4 Eyl 2009

8. Ay, Uyku Durumlarımız...

Dün nedense çok umutluydum. Tahılını itinayla yedirmiştim bol kepçeden. Sütünü içirmiştim. Bugün erken kalkmaz artık diyerek... Ev ahalisiyle on dakika daha erken çıkmak için sözleşmiştik. İyimseriz ne de olsa.

Ela 11:15de huzursuzlanarak uyandı. O saatte huzursuzlansa bile uyanmaz, alırım uykusunda içerdi. Bu defa kendini zorladı ve uyandı. Aynada birbirmize el salladık durduk. Zaten ayna görünce el sallanıyor, öyle bir modumuz var. Bayılıyoruz aynaya. Neyse emzirdim filan, yatırdım. Gene mızlama. Diş mi dedim çok azıcıcık jel sürdüm uyudu. Ona sürünce kendi dişime de sürüyorum, deli miyim neyim? Sonracığıma yattık uyuduk. 3:30da kalktı. Aç değil. Huzursuz. Kucağımda uyudu, yatırdım, tekrar kalktı. Tekrar yatırdım, tekrar uyandı. Emzirdim, yatırdım, gene kalktı. Sonra ninni filan uyudu. Ben kalktım bu defa. İnternette dolanmaya başladım. Canım sıkıldı...

Okuduklarımdan anladığım şu. "benim melek bebeğim altı haftalıktan beri gece uyurdu sorunsuz niye 8. ayda uyanıyor, bizim bebiş çok güzel uyurdu kesintisiz 8.5da bozuldu, kalkıyo gece" yazıların görünce rahatladım. Bu ABDli sağlık siteleri lafa hep "ABDDe bugün 1 milyon kişi fiti fiti hastalığından çekmektedir..." gibi başlar ya. İnsan rahatlıyor gerçekten. Başkaları da var benim gibi. Anladığım şu:

  • ya gerçekten diş çok zorluyor. Abuk sabuk yerlerden çıkıyo bu dişler kardeşim, teker teker gelin!
  • ya growth spurt, büyüme atağı, 9. ay civarı varmış bi tane daha
  • yürümeyi öğrenirken olurmuş, bir anda öğreniyolarmış. Gecelerin software update oluyor herhalde biz uyurken...
  • ya da ayrılma kaygısı. Anne işe başladı, nerde bu anne?
  • hepsi
  • hiçbiri
Bana biraz benim işe gitmemle alakalı gibi geliyor. Kendini zorlayıp uyandı ve oynamak istedi gece çünkü. Gündüz uykuları da iyice kısalmış. Önümüz haftasonu, bakalım ne olacak.

Çaresi... dişse çıkar, büyüme atağıysa geçer, yürümeyse öğrenir, ayrılmaysa alışır... Tüm yorumlar şu konuda birleşmiş: Geçiyor...

Yeni yayın döneminde alıcımızın ayarlarıyla oynayacağız biraz. Adapte olacağız. Bugün baba da, anne de olmuş bir zommmbi, zoommbi. Hani erken çıkacaktık ya yalan olduğu gibi, standarttan geç çıktık:) Hani güzel uyuyacaktı ya, eskisinden beter oldu. Çaba göstermeyi bırakmalı belki...

16 yorum:

saricizmeli dedi ki...

sanırım biraz anne gitmesin modu var. bizimki de daha uyanır oldu geceleri.
sabah 7 de emdi, sonra ağlamaya başladı 7:45 gibi, emzirdim sustu. ama emmek değil, oynamak, yanında istemek.
hıck:(

Adsız dedi ki...

