Bir 3-6 aylık tulum var, bir de irice 0-3 aylık var. Onlar da son demlerini yaşıyorlar, boy gidiyor... Giydireyim de en azından eskisin diye düşünüyorum. Neyse. Tulumu giydiriyorum, içine de penye body, penye pantolon giydiriyorum. Ayaklar üşümesin diye de çorap. Teyzemiz ve babamız ikisi de çorap düşmanı bünyeler olarak bana çok tepki duydular. Ah yanıyor ayaklarrrr. Ya neden yansın? Sonunda baba dedi ki, küçükken annesi okul pantolonun içine yün içlik giydirirmiş. Hani erkeklerin giydiği yünlü bişey. Kovboy filmlerinde filan olur? Sevgiloş tiksinirmiş ondan. Beni de bazen kilotlu çorapla yatırırlardı, üstümü açarmışım. Kızı böyle iki kat görünce çok fena oldu. Ama ne yapayım. Ev soğuk değil ama sadece tulum da ince. Çıtçıtlardan hava giriyor. Annelikle beraber beynimde amanüşümesingeni aktive oldu, ben naapiyim. Neyse asıl bomba şimdi. Banyomuzu yaptık. Banyo sonrası daha sıkı giydiriyorum. Bir de iyi giydireyim ki üstünü hafif örtelim modumuz var. Bi güzel giydirdim, bir de üstüne kalınca bi üstü var, onu giydirdim. Hah dedim Eloşum tank gibi olduunn. Meğer sevgiloşun annesi de bunu bi güzel giydirip, ohh tank gibi oldun dermiş. Gelinle kaynananın toprağı bir yerden mi alınmış ne öyle bir laf var. O lafıma feci koptuk. Hatırladığım kadarıyla benim annem de öyle derdi. Bizim tank içerde uyuyor şimdi.

Bu arada Müslüm baba "tutamıyorum zamanı" şarkısını söylemiş. Bence şarkı kişiliğini bulmuş.

kal gittiğin yerde mutlu ol
ya da gel kalbimde tahta sahip ol
senin gülen yüzüne kurban bu serseri kalbim
ama karar ver "tutamıyorum zamanı"
Şarkıyı Kenan Doğulu söylediğinde, "aman ya git, ya gel. Gelmiyorsan ben yeni sevgilime gidicem duramıyorum" türü bir şeyler anlıyordum ben tutamıyorum zamanı derken. Müslüm baba söyleyince, "ya adamın bir derdi var, hasta filan olmasın, ondan mı tutamadı acaba zamanı?" gibi geliyor insana. Seven adam bekler yoksa di mi ama?

Bizde son sözler "ama çabuk ol tutamıyorum kakaaamıı" şeklinde değiştirilerek söylendi.

Favori şarkılarımız

Ali Babanın Çiftliği
Sen Birtanesin
Al Aşkım beni yanınaaaaa
Islıkla jingle bells.
Tutamıyorum zamanı.
İşte öyle bir şey...

Bugün tekrar dışarı çıktık. Çıkınca tekrar ağladı yavru. Ya bebek arabasını sevmedi. Ya güneş geliyor gözüne rahatsız oluyor... Bilemiyorum neden ağlıyor olabilir? Gezmeyi tamamlamadan eve döndük süklüm püklüm. Hava da çok güzeldi halbuki...

10 yorum:

Ayşe dedi ki...

ben geldigimde ince ince cizgili bir tulum getirmistim sanirim ya 3-6 ay ya da 6-9 aydi, o mu yoksa?

Ozgur dedi ki...

6-9 ay seninkisi. Iyi ki öyle almışsın, daha vakti var. İki aya onu giyiyor oluruz. :)
Nasıl mutluluk, giydir çıkar, giydir çıkar:P

Ayşe dedi ki...

oyle aldiydim, nasil olsa cabucak buyuycek diye. sonra bi resim cekip koyarsin buraya...
tahmin ediyorum, oyuncak bebek gibi, cok opuyorum ikinizi de...

Ozgur dedi ki...

Elbette koyarim:) Giydirip giydirip çekiyorum zaten. Evcilik oynar gibi:)
Biz de seni öptük çookkkk.

aysema dedi ki...

Bir öptüm bir öptüm bir daha öptüm.

yeliz dedi ki...

maşallah Elaya nasıl da büyüyor.
biz ilk günlerden beri yatakta uyumayı başarıyoruz da sadece geceleri. (kulak çektim yine:)tüh tüh dedim.) Gündüz yatakta uyumaya gıcık oluyoruz. Ya uyumayacak yada anne veya babanın göğsünde uyuyacak sonra yatağa gidecek. Gündüzlerimizin rutinleri hala oturamadı kısacası.

Ozgur dedi ki...

sevgili aysema, öpmeye doyamıyor insan..:)

Ozgur dedi ki...

yelizcim aman maşallah. uyku çok mühim. bizde de tam tersi gündüz uykuları saat gibi. esnesin, yatağa koy, horr şeklinde. hatta yatağa varamadan horr da olabiliyor:) Bakalım bir kaç gecedir, evet tam dört gecedir hergece yatakta uyuyoruz. Daha önce pek de denemedik aslında. Daha çok güvenmek gerekiyormuş yavruya.
Bu arada bizim de 3 ay bitiyor. Bu ay emzirme sürelerimiz yavaş yavaş uzayacak... Dört saatte bir emzirmeyi iple çekiyorum:)
sevgiler.

gunebakan dedi ki...

sen yine de bu uyku duzenine de kocamaaan bir masallah cek. once ben diyorum masallah...
bunu bile bulamayanlar var. gerci hafta sonu 4 aylik bebegi olan bir arkadastan duydugum bir sey dudaklarimi ucuklatti. gece 10.30da yatiriyorum, sabah 6,30-7.00 gibi uyaniyor dedi. cok uzun sure ac kalmiyor mu diyecektim, hadi dedim bilmis annelerden olmayayim, bir dusundugu vardir elbet, universitede yardimci docent olabildigine gore, birseyleri biliyordur. ama sok oldum yahu.bu aylarda bana sorarsan, 3-4 saatte bir emmeye kalkan bebek bile alemin kralidir, kralicesidir, tek gecerim...
nisan mayis aylari gevser gonul yaylari demisler, ohh bahar geliyor yavas yavas. zamanla araba gezmelerine de alisacak merak etme. tingir mingir piyasa yapacaksiniz.
0-3 ay kiyafetleri omur en kisa olanlar oluyor bu arada, ben bir cogunu 1 kere bile giydirememistim. zaten 2 ay sonra tulumlar fora, bir body yetecek yaz sicaginda...
operim

Ozgur dedi ki...

gunebakancım... utanarak soyliyim. bizim de gece uykularımız uzun. arada istisnası oluyor. doktora sorduydum ben geçen ay, gece uyandırma çocuğun uykusunu bölme, o acıkırsa uyanır dediydi. o zamandan beri geceleri ellemiyorum. gece ortası uyanması nadiren oluyor. onda da genelde acıkmış olmuyor. maşallah diyeyim tekrar.
anladığım kadarıyla her bebek ayrı macera. hiçbiri birbirine benzemiyor bunların.
öpüyorum seni çok... maşallah diyim tekrar.