5 Eyl 2009

Güzel Şeyleri Paylaşmak...

Yazsam mı yazmasam mı diye düşünürken yazmaya karar verdim.

Araştırmalar şunu göstermiş. Eğer insanların birbirine yardım ettiği, iyilikte bulunduğu, incelikle davrandığını görürsek ve dinlersek, hemen arkasından gelen davranışımız benzer bir şekilde iyi niyetli oluyor. Yok eğer şiddet, kötülük, fenalık gibi haberler dinlersek arkasından daha savunmada ve gergin davranıyormuşuz. Bizler taklitçi bir türüz. Dolayısıyla yaşanan iyi şeyleri, yardımlaşmalarımızı paylaşmalıyız ki başkaları da düşünüyor ama üşeniyorsa eyleme geçsin.

"Emine, İzmir Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hemşire olarak çalışan ama mesleğini sadece yaptığı iş olarak görmekten çok, kalbi görevli olduğu onkoloji servisinde yatan çocuklar için atan duyarlı bir insan. "

Emine Hanımla mailleştik. Gerekenleri söylüyorum.

"Onkoloji hastaları bağışıklık sistemlerinin düşük olması nedeniyle diğer hastalara nazaran daha çok hastalıklara açıktırlar.Bu yüzden kimileri özel diyetlerle beslenirler..Dışardan yiyecek ve içecek kabul edilmez,ziyaret yoktur.
Bir diğer önemli madde ise;vücutlarındaki kan ,uygulanan kemoterapi sonrası zaman zaman düşebilmektedir.Bu yüzden oyuncak seçiminde çarpmaya maruz kaldığında deri altında kanamaya sebebiyet vermiycek seçimlerde bulunabiliriz.1-14 yaş grubu çocuklarımızın uzun kemoterapi seanslarında en çok ihtiyaç duyduğu şey moraldir.Bunun dışında ise hediyelerdir.Oyuncak,kıyafet,kitap,defter,kalem,el oyunları,yaş gruplarına göre terlik,iç çamaşırı,kız çocukları için özellikle saçları traş edildikten sonra dökülmeler yüzünden onu kapatıcak peruk,saç bantı......
Sizlerin gözü olmaya çalıştım,umarım herşeyi layıkıyla yerine getirebilir ve amacımıza ulaşabiliriz.."

Bunun üzerine akşam evde eşyaları gözden geçirdim. Uygun bandana var mı diye baktım, kitapları elden geçirdim. 1 ila 14 yaş arası çocuklar ne sever, ben o yaşta ne severdim diye düşünürken aklıma geldi bilimkurgular aslında. Bir faydası seni içine bulunduğun sorunlardan uzağa fırlatması. Ben hastalandığımda yatakta okurdum. Böyle öhö öhö arasındasın ama aklın denizin altında yirmibin fersahta gibi. Baktık evde çocuklara uygun kitap yok, internetten, masallar, bilimkurgular ve origami öğreten kitaplar sipariş edip yolladık. Umarız bir nebze moral olur, faydası olur.

Yaptığımız iyi şeyleri yazmalıyız. Dediğim gibi taklitçi bir türüz. İyi ve güzel şeyleri konuşmalı ve paylaşmalıyız ki artsın.

Sıra sende ey okur...

Sağlıcakla kalın.

Şu yazıda daha fazla bilgi var.

İletişim bilgileri...

Adres:
Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Alsancak/İZMİR
e-mail: eminealbayrak79@gmail.com
Tel: 554 907 72 65

İletişim bilgilerini koymamı hatırlatan Kirazsevdasına teşekkürler...

2 yorum:

kirazsevdasi dedi ki...

emine hn. min iletisim bilgilerini paylasabilir misin Ozgurcum?
Bazen sırf kontak kurulamadigindan hicbir seyyapilamayabiliyor.
sevgiler.

Ozgur dedi ki...

Çok saol canım hatırlatma için. Ekledim yazıya hemen...