7 Eyl 2009

Bir Hafta ve Bir Gün...

Sabah kalkmak, onunla oynamak, onunla şakımak. Abla gelir, Ela'yı alır. Anne giyinir. Ela'yı öper. El sallanır, baybayy anne. Anne, baba, teyze işe gider. İş başlar. Fotoğraflara bakılır arada. Sarı Çizmeli mail atar. Için sızlar biraz. İşe konsantre olursun. Öğlen Damla ile buluşur, yavrulardan ve hayattan bahsedersin hızlı hızlı. Öğleden sonra geçmek bilmez. 4te sarı çizmeli uçar. 4:30da ben. Kanadım olsa uçabilsem dersin. Kavuşur koklaşırsın. Bensiz neler yaptı diye düşünürsün. Evde olduğum zaman akşam beş gibi tükendiğim aklıma gelir. Oturur oyun halısına oynarsın. Yemek olur, yemeğini yedirir, şeftalili anne olursun yine. Yeni aldığın kitapta yazanları beğenmez, sen uydurursun. Horozla tavuğun civcivleri olur sevinirler, domuzlar kutlama yapar, inek ve koyun tebrik eder, ördek yaşasın bizim kızlarla arkadaş olacaklar diye sevinir... Gün geçer, mis kokulu uykulara dalınır. Bir gün daha biter. Küçük sevinçleriyle, küçük kederleriyle. Belli belirsiz çabuk geçen zamana yanarsın, doyamazsın. Bir yandan büyüsün, konuşsun istersin. Aslında o konuşuyordur, anlamayan sensin. Sonunda gece biter.

Sonunda gece biter
Her yer aydınlanır
Yine umut peşinden
Koşturur insanları

Yalnızlık meydanında
Arkadaş konuşmalar
Salepçiler, kokoreççiler
Hiç üşümez bu insanlar
Senle konuşan
Sonra koşuşan
Selam vermeden giden
En güzeli yazdır, bahardır
Ve gündüzdür diyen
Üşüyen
Ve düşünen
Bulaşıkçı bir kadın
Onlaar hep söylerler
'Ne yapalım, ekmek parası.'
Yaşamanın karşısında
Hiç durmayan zaman
Ve insanları coşturan
Kırmızı ışıkları
Hep görürsün bunları
Hep anlarsın
Bütün bunlar ne
Bütün bunlar ne

3 yorum:

saricizmeli dedi ki...

o uyur, sen geçersin bilgisayar başına, özgür anne yazar sen yazarsın.

yıllar geçer ela ve umut ege kahve içmek için buluşurlar. ela umut egeye son projesinden bahseder, ülkenin adı bu vesileyle gene gündeme gelecektir. umut ege portekizda yapacağı sunuyu hazırlamış, yorulmuştur. yorgunluğunu elanın güel haberiyle hafifletir.

özgür anne ve saricizmeli maillerinde bu kahve buluşmasından bahsederler, dönüp bloglarında 35 sene önce yazdıklarını okurlar, gözleri nemlenir. çalışma azimleri çocuklarına örnek olmuştur. ne önemli bir yol gösterici. çalışmak zorunda oldukları için değil, çalışmak istedikleri için üretmek istedikleri için çalışmaları. çocuk yetiştirmenin çok parametresinden biridir örnek olmak. örnek olurken vazgeçtiklerine de değmiştir. hadi derler bu haftasonu dikilide annelerimizin yanında buluşalım. bize sorgulayan, irdeleyen, çalışan kadınlar olmamızı öğreten, öğretmen annelerimizin yanında....

Adsız dedi ki...

Anneanneler de bu güzelliklere tanık olur diye hayal kuralım mı? Hayali bile çok güzel. Yolları açık olsun.

Bize yaşattığınız mutlulukları çocuklarınız da size yaşatsın, hep güzel günlerde buluşmanızı dilerim tüm yüreğimle...

Anneanne

Ozgur dedi ki...

Sarı Çizmeli, ne kadar güzel bir hikaye olmuş. Çok sevdim:)
Sevgili anneanne, siz olmadan olmaz...

Ay ay. Bir an nedense çok yakın geldi, korktum!