19 Tem 2009

Bebek Bakımı Sanatı, Doğru Kişiyi Bulmak ve Türkçe İçerik Sorunsalı.

Yorgun ve işe döneceği için karışık duygulara sahip bir kadın olan anne, işe dönüş öncesi pratik önlemler almak zorundadır. İşe başlamadan önce kızına bakacak olan hanımla beraber bir süre ortak zaman geçirmek istemekte, böylece gönlü rahat bir şekilde dönüş yapma arzusuyla yanıp tutuşmaktadır. Bloglar alemine konu duyurulur. Birinci Tekir Şahıs ve Kitubi'den derhal yanıt gelir. Tezcanlı anne vakit kaybetmeden eyleme geçer. Adaylardan ilki iş bulmuştur bile. İkinci aday aranır(tekrar teşekkürler Damla), görüşme Cumartesi akşamı için ayarlanır. (Kitubi ve Birinci Tekir Şahısa sonsuz teşekkürler (ve dualar) edilir...)

Anne hanım, bütün bir cuma gecesi ve cumartesi gecesini kızımı emanet edeceğim kişiyi nasıl seçeceğim, neler soracağım diye düşünerek ve internette dolaşarak geçirir. (Bunu daha önce yapmıştır ama sınava girecekmiş de her şeyi unutmuş gibi bir haldedir. ) Google'da bulunan sonuçlar bir kaç yazının varyasyonlarından ibarettir. Kimi zaman kısaltılmış olarak aynı içeriğe sahip binlerce sonuç gelir ve anneyi gıcık eder. "Kopyala yapıştır" tuşlarının klavyeden kaldırılması halinde neler olur Türk internet camiasına diye düşüncelere dalar. Yine her zamanki gibi ne varsa bloglarda vardır. Tecrübeli anne ve babaların blogları taranır.

Faydalı Bulduğum Linkler Şöyle:

Linkler:

Çalışan Anne Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli? - Uzman TV Pediatrist - Pediatrik Nörolog Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin

Çalışan Annelerin En Çok Yaptığı Hatalar Nelerdir? - - Uzman TV: Pediatrist - Pediatrik Nörolog Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin

Bakıcı Seçme ve Yerleştirme Sınavı - Pratik Anne

Bebek Bakım Kitabı - Kitubi

Bebek Bakıcısı - Bebek bakımı

Bebeğe Bakıcı Seçerken

Çocuk Bakıcısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler


---
Sabiha Paktuna Keskin'in röportajını okuduktan sonra tekrar bir soğuk duş yiyen bünye ne yapacağını şaşırır. Bırakıp gitmek zor. Hormonlarım mı harekete geçti, nedir bilinmez. Eloşa baktıkça ağlayasım gelir. Hatta dün utanmadan ota boka ağlanır. Ela ağlayan anneyi komik bulur, güler. O güldükçe anne de güler. Yani kah güldük, kah ağladık hikayesi sürer. Sevgili kişisi "amaaaan Allahtan normalde duygusal bir kadın değil bizim hanım der, aşırı östrojen yüklemesinden yorgun düşer.
---

Görüşmede en fazla pratik annenin sorularından ve linkini vermiş olduğu Nanny Interview Sheetten faydalandım. Yakın bir arkadaşımın çok kötü bakıcı deneyimleri olmuş. Birini kapıcıdan, birini danışmanlık şirketinden bulmuşlar ve anlattıları korku filmi gibi. İnsan endişeleniyor.

Oluşturduğumuz soru listesi şöyle:

1. Ne kadar zamandır bakıcılık yapmakta?
2. Baktığı çocuklar kaç yaşlarındalarmış?
3. Bu alanda eğitimi var mı? Öğrenim durumu nedir?
4. Acil durumlarda ne yapacağını biliyor mu? Daha önce böyle bir durumla karşılaşmış mı, ne yapmış?
5. Nasıl bir ailesi var? Kaç kardeşler?
6. Bekar mı, çocukları var mı? Kaç tane, onları bırakabilecek mi? Evlenmeyi düşünüyor mu?
7. Nerde yaşıyor, yakın mı? Ailesindeki diğer bireyler ne iş yapıyor?
8. Neden bakıcılık yapmak istiyor? Başka işler yapmış mı?
9. Bir önceki işinden ayrılma nedeni?
10. Çocuk bakmanın sevdiği yanı?
11. İdealindeki işveren nedir? Beklentilerin nedir?
12. Bebek bakmanın en sevmediğin yanı?
13. Bebekler / Çocuklar senin en çok hangi yanını severler?
14. Bebek bakarken sence en önemli şey nedir?
15. Çocuğu nasıl rahatlatırsın, mesela arkamdan ağlarsa nasıl sakinleştirirsin? Dikkatini dağıtabilir misin?
16. Disiplin hakkındaki görüşlerin nedir?
17. Daha önceki işinde uyguladığınız ve sana mantıklı gelen kurallar nelerdir?
18. İşe yaramadığını düşündüğün kurallar var mı?
19. Daha önceki işinde çocuklarla bir disiplin sorunu oldu mu, ne yaptınız?
20. Eğer ben evden çalışırsam, sorun olur mu, bebeği oyalayabilir misin?
21. Gelecek planların nedir? Ne kadar süre çalışmayı düşünüyorsun?
22. Akşamları kalman mümkün olabilir mi, nadir de olsa.
23. Sigara içiyor musun?
24. Bu iş dışındaki sorumlulukların, işin nedir?
25. Ne zaman başlayabilirsin?
26. Akşam ya da haftasonu gelme durumun olabilir mi?
27. Tatile bizimle çıkma durumun olabilir mi ilerde?
28. Ne zaman izin kullanmak istersin?
29. Bebek bakımıyla ilgili genel konular. Daha önceki ailede yaşanan kayda değer olaylardan örnekler.
30. Kurallara uymakla ilgili hisleri neler, ona uymasa da uyabilecek mi?
31. TV izlemek hakkındaki fikirleri neler. Biz TV açılmasına karşıyız, bunu uygun buluyor mu?
32. Referanslar ve telefon numaraları.

