27 Tem 2009

Beslenme Günleri, Ek Gıda Programı

Kuzunun annesi sormuş, ben de hızlıca yazmak istedim. Beslenme uzmanı filan değilim haşaa. Pek de kafam karışık. Ben sadece biz ne yapıyoruz onu yazayım diye düşündüm. Umarım birilerinin işine yarar.

Sadece anne sütü içilen günler, ne güzel günlermiş:) Ek gıdaya geçince insan bir sürü yeni kavramla tanışmak durumunda kalıyor. Bizim 6. ay programımız şöyle.

Kahvaltı: (Genelde 8-9 civarı)

(Doktorun önerdiği)
1 tatlı kaşığı labne peyniri
1 tatlı kaşığı pekmez
1 çorba kaşığı milupa bisküvili
İki günde bir yumurta sarısının yarısı.

(Bizim yediğimiz)
2 tatlı kaşığı labne peyniri
1 çay kaşığı pekmez
1 çorba kaşığı milupa bisküvili
2 günde bir yarım yumurta sarısı

Tespitlerime göre Ela çok fazla tatlı sevmiyor. O nedenle pekmezi azaltıp, peyniri arttırdık. Milupa bisküvilisi bize iyi geldi. İçinde aptamil(sütümsü) var, o nedenle ekstra süt koymak gerekmiyor. Bebe bisküvisi olsa sanırım ayrıca bir de süt koymak lazım. Ya aptamil ya da türevi bir şey alacaksın ya da sağacaksın. Biz milupa tercih ettik. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta su miktarı. Biz biraz fazla su koyuyoruz böylece tatlı tadı daha seyreltilmiş oluyor. Ela o şekilde seviyor. Yemezse biraz sulandırıp deneyebilirsiniz. Ben genelde hepsini karıştırıp veriyorum. Arada ayrı ayrı da veriyoruz. Bugün annem tuzsuz lor peyniri tattırdı.

Ara Öğün (Genelde 11 civarı)
(Doktorun söylediği)
yok

(Bizim verdiğimiz)
File içinde meyve: Muz, şeftali, kayısı, karpuz. Artık ne denk geldiyse...

Öğle Yemeği
(Doktorun söylediği)
Patlıcan ve bakla hariç her çeşit sebze olabilir, sebze yemeği artı bir kaşık kıyma.

(Bizim verdiğimiz)
Enginarlı, kabaklı, patatesli, havuçlu çorba (kıymalı bazen) favorimiz.
Kıymalı tarhana çorbası, (ilk kez bugün denedik, sevdi)
Kabak, patates, kıyma, domates, pirinç
Patatesli, havuçlu, mercimek çorba
Yeşil fasulye, kıyma,

Biraz kombinasyon halinde. Biraz daha pütürlüye geçtik. Bugün biraz kabaklı, patatesliyi yoğurtla karıştırıp verdik, sevdi. Yolda milupanın kavanoz mamalarından, yeşil fasulyeyi verdik severek yedi. Zaten brokoli hariç kavanoz mamalarında sevmediği olmadı şu ana kadar. Benim yaklaşımım şu. Her gün taze pişiriyorum. Buzluğa henüz koymuyorum, vaktim var. Ama eğer yolculuk, gezme gibi olağan üstü bir durum varsa hazır kavanoz maması veriyorum. Organik olduğu için Milupa ve Hipp tercih ediyoruz. Evde bulunduruyorum, acil bir şey olursa veririm diye.

Genelde kendi damak tadıma da uyacak şekilde pişiriyorum. Biraz içgüdüsel. Ama yani zeytinyağlı enginar, zeytinyağlı fasulye, zeytinyağlı kabak gibisi var mı... Mis misss.

Sebze sevmesini çok önemsiyorum. Zeytinyağlı yemek sevmeyen, hep et yemek isteyen çok fazla arkadaşım var. Sebze hem sağlıklı, hem çok lezzetli, kızım bundan mahrum kalsın istemiyorum. Bence yemiyorsa inatla her gün pişirip vermeli. İlla ki alışıyor. Biraz yorucu ve zahmetli ama bir ömür sebze sevecek çocuk yetiştiriyoruz, kolay mı:)

Ara Öğün (5 civarı)
(Doktorun önerdiği)
Sütaş baby mix

Bizim verdiğimiz
Sütaş baby mix ve ondan mayalanmış inek sütü (ilk kez bugün verdik)

Akşam yemeği
(Doktorun önerdiği)

ek besin

(Bizim verdiğimiz)
Milupanın sütlü muzlusunu çok seviyor. Ona meyve katınca severek yiyor. Milupa bize bir de yemek kitabı yollamış, ordan fikir aldığım çok oldu. Akşam tahıllı ve sütlü bir şey vermek gerek. Bu konuda denemelerimiz sürüyor. Aslında başkaları ne veriyor ben de merak ediyorum bu öğünde. Ballı irmikliyi denedik Ela pek sevmedi, yarın tekrar bir denesem mi diye düşünüyorum

Bunların dışında zaten emzirme devam ediyor. Uyanınca süt, aralarda hep süt. Artık pek düzenli değil emzirmeler. Ama 6-7 kere emiyor günde en az. Biraz oyun da oynuyor. Arada gülüyor filan cimcime:P

Annelerimiz inek sütüyle pirinç mamaları yaparlamış. O nedenle formül süt filan insana tuhaf geliyor. Her şeyin doğalı daha iyidir diye. Burada satılan "bakterilerle dolu açık süt" bana güven verdi, pek güzel yoğurt yaptık. Milupadan yoğurt yapmak biraz enteresan bir fikir kanımca. Sütaş baby mix alınabilir, neticede daha doğal olur gibi. (Dikili'nin bizim bulunduğumuz bölümünde sütaş yok. Neden yok. Sütaş seni seviyorum ben. Ne olur buraya da dağıtın...)

