4 May 2010

Dayan rüsva etme beni

.....................

Öyle yıkma kendini,
Öyle mahzun, öyle garip...
Nerede olursan ol,
İçerde, dışarda, derste, sırada,
Yürü üstüne - üstüne,
Tükür yüzüne celladın,
Fırsatçının, fesatçının, hayının...
Dayan kitap ile
Dayan iş ile.
Tırnak ile, diş ile,
Umut ile, sevda ile, düş ile
Dayan rüsva etme beni.

Gör, nasıl yeniden yaratılırım,
Namuslu, genç ellerinle.
Kızlarım,
Oğullarım var gelecekte,
Herbiri vazgeçilmez cihan parçası.
Kaç bin yıllık hasretimin koncası,
Gözlerinden,
Gözlerinden öperim,
Bir umudum sende,
Anlıyor musun ?

Ahmed Arif - Anadolu'dan...

4 yorum:

Ayşe dedi ki...

aha da arkadasim baska bir arastirma daha TV'nin cocuklara olan zarariyla ilgili.
http://www.cnn.com/2010/HEALTH/05/03/kids.tv.school/index.html?hpt=T3

Each additional hour of TV that toddlers watch per week translates into poorer classroom behavior, lower math scores, less physical activity, and more snacking at age 10.
(....)
The American Academy of Pediatrics recommends that children under the age of 2 watch no television at all, and after age 2 watch no more than one to two hours of quality programming a day. But nearly half of 1- to 2-year-olds and more than 40 percent of 2- to 3-year-olds are estimated to watch more than the recommended amount, the study notes.
Daha ne diyeyim ki?

dur gidip sunu makaleye ekleyeyim.

aysema dedi ki...

Şiir çok güzel, siz nasılsınız? Öpüyorum.

Ozgur dedi ki...

Ayşe, ilk fırsatımda yazıyorum canım. TV daima sandığımızdan fazla izleniyor... Ah ah.

Kremali'nin annesi dedi ki...

Dun, gazete ilaniyla buldugumuz bir home daycare'i ziyaret ettik ailecek. Ilana gore Early Childhood Education sertifikasi olan bir bayan, psikoloji mezunu esiyle birlikte isletiyordu daycare'i. Biz de galiba Ali Kerem'i emanet edecegimiz okumus /yazmis, guvenilir birilerini bulduk diye sevinerek umitle gittik. Ama sonuc tam bir hayal kirikligiydi.

Evde 16 ayliktan 4 yasina kadar toplam 4 cocuk vardi. Cocuklardan iki tanesi abi-kardesti. Biri retarded digeri ise ileri derecede otistik. Buraya kadar hic bir sorun yok. Ama cocuklarin hepsi bangir bangir cizgi film yayini yapan dev ekranli bir TV'nin onunde amacsizca kosturup duruyorlardi. Bizim evde TV olmadigindan Ali Kerem once etraftaki bir iki oyuncakla oynadi sonra da mal bulmus magribi gibi oturup cizgi film izlemeye basladi. Ben de belki o ana mahsus ve kisa sureli bir seydir diye dusundum once ama kadinin yaptigi aciklama karsisinda dumura ugradim. O TV butun gun acikmis. Hatta cocuklardan biri illa ki Dora seyrettigi icin, digerlerine de secme hakki vermek adina ikinci bir TV daha almislarmis. Artik kadinin suratina nasil cenem dusuk ve dehset icinde baktiysam,"ama cocuklarin anne-babalari bu durumdan cok memnun hatta onlar istedigi icin boyle yapiyoruz" diye aciklama geregi hissetti!

Egitimi gereginden fazla onemsedigimden degil ama o kadina ECE diplomasi verenleri ve dahi orayi hic denetlemeyenleri bir guzel kalayliyorum dunden beri. TV miz yok gerci ama Ali Kerem de arada bir, bizimle birlikte seyretmek ve illa ki hakkinda konusmak kaydiyla DVD, internet kaynakli cizgi film seyreder. Yani ben de pur pak degilim bu konuda, ama butun gun TV karsisinda vakit olduren o cocuklara cok icim acidi cok :(