Kociş de ben de bugüne kadar çeşitli vesilelerle bir sürü mülakat yaptık. İşe aldığımız, beraber çalıştığımız pek çok arkadaşımız oldu. Bu en zoruydu. Bir seferde bir insanı tanımanın yolu yok. İç güdü, hisler, şans. Hayırlısı olsun.

Nanny Sheete ve Pratik Anne'nin yazdıklarından hareketle kendimizce böyle bir liste yaptık. Ama görüşmede tam olarak bunları sormadık teker teker. Biraz kendimizi akışa bıraktık. Daha çok karşımızdaki kişiyi tanımaya öncelik verdik. Durakladığımızda, göz attık, unuttuğumuz bir şey var mı kontrol ettik.
Aklımızdaki ilk soru, bu bizim güvenebileceğimiz biri mi? İkincisi, Ela'ya bakabilecek empati, yakınlık, sıcaklık gibi özelliklere sahip mi, içten mi? Üçüncüsü, bebek yetiştirmeye, bebeklerin geçirdiği dönemlere, duygu dalgalanmalarına dair bilgisi ve fikri nedir. Dördüncüsü, temizlik, titizlik, hijyen. Beşincisi, Ela ile oynama, gezme gibi aktiviteler konusundaki fikirleri.

Ücret, yapılacak işler, beklentilerimiz, geliş gidiş saatleri, zam gibi konuları baştan konuştuk. İşe başladığında beraber olma fırsatımız olacağı için bakım esnasındaki bazı önceliklerimizi hem yazılı (Kitubi'nin sitesindeki el kitabı bana çok fikir geldi, benzer bir şey hazırlamayı düşünüyorum) hem de pratikte yaşama şansımız olacak inşallah.

Bilmiyorum ki bakalım.
Hayırlısı olsun hepimiz için.

9 yorum:

Tekir dedi ki...

Keşke daha çok yardım edebilseydim, keşke daha hızlı olabilseydim,offf of! Neyse her işte bir hayır vardır diyelim bakalım... Umarım aradığın gibi iyi bir bakıcı bulabilirsin Özgür'cüm.

yeliz dedi ki...

hayırlısı özgürcüm, ben de bakıcı bulmadan önce epey okumuştum. En önemlisi de bebişle düzgünce ilgilenebilecek birisinin olması, ve iyi anlaşmaları. hayırlısı olsun diyorum ben de...

ela selin dedi ki...

Hepsinden önemlisi su bence: o insana icin isiniyor mu?? Cocugunu sevecegine inaniyor musun? En cok sevgi önemli o yasta. Egitim filan sonra geliyor.
Icgüdüne güven...
Kolay gelsin.

kirazsevdasi dedi ki...

amin amin amin Özgürcüm, Ela için hayırlısı.
referanslar cok onemli, hisler de oyle.
bol sans...

Pratik Anne dedi ki...

Allah hayirli insanlarla karsilastirsin sizi Ozgur Anne. Ela Selin'in dedigi gibi senin alacagin elektrik de cok onemli. Cocugunla iletisim kurarken davranis ve konusmasindan verdigi izlenim.

Cok aday ile gorusmenin su faydasi oluyor. Belli bir yerden soran soru sormasan bile elektriginden bu olur bu olmaz diye ayirdediyorsun.

KUZEY TAN dedi ki...

Çok kolay gelsin. Umarım aradığınız kişi karşınıza çıkar.
Sevgi dolu bilgili deneyimli biri olur umarım.

Ayşe dedi ki...

hadi bakalim! kolay gelsin arkadasim. insallah cok ugrasmadan hallolur bu is. teyzenizi sever elos hanim... Kolay gelsin, gonlunu ferah tut. cok sevgiler. opuyorum.

anne yazar dedi ki...

Bu listeyi hazırlayıp bloga yazman harika olmuş teşekkürler.Peki aramalar nasıl gidiyor birini bulabildin mi? Ben tam birini buldum diyorum sigara içiyor çıkıyor. Başka biri evi çok uzak ya da hop başka bir şey:( İstanbul'da seçenek daha çoktur gibi geliyor. En azından bu işle uğraşan daha profesyonel firma bulma şansınız daha fazla.
Ankara'da alternatif o kadar az ki. İşimiz zor valla:( Bloglar alemi bize de yardım etse ya:)

www.Kitubi.com dedi ki...

Hadi hayırlısı olsun.

Bakıcıyı seçme konusunda tavsiye yazısı yazmaya kaç kere elim gitti vazgeçtim. Çok aileye göre değişken bir durum çünkü. Mesela biz bakıcımızla 1,5 sene mutlu mutlu yaşadık, ama onunla anlaşabilecek başka arkadaşım var mı diye düşünüyorum, hiçbirine uygunmuş gibi gelmiyor.