2 Mar 2010

Nasıl, İyi Nurturio mu? Nurturia Gerçekten...

Daha önce de bahsetmiştim, yeniden ve daha doğru düzgün bahsedicem. Nurturia'yı biliyorsunuz. Yan tarafta linki var, sonra yazı aralarında bahsettim o kadar. Daha gidip bakmayan kaldı mı? Olsun ben ilk kez gelenler için yazıyorum. (Siz bu satırları okurken ben nurturia'da aklıma geleni soruyor, gördüğüm soruya atlıyor olacağım.)

Öncelikle Nurturia Nedir, Damla'nın kaleminden kopyalayalım:
------------------------------------------------------------------------------------
Nurturia ile çocuğunu daha kolay büyüt

Nurturia Nedir?

"Nurturia ile çocuğunu daha kolay büyüt"

Bebek bekleyen ve küçük çocuklu ailelerin çocuklarının günlük hikayelerini, gelişimlerini sevdikleri ile paylaşabildikleri, aynı zamanda diğer anne-babalar ile tecrübe paylaşarak yardımlaşabildikleri sosyal platform Nurturia.

Nurturia'da Neler Yapabilirsiniz?

  • Kendiniz için bir hesap açabilir, çocuklu arkadaşlarınızı ekleyebilirsiniz, yeni arkadaşlar bulabilirsiniz.
  • Kendi hesabınızın altında çocuklarınız için ayrı birer hesap oluşturabilirsiniz. Çocuklarınızın günlük maceralarını buradan paylaşabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun anı defterini güncelleyerek hem anılarını hem paylaşırken, hem de gelecek için kayıt altına alabilirsiniz. İlkleri, dedikleri, yaptıkları, büyümesi...
  • Çocuklarınızın hesaplarını eşinizle birlikte güncelleyebilirsiniz.
  • Çocuk büyütmekle ilgili her türlü sorunuzu sorabilir, soru yanıtlayarak tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
  • Gruplar kurabilir, varolan gruplara üye olabilirsiniz.

Hamilelikten itibaren

  • Hamileyseniz de üye olarak hamileliliğinizin nasıl geçtiğini, günlük heyecanlarınızı, sıkıntılarınızı paylaşabilirsiniz.
  • Henüz doğmamış çocuğunuz için profil sayfası açıp, anı defterini oluşturmaya başlayabilirsiniz. İlk tekmeleri, cinsiyetinin öğrenilişi, isim seçimi...
  • Tecrübeli anne-babalara hamilelik ve çocuk bakımı ile ilgili sorular sorabilirsiniz. Gruplara üye olabilir ya da kendi grubunu kurabilirsiniz.

Nasıl Üye Olabilirim?

Üyelik ücretsiz. www.nurturia.com.tr adresinden 1 dakikada üye olabilirsiniz. Kayıt olduktan e-posta adresinizi onaylamayı unutmayın.

Nurturia Tanıtım Turu Adresi: http://www.nurturia.com.tr/account/tour

Nurturia Ne demek?

Nurturia, İngilizce'de iyi bakmak, büyütmek anlamındaki "Nurture" kelimesinden geliyor. Yurt dışına açılma planlarından dolayı ingilizce kökenli bir isim seçilmiş.

------------------------------------------------------------------------------------


Bir süredir aktif olarak kullanıyorum. Şu avantajlarına bayılıyorum.

1- Sorduğum soruya yanıt bulabiliyorum. (Üstelik yanında bonus olarak empati de geliyor)

Özellikle insan ilk anne olduğu zamanlarda panik halinde her yere saldırıyor. Evet doktora soruyoruz, annemize babamıza soruyoruz. Ama ortada kalan noktalar oluyor. İnternetin köşesindeki bir bilgi kırıntısı için saatlerimi harcadığımı, bulunca da ne kadar rahatladığımı iyi bilirim. Blogumun köşesindeki "kızımın yaşıtları" diye ayrı bir yer bulunmasının nedeni, acil bir sorum olduğunda yakın yaştaki çocuklara ve annelerine gidip onlarda da benzeri olmuş mu bakmak, yeri geldiğinde sormak gibi bir kaygıydı. Nurturia'dan sonra bu kaygım azaldı, işim kolaylaştı. Çünkü, üyelerin adlarının yanında bir kutucuk var ve içinde bebeklerinin ayı, çocuklarının yaşı, ana karnındakilerin haftası yazıyor. Böylece yanıtlayanla hemen empati kümecikleri oluşturabiliyor, benzer yaşta çocuğu olan annelerle bir araya gelip fikir teatisinde bulunabiliyorsunuz. Tecrübeli anneler araştırdıkları ya da deneyimledikleri şeyi anlatıyorlar, yüreciğimize sular serpiliyor. Bildiğimiz bir şey olursa hemen anlatıyoruz. Artık blog blog dolaşmak şart değil. Doğrudan sorabiliyorsun. Destek alabiliyorsun.

