12 Mar 2010

Cesaret, Özgüven, Deha, Eğitim ve Annelik Halleri

Bundan 0n yedi yıl sonra neler olacak ? O zaman da ÖSS-ÖYS olacak mı acaba? Gerçi dert sınavın kendisi değil. Sistem temelden yanlış. Üç sınav yapalım, beş sınav yapalım, her üniversite ayrı sınav yapsın gibi çözümler çözüm değil bence. Rekabet ve hırs oldukça, bizler "bir üniversite bitir, sonra ne yaparsan yap" düşüncesini terk etmedikçe bir değişiklik yaratmayacak sonuç. ABDde olduğum dönemde arkadaşın çocuğu Harvard'a giremeyeceği için çok endişeliydi. Beraber yaşadık kabul sürecini. SATler filan. Sonra girdi. Gitti mutluluk dersi aldı hatta. Mutlu oldu mu bilmiyorum. Olmuştur belki.

Orta sınıf, yani biz fakirler, iş güvenliği peşinde koşar, kazandığımız üç kuruşu (ister 2 iste 20 milyar olsun, maaş maaştır) bireysel emeklilik, araba giderleri, mortage taksitleri olarak zenginlerin eline kaptırırmışız. Halbuki babamız zengin olsa, "evladım, iş güvenliği yerine finansal özgürlük peşinde koş" dermiş bize. Orta sınıf... Hem paranın çok önemli, hem de hiç önemli olmadığı inancına sahip olanlar... Birbirlerini araba markası, oturduğun semt, çocuğunun sırtındaki tshirte, telefonuna, saatine ve komiktir gözlüğüne göre sınıflandıranlar...

Kızım özgür olsun istiyorum. Benim, senin, onun dediklerine göre hareket etmesin... ama... İnsan lisedeyken, yani hayatla ilgili belirleyici kararları hayat hakkında bişi bilmezken alırken... nasıl özgür olabilirsin? Çok erken ele almalı bu cesaret işini. Sanki olay, ne yaratıcılıkta, ne zekada bitiyor. Cesaret edemiyorsan, o güveni yüreğinde hissedemiyorsan adım atamazsın. Dehan varsa zekan erir gider, işe girip kazandığın paraların aslında istemediğin şeylere akması gibi...

Annenin babanın yapabileceği en önemli yatırım karakteri güçlendirmek mi yoksa?. Hayatın renklerini göstermek. Önce kendi hayatında, sonra çevresinde. Ama göstermek yetmez. O gücü hissedebilmeli çocuk, tutkunun gücünü. Seçim yapmanın bilincini. Ana yoldan gitmek istemeyene yeşil ışık yakacak donanım gerekli ama önce insanın kendisinde açılmalı kapılar. Sezen Aksu'nın babası, şu kalan derslerini verseydin diyormuş ya yakın zamana kadar.

7 yorum:

Ege'nin Annesi; dedi ki...

özgüven, cesaret ve yaratıcılık aslında birbiriylr paralel işliyor.risk almayı da beraberinde getiriyor.
kendine güvenirsen herhangi bir işe kalkışmak için cesaret gücünnüde kendinde bulabilirsin.veya cesur isen kendine güvenip üretebilirsin.karar mekanizması kendin olabilirsin.risk alabilirsin.veya tam tersi yaratıcısıysan üretmeye kalkışmak içinde kendine güvenmen lazım.
bende oğlumun kararlarını kendi verebilen ve verdiği kararların arkasında durabilecek cesarete sahip bir birey olmasını istiyorum.ama iş anne tarafımla düşündüğümde çok kolay gelmiyor açıkçası.çünkü biz belli bir yere kadar etkiliyiz.sonrasında bulundukları toplum onlara sunacak,onlarda sunulanlar içinden seçim yapmak zorunda kalabilecek.belki de istediklerine en yakın olanını seçecekler, istediklerini değil.
ama umarım ayakları sağlam yere basan ve dediğin gibi erken yaşta sorumluluk ve karar alabilen bir çocuğun yetişmesine katkıda bulunabilirim...sevgiler...Ela'ya öpücükler...

NİHAN dedi ki...

sezen aksu örneği son noktayı koymuş :)))

blogcuanne dedi ki...

Çok güzel, Özgür Anne. Çok doğru...

Ozgur dedi ki...

Ege'nin annesi merhaba,

Ben biraz daha iyimserim. Nasıl desem, neticede babasının o sözüne rağmen bir Sezen Aksu çıkabilmiş. Yeni Türkü müzik yapabilmiş... Bu insanlara toplum bir şey sunmadı, onlar kendi yollarını çizip gittiler.

Kendi yollarını çizmek için muhtaç oldukları kudreti içlerinde bulmuşlar. Böyle bir çocuk yetiştirmenin yolu nedir, onu düşünüyorum... Çevreye, elaleme, okuldaki öğretmenine, komşuya rağmen.

Ozgur dedi ki...

Nihan:)))

Teşekkürler Blogcu anne...

Ege'nin Annesi; dedi ki...

yok yok bende iyimserim...
ahh o sırrı bir bulabilsem, bende banyodan fırlarım herhalde 'buldummm' diye:)) şaka bir yana dediklerine katılıyorum, Çevreye, elaleme, okuldaki öğretmenine,konuya komşuya komşuya rağmen cesaretleri onlara güç versin aynı zamanda güçlerini cesaretlerinden alsınlar.sevgiler...

Ozgur dedi ki...

Ege'nin annesi, bulursan sen bana söyle, ben de bulursam sana söylerim:)))

sevgiler...