30 Ağu 2009

Zor Haftanın Son Günü...


Bu hafta nasıl geçti anlamadım. Bir hastalık, bir işe başlama telaşı, anneanne ve dedenin gelişi ve delicesine koşuşturma.

Kaldığımız yerden başlayalım.

Cuma günü işe başladım. Arkadaşlar sıcak karşıladılar. Ben de özlemişim gerçekten bazı şeyleri. Ama çok umduğum gibi gitmedi. Belki bunu ayrıca yazmam gerekir ama biraz tatsız durumlar var işle ilgili. Netleşmesini bekliyorum ama belirsizlik yıpratıcı biraz. Daha doğrusu belirsizlikle de aram iyidir de, bu arada biraz fazla üst üste gelir gibi oldu her şey. Olsun. Daha yeni karar vermiştim, geceleri iş düşünmeyeceğim diye. Bunu yapmakta zorlandım. Rüyalarıma girdi.

Gittim, süt izni nedeniyle 1.5 saat erken geldim. Kapıda Ela'nın beni bir görüşü, bir sevinişi var. İnanılmaz. Haftasonu koklaşmaya doyamadık. Yeni bir aşk yaşıyoruz, sanki birbirimizin daha bir kıymetini bilir gibi. Ne gülücükler, ne tatlılıklar. Maşallah. Asıl bu hafta belli olacak neyle karşı karşıya olduğumuz. Bırakıp gitmek zor. Artık her anın daha dolu yaşayacağız. Daha çok birebir olacağız. Beraber büyüyüp, elele geçeceğiz bu dönemden. Umarım hakkımızda hayırlısı olur...

Haftasonu annemler geldi, biraz önce gittiler. Kayınvalidegillerin yolladığı bir koli vardı. Üstüne annemler deli gibi meyve sebze taşımışlar. Bir kısmını ben gerekli işlemlerden geçirip difrize atmıştım. (Ben? Hem de ben:P Kardeşim ve sevgili sen hakkaten anne olmuşun dediler hayretle:P) Annem gelince bir elden deli gibi çalıştık. Dün gece kardeş ve anne balkonda tarhana ile uğraştılar. Bugün fasülyeler, domatesler, dolmalar, kabaklar filan gerekli şekillerde donduruldu, torbalara dolduruldu. Çok yorulduk bedenen. Bir yandan Ela sürekli hareket halinde. Artık yatağı alçak seviyesine aldık, belim kırılıyor yatağa koyana kadar:) Fiziksel yorgunluk... Ama bu hummalı çalışma hali bende düşünecek mecal bırakmadığından zihinsel olarak dinlenmişim. Bir yandan da "kışa hazırlık" ritüeli içinde olmak güzel geldi açıkcası. Kışa hazırlık da değil aslında. Köfte yoğura yoğura en az beş gecelik köftemiz var. Annemin köftesi gibi aynı değil. Annemin köftesi. Ortak yapım. Hem... hem.. ben de anayım.

Tarhana işine dalmışken annemle kızkardeş bayağı sohbeti koyultmuşlardı. Hemen çay götürdüm, yamandım yanlarına. "Benle de ilgilenin Allahsızlaar" dedim. Serin serindi balkon. Çok güzeldi. Anne ve bebişi'nin yazısını anlattım onlara. Hak verdiler biraz. Gerçi yazlıkta bizim kadınlar arası rekabet var biraz. Tarhana, reçel, işte bu yapılan edilen şeylerle ilgili bir çaba, ama nasıl bir koşturmaca. Neyse yapsınlar bakalım.

Yazacak ne çok şey var.

Ela artık küvete oturmuyor. Genelde oturmuyor diyebiliriz. Ayakta duracak. Bugün inat etti, ayakta yıkandı. Kucağa almak zor çünkü hemen tırmanmaya başlıyor, kafama kadar tırmanıyor. Aaa dağcı mı olacak, ne olacak ayol.

Favori oyuncak kitap. Bir de kumada. Elinden oyuncak alırsak kıyamet kopuyor. Saklayınca buluyor. Cin oldu, çok fena. El sallamak motor becerilerde iyi olduğunun göstergesiymiş, bizimki 1.5 aydır filan sallıyor. Sevindim. İşte yaptıkları, yapmadıkları oluyor. Çok da sallamamak lazım bence. Bazı şeyi, önce yapıyor, bazısını sonra yapıyor. Duygusal zindelik kısmı önemli bence. Hem bebekte, hem de ana babada. Çocuk ile kendi aradaki sınırı geçmemelisin. O sen değilsin.

