27 Nis 2010

Anneanneler, Babaanneler, Dedeler ve Bebekler... Duygular II

Yazının başı şurada: Anneanneler, Babaanneler, Bebekler ve Duygular

Duygular üzerine bir kaç ek söz...

Birinci bölümde anlattıklarım, ailedeki herkesin iyiniyetli ve naif olduğu düşünülerek yazılmıştır. Halbuki bu her zaman böyle olmayabilir. Kıskançlıklar, hasetler, laf sokmalar, huzursuz etmeye çalışmalar, diğer kardeşi kayırmalar vs gibi çok olumsuz ve zarar verici çatışmalara girmek mümkündür. İstenen bir durum değil ama hayatta böyle şeyler oluyor.

Duygular, birbirimiz hakkındaki fikirlerimiz, ön yargılarımız çok önemli. İnatlaşmalarda, iddalarda gizli iktidar kavgası, "benim dediğim olacak" halleri filan yaşanabilir. Tamamının nasıl çözüleceğini bilmiyorum. Neticede bir kısmı karakter özelliği. Eğer çözemiyorsanız görüşmeyi sınırlamayı düşünün. Karşı taraf sizi bir duyguya sürüklemeye çalışıyor olabilir. Kapılmayabilirseniz kazanırsınız. Topu kendi sahanızda değil, hep karşındakinin sahasında tutmaya çalışın. "Kızım sen bu bebeği besleyemeyeceksin sanırım, feşmekanın çocuğu x kilo oldu, seninki hala x - 3... " diyen bir akraba ile uğraşmak çok zor olsa gerek.

Bence böyle durumlarda duyguları anlamayı filan bir yana bırakın. Müzakereleri sonlandırın. Ama nükleer silahlarla saldırmayın. Konvansiyonel kalın bir süre. Gülümseyerek "Böyle hissetmenize çok üzüldüm,  benim çocuğum çok sağlıklı maşallah!" diyiverin.

Herkesi memnun etmeye çalışmayın

Eğer ipleri bir bırakırsanız sonu gelmez. Çevredeki her birey, her blogcu, her doktor, her kitap, her akraba başka bir şey söylüyor olabilir. Birini seçin ve kalanına, "mersi görüşürüz" diyin bir süre. Kendinize geldiğinizde detaylıca araştırırsınız. Kafanızın dikine gitmekten korkmayın çünkü siz ANNEsiniz. Yani 1. DERECEDE YETKİLİ kişisiniz. Çocuğunuzun başına bişey gelse, ama bana y kişisi çilek ver bişi olmaz dedi diyemezsiniz.

Birinci sorumluluk bebek, ilk yardımcı içgüdüler.

Destek bulun

Bir numaralı destek eşinizdir. Duygularınızı anlatın. Duygularınızda haklı olmayabileceğinizi, buna rağmen böyle hissettiğinizi ve x,y,z konularında tam destek istediğinizi belirtin. Topluluk içinde birinin "Anne haklı" demesinin olumlu etkisine güvenin. (Kızkardeşler gibisi yoktur bi de!)

Tartışmaya Girmeyin

Zaman kaybıdır. Eğer sorun duygularsa, fikirler anlaşamaz. O nedenle birisi eskiden böyle bişey mi vardı diye başlayacak olursa "hahayttt geçmişeee maziii" türevi bir yanıtla etkisizleştirin. "O zamanlar öyleymiş tabi, vah vah" yapın:)

Gözünüzü Hedeften Ayırmayın

İlk amaç bebeğin sağlığı ve mutluluğudur. Bu da annenin sağlığı ve mutluluğuna bağlıdır. Önemli olan yavrudur. Buna odaklanmak, çevredeki çatışmalardan sıyrılıp kafayı dinç tutmaya yarayacaktır.

Bilgilenin, Silahlanın

Kesin bilgilerle konuşun. Siz kendinizden emin konuştukça karşınızdaki iddasında ısrarlı davranamayacaktır.

Vahvahlayın

Eğer bir birisi size "çocuk çok zayıf" derse kendinizi yerden yere atıp ayy çok zayıfff naapcaam bennn diye yırtınıp onun sizi teselli etmesini sağlayın. (Bu biraz kozmopolitan tavsiyesi gibi oldu. Yapabilen var mı bunu bilmiyorum ama yapılsa çok eğlenceli sonuçlara yol açabilir. )

TAKILMAYIN

Bu en önemlisi. Akrabalardan biri arıza yapıyor ve değişme şansı yok mu. Kabullenin. Onu siz değiştiremezsiniz. Felek değiştirememiş size mi kalmış. Adalet açısından düşünmeyin, pratik açıdan düşünün. Evet bu yaptıkları ve söyledikleri adil değil. Eee nolmuş? Oluyor böyle şeyler. Biz işimize bakalım. Eğer varlığı ciddi bir zarar kaynağıysa küsün görüşmeyin. İlişkiyi sınırlayın. En azından bir süre. Yok eğer iyi yanları da varsa, iyi yanlarını alıp, kötülere aldırmayacağınız bir hale gelin, duvar örün.