Çok dert etmemek gerek. Umarım kısa zamanda düzene girer...
alev.

kirazsevdasi dedi ki...

fiti fiti hastaligina koptum ozgur yaa,
bunlar geceleri cok acayip seyler dusunuyorlar heralde.yeni bir hareket mesela, hic asama asama degil, bi sabah tak diye sıfırdan yaptigini goruyorsun. o yuzden o kucuk beyinlerde geceleri neler oluyor cok merak ediyorum.
kısa zamanda gecsin.
optum

kirazsevdasi dedi ki...

fiti fiti hastaligina koptum ozgur yaa,
bunlar geceleri cok acayip seyler dusunuyorlar heralde.yeni bir hareket mesela, hic asama asama degil, bi sabah tak diye sıfırdan yaptigini goruyorsun. o yuzden o kucuk beyinlerde geceleri neler oluyor cok merak ediyorum.
kısa zamanda gecsin.
optum

k.i.s.d. dedi ki...

Of o gece uyanmaları insanı mahvediyor. Ne güzel kesintisiz uyuduğu günlerin kıymetini bilmek için bir fırsat doğmuş size. Bizim deli oğlan her gece 4-5 kez uyanır. Onun derdi ne peki. Diş mi-ne dişi yahu, ayrılık kjaygısı dersen her daim yanındayız, memeler memeler güzel memeler. Bağımlılık olsa gerek. Accidental parentingini yiyim Tracy'nin. Kendimi sorgulaya sorgulaya depresyondan çıkamaz hale geldim. Selam eder, öperim.

Ozgur dedi ki...

sarıçizmeli, alışırlar di mi?

alev, teşekkür ederim.

Kirazım, fiti fiti:) geceleri software update oluyolar matrix gibi. emin oldum ben:P

k.i.s.d,
yahu sersem olduk, sırf uykusuzluk depresyon nedeni zaten. ya bence çok takılma. bizim kız uyurdu ama doğuştan öyle geldi o. biz bişi yaptık şahane anne baba olduk da ondan olmadı ki. kendi kendine öyle düzen kurdu. sizinkinin huyu böyle. sorgulama kabullen. bi de neticede büyüyorlar. geçiyor. bi yıllık bişi...
öpüyorum çok. bizim bakıcı diyor ki bir yaşını geçince nolur kucağımda uyu desen de uyumuyolar, yatak istiyolar diyor. farklı bir bakış açısı.

huysuz ve tatlı dedi ki...

belki hepsi, belki de hiçbiri :) 'zaman' diyorum...

kuzunun annesi dedi ki...

Oy oy bizde geceleri ayaktayız. Hele dün 4 te bi kalktı sabah 6.30 a kadar uyumadı . Bugün ruh gibiyim . Arkadas ise sabah uykusuyla acıgı kapatıp ögle arası gayet mutlu mesuttu valla . Hain bebeler :)))

k.i.s.d. dedi ki...

Ah ne güzel demişsin, canım arkadaşım. Geçicek di mi? üühüühü. Bizimkinin uyku plug-inini yüklememişler.

Ozgur dedi ki...

saol huysuz ve tatlisi:)
goruciiz... umarim bugun guzel uyur..

Ozgur dedi ki...

kuzunun annesi, bizimki de guzel bi sabah uykusu almis. Yok bu anneye trip gibin bisi galiba. Senin kuzuyla benimki de zihinsel iletisimi cozmus olabilirler mi dersin... telepati felan.

Ozgur dedi ki...

k,i,s,d gecmez mi be, gecer tabi. Cocuk belki uykuyla zaman kaybetmek istemiyor? Belki akilli di mi ama...
Kimi oyle, kimi boyle. Sen rahatlamana bak, aman de bak dort ay bitti bile... ne kaldi surda yasina. altinci ay bi milat...

dağlar kızı dedi ki...

oyyyyy ben daha hamileyken gecelerin kadını moduna girdim, bir de bunun ilk ayları, 3. 5. 6. 8. bilmem kaçıncı ayı var... ama değiyor di mi meleklerin bir gülüşüne, mis gibi kokularına?

Ozgur dedi ki...

Sevgili daglar kizi, eee, seyy... Ne dersiniz hanimlar soyleyelim mi:))

kirazsevdasi dedi ki...

yapma yazıktır gunahtir, birak bilmesin :)

anne yazar dedi ki...

:))