23 Mar 2009

Olgunlaşmak mı dediniz?


Olgunlaşmak çocuklaşmaktır. Çocuksu sevinçlerin ve neşenin yeniden keşfidir. Olgunlaşmak hayatın aslına geri dönmektir. Yalan yanlış öğretilerden kurtulmaktır. Efendi uslu olup, her gün işe gidip ekmek parası kazanmak değildir olgunlaşmak.

Egoyu eritmekten geçer önce. "Ben, ben" demeden. Gizli öznelerdeki benleri görmekten geçer. Gizli ya da açık "ben" duygusundan uzaklaşmaktan geçer. Özellikle gizli benliğe, seni sürekli şişirip, "siz haklısınız efendimiz" diyene "sen biraz sus bakiim" demektir. Azıcık geride durabilmektir. Seninle aynı seviyede olmayana yolunda başarı dileyebilmektir.

Olgunlaşmak yargıdan bağımsız olmaktır. Bir dolu insan içinde, bir cemaat kültürüne dahil olduğunu farketmektir. O klana dışardan geleni de eski dostun gibi kabul edebilmektir, hoşgeldin diyebilmektir önyargısız, gönülden. Kendini vererek ama bunaltmadan sevmektir.

Olgunlaşmak kararında olmaktır. Aşktan delirmek kararında bir duygudur mesela. Doğru ayarı budur. Daha azı kurtarmaz. İnsanın yavrusu için içinin gitmesi son derece kararındadır. Şuursuz öfkelerden uzak durmaktır. Kinlere düşmemektir. Düşmanı affetmek ve uzaklaşmaktır bazen.

Bulaşmamaktır, bulaştırmamaktır. Hayatına cehennemden bir tek molekülün bile girmesine izin vermemektir.

Pişmektir. Tadını bulmaktır. Bol bol susmaktır. Anlaşılmamaya alışmak, zamanını beklemeyi bilmektir. Doğru damaklar ancak o tadın değerini bilir. Sabırdır, tevekküldür.

Daha çocuksu olmaktır. Çorapsız gezmektir. Endişelerden arınmaktır. Evhamları bırakmaktır. Kendine ve dünyana güvenmektir. Deryalar içinde bir damla birliğini görmektir. Teslim almaktır. Teslim olmaktır.

Tek yolu yaşamaktır. Okumakla, izlemekle olmaz. Sadece yaşanmışlıklardan geçer. Acıdan çokça, sevinçten biraz.

Kıymet bilmekle ilgilidir.

O tek anın hayatın kendisi olduğunu bilmekten geçer.

Sonsuzluk şimdidir.

4 yorum:

missy dedi ki...

ne güzel yazmışsın...benim de olgunlaştığımı kabul etmem gerekiyor sanırım, bazen hırçınlık yapmak istesem de, ben ben demeye elvermiyor artık gönlüm.
geride durabiliyorum, bunu görüyorum, susuyorum, dinliyorum...bazen salaklaştım gibi gelsem de kendi kendime, aslında yaşadım, yaşlandım ve olgunlaştım, biliyorum.
ama bu iyi mi kötü mü emin diilim hala, bazen çok bu halimden çok sıkılıyorum

k.i.s.d. dedi ki...

Ekliyorum:) Olgunlaşmak yöneticinin karşısında dimdik durup "Ben sizin gibi düşünmüyorum, size katılmıyorum" diyebilmektir.
Olgunlaşmak başkası ne der kaygısından arınmaktır.

Ozgur dedi ki...

Sevgili missi, teşekkürler yorumun için. Herkesin kendi yolu var anlaşılan.

Ozgur dedi ki...

k.i.s.d,
Katılıyorum sonuna kadar...