Bizim izin vermediğimiz hiç kimse bizi üzemez!
Takılmayın.

Bu da böyle bir delidir diyin geçin. Size mi kaldı kronik aile sorunlarını çözmek... Allah çevresindekilere sabır versin:)

Okuyun

Eğer çok çaresiz kalırsanız, zor aile bireyleriyle mücadele etmek için yardımcı olabilecek çok sayıda internet adresi ve kitabı var. Kesin çözüm olmasa da etkili. Deneyin...

9 yorum:

yeliz dedi ki...

selam ne zamandır bi merhaba diyememiiştim:P

anneyazar dedi ki...

Vah vahlamayı muhakkak deneyeceğim, sonuçlarını merak ediyorum :))

Ozgur dedi ki...

MErhaba yeliz:)

Sonuçlarını yaz mutlaka:) anne yazar...

İlknur dedi ki...

Yazilarin ucu de birbirinden bilgilendirici olmus ellerine saglik. Su vah vah meselesini bir becerebilsem kimbilir ne eglenceli olurdu ama ben direk arizaya bagliyorum kalabalik bir ortamda on kisinin hepsinden bir fikir cikinca, oyunculuk ne mumkun.

Ahmed daha 5 aylikti hic unutmuyorum. Ben kitap kitap okurken kendimi bir iki bir sey biliyor sanirken bir teyze bana "Sen cahilsin bilmezsin ben iki cocuk buyuttum bak boyle boyle demisti" :)Arkadan da destek ekibi iki uc teyze tabi tabi diye tastiklemisti :) Cokta sevdigim bir teyzeydi. Guleyim mi aglayayim mi bilememistim. Saygidan sesimi de cikartamadim ama icime oturmus ben o kadar cabalarken cahil diye damgalanmak. Omrumce de unutmam herhalde bunu.

GüCüBe dedi ki...

Ben 22 ayda çok relax oldum..
Begüm'ü gören genelde aaa bu çocuğa kolay bakılır çok uyumlu dediğinde, "kurttan kuzu doğmazmış" derim :=)

sbeser dedi ki...

her alanda hayatı "ti" ye almanın rahatlatıcı bir etkisi var. onun bunun şunun dediklerini ciddiye alırsak vay halimize...

yasemin_ekin dedi ki...

ben bu "vahvahla"mayi 1-2 defa yaptim. Hakikaten de ise yariyor. İlkinde ben hasta oldum, nezle gibi birşey. Kızımı hasta etmemeye çalışıyorum bir yandan da söyleniyorum "ben ne biçim bir anneyim. Kendime dikkat edemedim, hasta oldum. Kızı da hasta edecegiz off off, vah vah" yüzümden düşen bin parça. Etrafımdakiler hemen beni teselli etmeye başladılar. Ozellikle esim "bu kız bugune kadar senin sayende bu kadar sağlıklı geldi. sen iyi bir annesin, saçmalama"

diğeri ise ""vah vah ben ne biçim bir anneyim ki kızım bende susmuyor. bakıcısında (babasında, halasında) susuyor. Onu görünce ayaklar oynuyor, beni görünce suratıma bile bakmıyor. Kızım beni sevmiyor vah vah" Hemen gelsin teselliler:)

Ozgur dedi ki...

Serap, bence seninki daha iyi vahvahlamaktan:) Zaten bazı insanlar (benim gibi) vahvahlasa da inandırıcı olamıyor:)

İlknur bence o teyze kendi cahilliğinin farkına varılmasın diye böyle saldırgan bir hale bürünmüş. Allah ıslah etsin!

Gücübe:)

sbeser, kesinlikle katılıyorum. En iyi yanıt bazen gülüp geçmek ve cevap vermemek...

yasemin, süpersin:)))))

Adsız dedi ki...

Yazınız bilgilendirici artı yönlendirici olmuş.Öncelikle teşekkürler. Ben Anneanne ve babaanneler adına konuşacağım. Hayatta torun sevgi açısından kendi çocuğundanda önemli oluyor.Çok seviliyor. Ben karşılıklı anlayış ve hoş görü ve sevgiyle tüm sorunların ortadan kalkacağına inananlardanım.