2- Sosyal ortam

Oradakiler de senin gibiler. Yani çocuk sahibi, onu iyi beslemek, büyütmek isteyen tipler. Farklı yanlar çok ama ortak noktalar daha çok. Ana sayfada twitter benzeri bir güncelleme hikayesi var. Bazen sadece orda kim ne yapıyor, noluyor diye girip okuyorum. Arkadaşım oldular, merak ediyorum, herkes nasıl. Sıcacık...

3- Anı Defteri

Bu zaten her anne babanın aklından geçen, yazılımla uğraşan herkesin yaw yapsam acaba dediği ama yapmadığı, artık Gökhan ve Damla yapmış olduğu için geride kalan bizlerin ohh kurtulduk diyip sevineceği bir özellik. Çok basit. Çocuğun bugün okaliptüs mü dedi. Hemeennn gidiyorsun sözlük kısmına ya da ilkler kısmına ekliyorsun. Yürüdü mü, ekle, ilk kez çiş mi dedi, hemen yaz. Sonra o resme bir bakıyorsun uzaktan. Sözcükler, adımlar, hayatımızın unuttuğumuz ama asla unutmamamız gereken muhteşem detayları. Büyüyen bir çocuk, büyüyen bir anne ve baba.

4- Foto şipşak.

Kızımın fotolarını da koyuyorum. Ordaki arkadaşlar görüyor, maşallah diyorlar. Aslında benim bloga foto koymamın başlıca amacı uzaktaki anne ve babamın, teyzemin, dedemin, kuzenlerimin tek tıkla hem yazılarımıza hem fotolarımıza ulaşması. Facebook filan uymuyor. Fotoğraflar ayrıca flickrda duruyor ama o kadar kolay değil bakması. Pek çok insan bloga çocuğunun fotosunu koymak istemiyor. Kimbilir, belki bir gün ben de kaldırırım fotoları. Nurturia'da fotoları koyabilir ve ailem dışındakiler görmesin diyebilirsiniz. Diğer ortamlardan kolay.

5- Gruplar

Aynı ilgi alanına sahip insanlar buluşup tematik konuşuyoruz. İkinci El'de ilanlarımızdan bahsediyoruz. Uyku sorunlarında yöntemleri tartışıyoruz. Montessari eğitiminde çok zihin açıcı tartışmalar oldu, duyurular oldu çok faydalandım. Bazen seminerler oluyor, haberimiz oluyor böylece. Sonra 2008 Aralık anneleri grubumuz var ki kendi aramızda paylaşıp duruyoruz haberlerimizi. Normal hayatımızda, işimizde gücümüzde, bekar arkadaş çevremizde dile getiremediklerimizi paylaşıyoruz arkadaşlarımızla. Arkadaş derken, girene kadar bloglardan tanıdığım üç beş kişiyi saymazsam kimseyi tanımıyordum. Gide gele kaynaştık.

Böyle yani. En azından bir girip bakın.

Neden ısrarla gelin diyoruz, gelin diyene hediye mi dağıtıyorlar derseniz... Evet dağıtıyorlar. Anne ve babaların en çok ihtiyacı olan şeyi, bilgiyi ve paylaşımı dağıtıyorlar. Siz de gelin. Sizin bildiğiniz bizim bilmediğimiz şeyler vardır. Ne kadar kalabalık, o kadar iyi.

Sevgiler, bekliyoruz. Ben özgüranne olarak bulunuyorum nurturiada.

8 yorum:

Açalya dedi ki...

bu da iyiydi! sen de beni sandalyeden düşürüyordun bu başlıkla!!! :o)))

Bilges dedi ki...

benim cocugum yok ama üye oldumn.. ön bilginin zararı olmaz gibi geldi.hatalı mıyımmm
en kısa zamanda aktif katılımcı olmak tek dilegim. o gunleri de gorecegim insallah...

Ozgur dedi ki...

Açalya:))))

Bilges, bence muhteşem bir iş yapmışsın. Hamile kalmadan önce folik asit içmek lazımmış mesela bi altı ay filan. Sormasak nerden bilicez. Aktif katılım için çocuk şart değil. Sen başla sorulara, neler çıkacak kimbilir. Derya deniz... sevgiler.

Zuzuların Annesi dedi ki...

Başlığı zor okudum ama içeriğini sevdim:)
Bir inceleyeyim bakayım ben de...

Bilges dedi ki...

benim folik asit içişim 6 ayı da gecti.. dedim ya meraklıyım iste... bilmedigim yok.. hersey var da bi cocuk yok :)

Bilges dedi ki...

cok mesgul ettim ama bu sayfada bisiler ogrenmem icin birileri ile arkadas olmam gerek galiba.. yalıs mıyım.. ole herkesin sayfasına girip bakamıyosun blog alemi gibi galiba...

Ozgur dedi ki...

Zuzuların annesi, sensiz olmaz:)

Ozgur dedi ki...

Bilges şöyle, arkadaş olunca onların özelliklerini, çocuklarının resimlerini filan görebiliyorsun ama bilgi almak için böyle bir şey şart değil. Gruplara üye olarak ve sorulmuş soruları okuyarak, soru sorarak, cevaplayarak bilgi edinmek mümkün. Beni ekle ozguranne diye, sana yardımcı olmaya çalışayım orda.