27 Mar 2009

Bir Sana Doyamadım, Bir Sabah Uykusuna...

Anneanne ve dedemiz iki gün önce gitti. Şimdi Ela ile yeni baştan adapte olmaya çalışıyoruz. Anneanne ve dedenin faydaları saymakla bitmez. Eloş yeni oyunlar öğrendi, daha bir kikir kikir güler oldu, bol bol ilgi gördü. Çeşitlilikle tanıştı. Yani benim şarkı repertuarım bir yere kadar. Dedesi, anneannesi neler neler söylediler. Kendi unuttukları şarkılara şaşa şaşa. Eloş ailedeki herkesi bir sarstı, yeniden doğurdu adeta. Sonracığıma bol sebze yemekleri, hergün salatalar. Emzirirken suyum gelir filan. Meyveler doğranır. Sınırsız ilgi, alaka.

Ancak bir kaç kötü yanı da var. Birincisi, daha önce alıştığın bir düzen var, ne kadar dikkat edersen et o gidiyor. Bu sabah farkettim ki, bizim saat 8-10 civarı bir 2 saatlik sabah uykumuz vardı. Diğer uyku saatleri 30-45-60 dakika civarı sürüyor. Ama sabah... Misler gibi 2 saat uyuyorduk kızımla. Dün 1 saat sürdü, dedim ki, canım arada bir olabilir... Bugün de tam 1 saat sürünce dedim ki eyvahlar olsunn... Biz sabah 6-6:30 civarı uyanıp, 8 civarı uyuyup, 10 da emmek için kalkardık. Uyanma saatimiz 7ye taşındı. Ama uyanma saatimiz 10 yine. Tracy teyzenin yüzünde güller açar, kızımın anası uykusuz. Yani o bir saat yok mu... Neyse. 10 emmesinden sonra (bu arada hayrettir diğer tüm öğünler 10 dakka 20 dakka şaşabilir, bu 10da ne varsa şaşmıyor. Belki de önemli olan saat 10u tutturmaktır Ela için bilemiycem.

İkinci kötü yan ise şu. İnsanın bedeni şımarıyor. Yani sen bir anne olarak diğer annelerden çok daha fazla uyuyorsun kadın gözün doysun. Yok yani doyamadım. Arada annem Eloşla oynarken kestirmeye hemen alışmış vücut. Nasıl trip yapıyor. Öte yandan şimdi uyudu Eloş. Ben cin oldum. Gerçi cin olmak için kendimi çok zorladım, gittim bisküvi attım ağzıma, kafeinsiz kahve koydum... Ben cin oldum, o uyudu. Gene o kendi saatine uydu gerçi. Şikayet yok!

Üçüncüsü ise en kötüsü. Eloş şimdi yeni oyunlara alıştı. Durmadan oyun istiyor. Kendi kendine oynardı, sıkılıyor biraz. Üstelik biraz kendi oynasın diye bıraktığımda da ben kendimi suçlu hisseder oldum. Halbuki kendi kendine zaman geçirebilmesi de önemli. Sürekli birisi ilgilenemez ki senle hayat boyu.

Öyle işte. Allah'tan bebişler hem çok kahraman, hem de çok uyumlu oluyorlar. Alışırız. Zaten haftasonu geldi, babiş evde. Hem uykunu alamıyorsan erken yat. Gece kaç saat uyuduğumu söylemeye utanıyorum. Uykumu alamamışım ama. Bir halsizlik var. Demir mi alsam, burnuma mı baksam. Ela'ya serum fizyolojik koyuyorum tıkanmasın diye. Kendime de fısfıs sıkıyorum. İhmal ettim bi kaç gündür, ondan belki. Akşam da Lostu seyredip yatmışız. O ne bölümdü of of.

4 yorum:

k.i.s.d. dedi ki...

Ekşisözlükten alıntı:

benjamin linus öldi mü
isız ajun kaldı mu
said öçin aldı mu
emdi yürek yırtılur.

Ozgur dedi ki...

benjaminler ölmez
others bölünmez diyim ben de:)))

yeliz dedi ki...

uyuşursunuz siz yine bebişle, herşey yoluna girer. Sabah uykuları hakketten ballı oluyor. Biz pek yakalayamıyoruz ama yakaladık mı da tadından yenmiyor:)

Ozgur dedi ki...

Sorma Yelizcim bu sabah tamı tamına 2.5 saat uyuduk. Tracy teyze duysa kızar ben en fazla 1.5 demedim mi diye ama naapalım. Hem pazar bugün:)