13 May 2009

Mim - Okuma Serüvenimin Başlangıcı...

Aysema Öğretmen mimlemiş bizi...

" Okuma serüveninizde unutamadığınız, hayatınızın bir dönemine, özellikle de çocukluğunuz ve ilkgençliğinizin hayal dünyasının oluşumuna etki eden yazar kim? Hangi kitabı elinize aldığınızda döner gidersiniz o günlere?"

Bugün düşündüm uzun uzun. Kimdi benim çocukluk ve ilk gençliğimin düşünsel mimarları? Hayal gücüm nerdendi?

İlk aklıma gelen masallar oldu. Annemin okuduğu, babamın yarattığı, anneannemin de eskileri derleyerek anlattığı. En çok masallar etkilemiş, dolayısıyla beni en çok etkileyen yazarlar da bu üç kişidir öncelikle. Babamın anlattığı ıssız ada masalları ve tarihi öyküler. Anneannemin anlattığı tuhaf dünyalar. Annemin durmadan anlattıkları ve okudukları. Önce bunlar belirlemiş, en derin etkiyi bunlar yapmış bende başlarda.

Ne okurdum tam hatırlayamadım. Suç ve Ceza, Anna Karenina, Uyanış, Diriliş, Vahşetin Çağrısı, Monte Kristo Adası ilk anda aklıma gelenler. Sanırım Anna Karenina'dan ciddi bir şekilde etkilenmiştim. O zamanlar pek de ahlakçı bir insanım ortaokulda, tutucuyum. Anna'yı fena halde aşağılamıştım. Levin karakteri ilginç gelmişti. Bi kere adı Lenin'i çağrıştırıyordu, ikicisi de o dönem benim fena halde kafayı taktığım, Allah, din, varlık yokluk anlam konularında düşünüp duruyordu. Hatta daha geçen gün sevgiliye Anna Kareninanın hayatımdaki yerinden bahsediyordum. Levin düşünür durur da ilk çocuğunu kucağına alınca (bu Anna'nın ölümünden sonraki bölümde olmaktadır.) hayatın anlamını, varoluşu filan çözer. İkinci Monte Kristo Adası. O dönem adalara bir sarma var zaten, İki yıl okul tatili, Kaptan Grantın çocukları, Issız Ada, o seride bu tarz adalarda geçen öyküler. Kıyıya vuran balinadan mum yapmalar. Lost dizisinin temelleri işte, soran olursa neden Lostu seviyorsun. Bu yüzden. Issız ada ve gizemli sayılar mektuplarla ilgili çok okumuşum küçükken.

Yalnız o kitapları elime alınca o günlere dönemiyorum. Sonra tekrar okudum farklı zamanlarda. Her seferinde başka bir şey buldum. Anlam değişti, ben değiştim.

Ayşe'yi ve Anne ve Bebişini mimlemek istiyorum ben de:)

Sevgiler...

4 yorum:

Ayşe dedi ki...

tamam, yazarim yarin. sevgiler. :)

aysema dedi ki...

Sevgili Özgür Anne,

Çok teşekkür ederim. Sözünü ettiğiniz kitapların bir bölümünü ortaokulda,bir bölümünü de lisede okudum. Hepsi birbirinden değerli. Masal konusuna değinmişsiniz ki bu da çocuklar için asla vazgeçilmemesi gereken önemli bir konu...

İyi ki mimlemişim. Sevgiler...

Ozlem dedi ki...

Benim tarzım daha farklı:) En net hatırladığım JaneEyre ile başlaması ve devam etmesi.Küçük kadınlar, Jane Austin romanları:)Bir dönem Balzac ama evet Anna Karenina, Tolstoy dönemi:)
Sonuç: Biyografi tutkunu ben:)

kuzunun annesi dedi ki...

Küçük kadınlar - Joe ilk etkilendiğim karakter galiba şöyle bir düşününce .