19 Haz 2009

Faşistlerle Evlenmeyin

Şimdi nerden çıktı diyeceksiniz. Ela uyudu, tesadüfen TVde "kocanızı adam edelim" cinsinden bir programla karşılaştım. Oradaki amcanın adam edilme şansı yok. Ne bir haftalık eğitimle, ne üç yıllık psikolojik tedaviyle. O kadar çaresiz ki insan onun karşısında. İnat, cehalet, erkek ırkının üstünlüğüne duyulan inanç, şiddete eğilim filan birleşmiş bu enteresan bileşimi oluşturmuş. Bu tarz bir adamı bulup, evlenen kişiye de hayretler içerisinde bakmaktayım. Memleketin acayip yarışmaları bitmez. Ona katılan aciz ve çaresiz insanlar da.

AIHM kararı var. Bu ülkede (aslında başka ülkelerde de) boşanmaya kalksan boşanamazsın böylelerinden. Boşansan, geri gelir anneni öldürür. Bu ülke seni koruyamaz. Bu polis seni koruyamaz. Dayağı yer oturursun. Ama tabi çoğu kadının babası da aynı model olduğundan, toplumdaki egemen erkek, beğenilen erkek kabadayının teki olduğundan, yazılı metinler haricinde "höst hart, onu al git, bunu al git" diye konuşan tip olduğundan kadın da bayıla bayıla evleniyor bu faşistten bozma, korkak, kadın düşmanı, şiddet düşkünü evrim teorisi delili sayılabilecek maymunlarla.

Kadın erkek egemen şiddetin mağduru ve destekçisidir. O yarışmadaki kadının kocasının dayılanmalarına olan tepkisine bakın, anlayacaksınız.
Tiksindim!

13 yorum:

dreamitbaby dedi ki...

selam
bende o erkekten bozma,yontulmamış tipi gördüm ve nefret ettim...
evet erkek olduğu doğru da insan olabilmiş mi orası süpheli!!!
sevgiler
iyi hafta sonları

tarkanın annişi dedi ki...

Biz hiçbirşekilde bu tarz programları izlemesek de doğal olarak fragmanları gözüme takılıyor.
Geçen gün eşim söyle diyor Sibel ya şu kılıksıza bak tip desen tip yok kafa desen kafa yok.Aynen şöyle diyor ben garımı hem severim hem dögerim. Ama kabahat bununla evlenen yontulmamış kadında.Allah'ım ne tip adamlar var bu memlekette.
Evet malesef o tip adamlar var ve o damlara pirim veren o tip kadınlar da var işte.Lafa gelince de tek sözleri biz Osmanlı'nın torunlarıyız veya işte Osmanlı tokadı bu felan. Bre cahil cühelalar Siz o kıytırık programlara paye veren cüceler olabilirsiniz değilki Osmanlı'nın tırnağı olasınız. Keşke Osmanlı'nın olaylara ve insanlara verdiği değerleri okuyabilseniz de kendinizden utanabilseniz. Ben bile birçok şeyi okuyup öğrendikçe bu kişiliğimden yeryer utanabiliyorum.

Adsız dedi ki...

GEÇEN AKŞAM f b efes maçinı izledim Maç sonrası olanları görünce iyiki f b lideğilim diye sevindim sonra sevindiğime üzüldüm ÇÜNKÜ hangi takımın tarafterı olsa aynı haraketleri yapacaktı OZAMAN AKLIMA BİR ZAMANLARIN REKLAMI GELDİ yok aslında birbirimizden farkımız

Ozgur dedi ki...

Sevgili dreamitbaby, çok acayip çookkk. Hem suçlu, hem güçlü tavırları yok mu. Hem ezen, hem mağdur aynı anda. İğrenç!

Ozgur dedi ki...

Merhaba Tarkan'ın annişi,
Ya sorma. Benim eşim de acaba bu laflarından dolayı dava açılabilir mi dedi. Esasen kadını dövme, aşağılama filan sadece bizde değil, başka toplumlarda da var. İşte desperate housewivesdaki durumlar filan. Ama bu utanmazlık, bu yüzgözlük durumu beni sinir etti. En kötüsü de eşi. Ne buldun şu adamda yahu. İşte bence asıl soru burda. Ne buldu?

Nurşen Ece dedi ki...

Arkadaşlar o proğramlarda ki insanların sergilediği ilişkiler gerçek değil çoğu kurgusal. Asıl acı olan bu memlekette reyting uğruna bu tarz kurguların insanlara sunulması ve bunun doğallaştırılması :(

Ozgur dedi ki...

Sevgili Nurşen Ece, o daha kötü zaten. Çok haklısın. Yani ajitasyon için bile olsa böyle bir sözün söylenebiliyor, öyle bir davranışın yapılabiliyor oluşu. GÖsteriliyor, normalleştiriliyor oluşu. Daha vahim olansa, gösterilenden beterinin yaşanıyor oluşu. Yarışma duygularıma vesile oldu :(

akın dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
akın dedi ki...

izlemiyorum... izleyip de şunların reytinglerini arttırmayın.benim üzüldüğüm git gide basitleşen ve cahilleşen toplumumuzda insanların bunlara gülmeye özenmeye başlaması.. hatta oradaki insanları örnek alması.. yasallaştırması.. ne kadar acıklı bir durumdayız.. kendimizi geliştirecekken toplum git gide cahilleşiyor.. bunu en iyi örneğini okulda her yıl daha da kötü bir grubun okula başlamasıyla daha iyi anlıyorsunuz...

Ozgur dedi ki...

Ya benim acayip sinirlerimi hoplatiyor bu program.Izlemicem diyorum ama en sinir kismi bana denk geliyor her defasinda.Kanallarda ziplarken bir kismini bir iki dakikaligina goruyorum.Nasil sinir oluyorum ben boyle adamlarla evlenen kadinlara.Biraz aklini kullan be kardesim.
Hayir icinde evlenilmezki...

Ozgur dedi ki...

Sevgili Akın,
Zaten izlemiyoruz. Ancak kanal değiştirirken olsun, başka bir program izlerken olsun görmezden gelmek mümkün değil bu tarz programları. (Ayrıca evimde rating cihazı olmadığından içim rahat:P)

Soruna gelince. Mesele TV showları değil aslında sadece. Bu insan bir prototip. Beterleri aramızda dolaşmakta. Otobüse binmekte. Trafikte bağırmakta. Görmemeyi tercih etmek gibi bir durum yok malesef.

Ozgur dedi ki...

Sevgili Özgür. Aynı durumdayız. İlla ki bir yerine rastlıyor insan. Yorulmuş oluyorum, Ela uyumuş oluyor. On dakikalığına bir şey bakacak oluyorum çat karşında. Aslında bir kadın bilek güreşi şampiyonunu çıkarmışlar o vesileyle bakakaldım ben. Sonra da nefret ettim.

Kadınlar hadi diyelim bilmeden evlendiler. O gizli gurur yok mu... Korkunç olan o bence.

Ozgur dedi ki...

Sevgili Adsız, çünkü biz osmanlı bankasıyız:)