11 Eyl 2009

Çocuklarımıza aktardığımız şey aslında bilmediğimiz şeydir

Freud'a ne yaptık da çocuklarımız böyle oldu?
Catherine Mathelin
Çeviren: Ela Güntekin
Kitap Yayınevi

"Ama ana babalar artık kendilerini tehlikeye atmak istemiyorlar. Her şeyin kusursuz olacağına dair bilimsel garanti istiyorlar. Çocuk hastalıkları uzmanları ve genetikçiler artık öğüt vermez olan büyükannelerin yerine geçtiler.

Freud'a göre; çocuklar ana babalarının kaçınılmaz yanlışlarını ergenlik çağında onlara yansıtırlar. Eğer, ana babaların verdiği etiğim, çocuklar bu çağa geldiklerinde sorgulayabileceği ölçüde hatalar içeriyorsa başarılı olmuş demektir. Winnicott'un düşüncesine göre, tek ödüllendirilme umudu çocuklarınızın size bebeklerini emanet etmeyi kabul edecekleri gün karşınıza çıkacaktır. O zaman her şeyi tamamen berbat etmemiş olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Psikanalize ihanet etmenin en kötü biçimi, bilinçdışını inkar etmeye yeltenmektir. Özel sorunlara hazırlop çözümler sunmak, her vaka özel olduğu halde genellemeler yapmak bilinçdışının varlığını inkar etmek demektir.Freud'cu olduğunu düşünen kişi bunu nasıl yapabilir?

Günümüzde geçerli tek parola: Artık acı, şiddet, kin olmasın. Kaçınılmak istenen sanki insanlık durumunun kendisi. Robotlar mı yaratacağız? Ana babalar reçete fikrinden kolay vazgeçmiyor. Kusursuz çocuklara sahip olmak için, televizyon reklamındakiler gibi kusursuz, mutlu ve ferah ana babalar olmak yeterli sanılıyor. Bunun için de uzmanların tavsiyelerine kulak vermek gerekiyor; sanki psikiyatristler ideallerini yitirmiş ve yitirilen ideallerin yerine tüketimden başka bir şey sunamayan bir toplumun bağlantı noktaları olabilirlermiş gibi...

Kusursuz ana baba yoktur. Ana babaların arzularından "yara almadan" kendilerini oluşturamayacak çocuklar için iyi bir şey bu. Kalıplaşmış cümleler ve tavırlar önererek çocukların ana babaların özelliklerini "kapmaları" engellenmek mi isteniyor? Çocuklarımıza aktardığımız şey aslında bilmediğimiz şeydir, konuşmada en çok iletilen söylenmeyendir. Reçete cümleler bu aktarım yolunu unutmuştur. "

7 yorum:

anne yazar dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
anne yazar dedi ki...

Hem Birinci Tekir Şahıs'a hem sana teşekkürler bu paylaşım için. Bu kitabı mutlaka edineceğim.

Şule-Bilge'sMum dedi ki...

sahur vakti,uykuluyum biraz, 2 kez okudum,sabah bi kez daha okuycam :)

Hülya'nın Tuna'sı dedi ki...

çevirene takıldı gözüm şimdi de.. adı ela'ymış. bizim ela canlandı gözümde. senin gibi bir annesi olduğuna göre 25-30 sene sonra bilgisayar başında, gözünde gözlük, haldır haldır bir şeyler yazacağına şüphem yok. yüzünde o bayıldığım çokbilmiş ama sakin ifadeyle...

Ozgur dedi ki...

Rica ederiz anne yazar:)

Ozgur dedi ki...

Şule Bilge, sahur vakti blog mu okuyorsun:)))
sevgiler:P

Ozgur dedi ki...

Hülya, evet benim de dikkatimi çekti. Hımmm bizim kız diyosun, kimbülüüüür...