1 Şub 2010

Domateste GDO!!!

ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü`nde yüksek lisans eğitimi gören iki öğrenci, Bölüm Başkanı Doç. Dr. Candar Gürakan`ın gözetiminde GDO'lar üzerine tez çalışması yaptı. İki yıl süren çalışmanın sonucunda ortaya çıkan tablo, akademisyenleri şoke etti.

Akşam Gazetesinden Hülya Ünlü'nün haberine göre, ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü`nde yüksek lisans eğitimi gören iki öğrenci, Bölüm Başkanı Doç. Dr. Candar Gürakan`ın gözetiminde `Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (transgenik ürünler) üzerine tez çalışması yaptı. İki yıl süren çalışmanın sonucunda ortaya çıkan tablo, akademisyenleri şoke etti. Ankara, Çanakkale, Ayaş, Eskişehir, Isparta, Antalya, Kalkan, Afyon ve Mersin`de üretilen, Belçika, İspanya, Çin ve Amerikaa'dan ithal edilen 28 domates numunesinden 22`sinde antibiyotiğe direnç gösteren bir bakteri geni belirlendi
.

1 yorum:

İlknur dedi ki...

Bakani televizyonda konusurken dinledim. Ustune basa basa GDO yok dedi. Benim kardesim de gida muhendisi ve bir fabrikada calisiyordu. Ona soylemistim. Yalan dedi. Bir madde varmis keklerin icine katilan adini bilemedim simdi. Hem GDOlusu hem de olmayani geliyordu. Tabi GDOsuz olan cok daha pahaliya dedi. Ve calistiklari ulkelerden sadece Arabistan GDOsuz olsun diye diretiyormus. Sanirim Anne ve Bebisinin cok onceleri yazdigi su helal olma meselesi yuzunden. Ic piyasaya sadece GDOlusu kullaniyorduk dedi.

Kendi halkinin gozunun icine baka baka aptal yerine koyup sonra gece basini yastiga koyup ta nasil huzurla uyudugunu hala dusunup duruyorum.