İşin aslı ben de bilmiyorum.

Bu arada Milupa'nın daha önce bize örnekler gönderdiğini ve bilgilendirme toplantısı daveti yolladığını anlatmıştım. Çok taktir ediyorum çabalarını. Pazarlama anlamında başarılı buluyorum. Özellikle eve küçük deneme paketleri göndermeleri çok iyi oldu. Denedik, Ela'nın sevdiğinden almış olduk böylece. Bu vesileyle tekrar teşekkür etmiş olalım.

İşt böyle. Umarım doğru yapıyoruzdur.

Eloş güzel yiyor, ama aynı şekilde hareketli. Bugün yatmış, ayaklarını bisiklet çevirir gibi çeviriyor. Anneannemiz eve kocaman bir oyun alanı yaptı. İstediği noktaya karın üstüne sürünerek, dönerek, popoyu kaldıra kaldıra gidiyor. Tutunca yürür gibi adımlar atıyor. Pek güzel oturuyor. Sanki denize koysak yüzecek. Sabahları bi dedeyle, bir anneanneyle siteyi turluyor filan. Keyfine diyecek yok. O mutlu ben daha mutlu.

Bu arada yeni besinleri her zaman gündüz öğününde denemeyi de ihmal etmemenizi öneririm. Eğer dokunacaksa gündüz dokunsun bir çare bulunsun, gece kusmasın gibi bir mantığı var.

Ela bu arada kaşıkları elimden kapmaya devam ediyor. Sanırım yakında kendi yiyecek.

İşte böyle...

8 yorum:

kirazsevdasi dedi ki...

eline saglik, saklayacagim bu listeyi.
ilerde lazim olur :)

fazi dedi ki...

aslında bizim bebeklerimiz yaz sezonunda ek gıda geçişi olduğu için çok şanslılar her şey bol bol tazecik.hele meyveler süper benim kız karpuza bir saldırıyor tutabilene aşk olsun :)iyi tatiller

yenianne dedi ki...

Herkesin kafası karışık bu ek besin mevzusunda.Doktorların yaklaşımı da bambaşka anlaşılan.Bizim menümüz çok farklı mesela..

İyi tatiller diliyorum :D

saricizmeli dedi ki...

biz de yazlıkta bakterili sütle mayaladık sütümüzü:)) babam telefonunu çaldırıyor sütçü geliyor öyle bir sistem kurulmuş.
günlerimiz böyle tatlı geçerken babannem vefat etti. eşim cenazeye gelince de birlikte ankaraya döndük. umarım seneye yaza ela umut ege buluşmasını gerçekleştiririz.

saricizmeli dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Hülya'nın Tuna'sı dedi ki...

menünüz çok iyi ve sanırım ela da severek yiyor.
tuna'nın o aylardaki programına göre senin gece yatarken verdiğini biz ikindide veriyoduk. akşam da öğlenki çorbanın aynısıydı. çorbalara her gğn kıyma ya da mercimek koyduk çünkü bu aylarda inanılmaz bir protein ihtiyacı oluyor bebeklerde. bir de her öğle ve akşam öğününe muhakkak yoğurt ekledim-ki zaten tuna efendi yoortsuz yemek sevmezzz...
afiyet şeker olsun eloşa

kuzunun annesi dedi ki...

Çok sagol özgürcüm , oradan bile imdada yetişiyorsun hani:) Bizde anneanne yardımıyla basladık birseylere , sebze corbası verdik dün mesela . Şimdilik 5-6 kasıkta kalıyoruz , yavas yavas .
süper düper tatiller , bol dinlen .

Ozgur dedi ki...

Ne demek Kirazcım:)

Fazi kesinlikle katılıyorum!

Yenianne, ya aslında çok da farketmiyo bence. Genel bişi söylüyorlar çocuktan çocuğa da değişiyor. Hayırlısı olsun:)

Sarı çizmeli arkadaşım, tekrar başınız sağolsun. Artık seneye oynarlar beraber minikler. Bakterili süte hastayız, annem bize de yoğurt yaptı. Yuttuk yuttuk...

hülya'nın tunası, çok memnun oldum yorumuna. içimden zaten ya her çorbaya bi avuç mercimek katsam diye geçiriyordum. Kıyma koyuyorum mutlaka. Yoğurdu bizim kız da 1.5 katına çıkardı. Yoğurt ve peynir canavarı bir anne olarak keyfimden oynayacağım. bugün öğle öğününe yoğurt kattı anneannesi. Hüplettik bi güzel...

Kuzunun annesi, faydamız olabildiyse ne mutlu bize. anneanne desteği gibisi yoook yooook. şanslısınız:) Kahraman Eloşumun hiç bir sorun çıkaracağını sanmam zaten. Bu arada senin süt çok. Ben yazmayı unutmuşum ilk ek gıdaya geçerken ben pirince kendi sütümden katıyordum sağıp sağıp. Belki bir süre denersin?

Aa bi de şunu yazacağım. yoğurt yaparken mayalanma sırasında Ela ile bakterii çoğalsınn diye diye şarkı söylüyoruz:P