Daha sonra yazayım gerçekten yorgunum dostlar... Allah bilir annem nasıl?

9 yorum:

denizse dedi ki...

merhaba,

sitenizle pkos yazılarınız sayesiinde tanıştım.aynı dertten muzdarip biri olarak çok ümit verici yazılarınızı okumak çok hoşuma gitti.umarım aynı rahatlıkla güzel şeyler yaşarım.hoşçakalıın

Esra Günüşen Ertuğrul dedi ki...

merhabalar,
arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla işe başlamak biraz sancılı olabiliyor. Hem sizin hem de bebişiniz açısında.
bebişiniz bundan böyle size daha fazla kapris yapacaktır.Bizimkiler de hep aynı oldu.

iş ve sizin durumunuz da ayrı tabiiki.işe kızınızın resmini getirin. sütünüz sanırım sağarsınız. Sütünüzün daha güzel salınması açısından size en iyi gelecek şey, bebişinizin resmi olacaktır. Bir de bizim hamile kurslarımıza katılan pedagogun dediği birşeyi size de ileteyim. Eve kullnılmış göğüs pedinizi bıraın. onu da bebeğinizin yattığı yatağın yanına koyun. pedin kokusu bebeğinizin siz yanında hisetmesini ve daha güzel uyuyabileceğini söyledi. Deneyebilirsiniz.
sevgiler

Tekir dedi ki...

Özgür;
burnuma kuruyan tarhanaların kokusu geldi :) öğrendin mi şimdi tarhana yapmayı? bize de öğret bakalım... Sanırım bir iki aya biz de geçeriz tarhanaya, bizde de annemin geçen sene yaptığı hala duruyor dolapta. ah bu annelerimiz. Çok yaşasınlar, sağlıkla yaşasınlar.

öptüm.

ve yarınki iş gününde başarılar, umarım sorunlar sorunsuzca çözülür canım.

Anneanne dedi ki...

Sevgili Özgür
Postunu okurken gözlerim yaşardı.Çalışan annenin sıkıntısıdır bu ayrılıklar bilirim. Dayanamayıp işten ayrılmama neden olmuştur.Bebişe bakana güven ve içini rahat tut bana kalırsa. Ayrıca o yaptığın tarhadan içir bol bol çok faydalıdır,hele evde yapılan.OO mis gibidir şimdi.Afiyetle yiyin.
Herşey iyi olur umarım. Sevgiler.

dağlar kızı dedi ki...

Fotodaki Ela'nın "ben bilirim, hakimiyim yahu bu dünyanın işte, bakın aha burda da yazıyor zaten" bakışı nedir öyle? Yumulup ısırasım geldi valla:)

Çalışan anne, hamarat anne, şimdilik kafası bulanmış ama ipler elinde anne... Umarım hem işe dönmenin hem de işyerindeki belirsizliklerin soru olmaktan çıktığı bir hafta olur.

Yine gecenin bir köründen sevgiler:(((

* YeLiZ * dedi ki...

su banyoda oturmamak ve kumandaya bayilmak hepsinin ortak ozelligi galiba :)))

Is konusuna gelince ; bol sans .Bence moralin bozuldugu anda kizini getir gozunun onune..

Sadece anne.. dedi ki...

"Duygusal zindelik" tamlamanızı mesleki sözlüğüme ekliyorum ben bu sefer.. :)

kuzunun annesi dedi ki...

Oh oh nasıl yogun , tantanalı ve güzel gecmiş h.sonunuz .Anne eli degmiş mamalarda pek güzel olur , afiyet olsun Eloşuma bazılarını dolaylı yoldan senden alacak nasılolsa .
Şu dağcı benzetmesi hoşuma gitti benimde. Bizim hatunda aynen söylediğin gibi fıkır fıkır ne kucakta duruyor , ne oturdugu yerde ya ayaga basıcak , ya emeklemeye calısılacak , ya anneye tırmanılacak :)

Anne ve Bebisi dedi ki...

Analar yorulmaz, acikmaz, susamaz :D

Ne guzel bir suru stogunuz olmus, afiyetle yiyin :))