10 Şub 2010

Kadıköy Ekolojik Pazarı ve Hindistan'ın GDO direnişi...

Havanın güzelliğini gören süper anneanne torunu alıp önce parka gitti. Sallanmışlar, kaydıraktan kaymışlar, büyük çocuklara bakmışlar... Sonra geldiler.

Sonra annem beni alıp Selamiçeşme'deki Özgürlük Parkına götürdü. Büyük küçük çocukları gezmeye çıkardı. Hava pek güzeldi. Yürüdük, çay içtik. Çocuğu kapan ordaydı. Ela park kontenjanını doldurup uyuduğundan onu evde bıraktık. Annemle başbaşa olasımız varmış biraz da. Tost yedik, çay içtik, insanlara baktık. Hafta içi sakinliği hakimdi. Tavla oynayan çift. Çocuklarla buluşmuş anneler (kimbilir hangi bloggerler bunlar dedik)

Pazara gelince... Ürünlerin sertifikaları masalarda. Normal pazarlarda asla görmediğimiz kadar bilgili satıcılar. Üzümün çekirdeğinden, keçi boynuzunun faydalarına. Normale göre daha tuzlu tabi. Organik pekmezler, yumurtalar aldık. Organik un, bulgur, nohut, çeşit çeşit bitki... Bir kaç bir şey aldık, alışma bağlamında. Gidip bir dolaşmanızı tavsiye ederim. Evdeki her şeyi oradan almak mümkün değil ama en azından fırsat buldukça gitmeyi düşünüyorum. Çarşamba günleri...

Haberleri izleyen insanlar mısınız? Gazete okur musunuz? Peki Hindistan'da neler oluyor duydunuz mu?

Fikir Sahibi Damaklar sağ olsun, fikrimiz oluyor sayelerinde. Aktif bir şekilde katılamasam da en azından okuyorum ve saygı duyuyorum.


"Hindistan, güvenlik kaygıları nedeniyle genetik yapısı değiştirilmiş ilk ürünü olacak, kendi topraklarına özgü bir patlıcan türü olan 'brinjal' ekimini askıya aldı.

Hindistan Çevre Bakanı Jairam Ramesh, genetik yapısı değiştirilmiş brinjalin, tüketiciler ve çevre için güvenli olduğunu kesinleştirmek açısından daha ileri çalışma yapmak gerektiğini bildirdi.

Hindistan'da genetik yapısı değiştirilmiş brinjalin deneme ekimleri, 2008 yılından bu yana sürüyordu; 2009 yılında da hükümete bağlı bilim adamlarından onay almıştı.

Ancak genetik yapısı değiştirilmiş brinjal ekimi konusunda kamuoyunda ateşli tartışmalar çıkmıştı. Devamı için.. Hindistan'da GDO'lu patlıcan üretimi durduruldu."

Çünkü Hindistan'lılar direndiler...

Okuyun....

6 yorum:

yasemin dedi ki...

ben de ilk kez pazara gittim dün.

Defnenin Annesi dedi ki...

bende gidicektim ama islerim dün bitmek bilmedi :-( özgürlük parkinin dibinde otuyoruz ama zaman yok walla...

Gökşen dedi ki...

ben de nerede grup halinde anne-çocuk buluşması görsem acaba bunlar hangi grup diye düşünmeden edemiyorum :))

Ozgur dedi ki...

Uğramak lazım. Tazeleyici...

Anne Duru dedi ki...

Haydaaa bi ozgurluk parki dibinde oturan da Ben:))neden birturlu basaramiyorum sizlerle gorusmeyi:(

Ozgur dedi ki...

Bi çarşamba buluşalım özgürlük parkında madem. Alışveriş de ederiz iyi olur. Pekmezler çok güzelmiş. Ben yemiyorum ama yiyenler pek memnun.