7 Haz 2010

"Bence"cilik...

Çocuk yetiştirmek konusunda en şaşırdığım şey insanlarda "bence" ile başlayan cümlelerin ne kadar fazla olduğunu farketmek oldu. Başka konularda da böyleydi belki ama bugüne kadar, bu kadar farketmemişim.

Örneğin sezeryan oldunuz. Evet, çoğu zaman doktorlar gereksiz sezeryana yönlendiriyorlar biliyoruz. Ama sizinki ciddi medikal gereklilik. Ters gelen var, bin tane durum var.  Bunu söylüyorsun, daha doğru dürüst dinlemeden birisi diyor ki: "Bence öyle diil. Ya ben inanmıyorum yaa." Sanki cinlerden perilerden bahsediyoruz. Abi nasıl inanmıyorsun. Sanki bu bir inanç sorunu. Bilmeden etmeden, doktoru görmeden ne cüretle bu kadar kendinden emin bence diyebiliyorsun? İnanılmaz!

Sonra mesela bir uzman çıkmış bir konu anlatıyor. İşte dokunmak önemlidir, şöyledir böyledir. Birisi ayağa kalkıp şöyle diyebiliyor: "Bence önemli olan hede hödö" Sen kimsin arkadaşım? Yani karşıdaki uzmana katılmazsın, alternatif başka bir uzmanın dediği vardır. Ya da o konuda araştırma yapan bir insansındır. Sen BİR TANE bebeğe bakmış bir annesin sonuçta. Nasıl bence? Karşıdaki insan beğen beğenme ama 40 yıldır bu işin içinde. Kusura bakma ama eşit olamazsın. Şöyle diyebilirsin "yalnız sanki sizin dediğinize aksi yaklaşımlar var mesela böyle de olabilir mi? Ya da dersin ki ama benim tecrübemde sizin dediğinize ters bişiyler gördüm gibi" "Ben inanmıyorum yaa" muhabbeti kusura bakmasınlar ama bana feci komik geliyor.

Sonra bilim bir şey diyor, bir takım insanlar günler ve aylarca araştırma yapıyorlar ve bir sonuca varıyorlar. Sonra sen diyorsun ki bilim bazen yanılabilir, bu durumda da yanılabilir, demek ki bu konuda yanılmıştır. Evet bilimde bazı teoriler çürütülür, bazen yeni kanıtlar konabilir, bazen bazı iddalar bazı çıkar gruplarını desteklemek için atılmış olabilir Evet. Peki koskoca bilimi tu kaka yapmak için yeterli midir bu? Hem bilimin hangi kısmını alıp, hangisini almamaya neye göre karar veriyorsun. Eğer bir ölçün varsa iyi. Yoksa işine geldiği gibi olmasın sakın? Kolayına geldiği için olmasın?

Neyse işte, bence BMC.

16 yorum:

Ege'nin Annesi; dedi ki...

he he:)) elimi yaslamış usul usul okurken sonunda koptum, katılıyorum dediklerine ama final çok hoştu:))

Hülya'nın Tuna'sı dedi ki...

nurturia'daki tartışmalardan dellenmişsin sanırım :) nasıl bilenmişsen valla tırstım senden. hemen tüm portlarımı okuyup kaç tane "bence" demişim saydım. gereksizleri ayıkladım

Kaymacina dedi ki...

sanki bu konudan yakınan çok kişi var ama hala orda da 'bence ' ler dolanıyor.

Ozgur dedi ki...

Teşekkürler egenin annesi,

Yok hülya'cım, nurturia ile ilgili değil. Anlattığım örnekler nurturia dışında başıma geldi.

Kaymacina, özel bir "bence" türünden bahsediyorum ama?

yeliz dedi ki...

kim kızdırdı seni özgür? bi vakitler bmc de çalışmıştım, en bayık espridir BENCE:)

Ayşe dedi ki...

anaa, ne kacirdim ben Nurturia'da...

oyle be Ozgurum, baska bir tanesi de emzirmekle ilgili, 6 ayi gecirdin mi basliyorlar agiz burun bukmeye.

bilim nomothetic aciklamalarla ilgilidir (aha basladi yine konusmaya ailenizi sosyologu): yani bir olgunun genel, herkesi ilgilendirebilecek birkac sebebini bulmakla ilgili. idiosyncratic, yani birseyin her bir sebebini bulmak da neredeyse imkansizdir cunku insan sayisi kadar sebep olabilir (bakiniz sampling sorunu)...
Malesef insanoglu olarak hep kendimize yakin olan sebepleri gorebiliyoruz, ama bilimsel bilgi ortalamalarla ilgili (ozellikle sosyal bilimlerde). Birinin dogrusu digerinin yanlisi olabiliyor. Tabi bu arada bilimsel bilginin de eskiyebilecegini unutmamak lazim- zaten bunu da soylemissin sen... Bilimi tu kaka yapmak iyi degildir. :)

Gecen gun bir dogum hikayesi okudum mesela. Kadincagiz bir sezeryan sonrasi VBAC olmustu, 3.yu de oyle istiyordu, ama malesef plesenta yirtilmis, acil sezeryana almak zorunda kalmislar, "bi an icin uzuldum, ama bebegim icin en iyisini olduguna inandim sonra, ondan sonra uzulmedim" yazmis... ne kadar dogru bir yaklasim. evet herseyin dogali iyi, ama doga dogal olmaya izin vermezse de bilim var... :)

neyse uzattim yine. optum.

Ozgur dedi ki...

Yelizcim ben espri olarak şetmedim, hakkaten çok severim bmcyi.:)


Ayşe'cim
Yok valla nurturiada olsa orda yazarım. Bu sezeryan şeysi bizim işyerinde oldu, diğer uzman şeyi bi toplantıda. Bilim benceee yanlışş diyenlerse heryerde. Nurturiada blogda orda burda evde bakkalda.

Türk insanı olarak özgüven patlaması yaşıyoruz. :)

Benim itirazlarım içerikten çok üsluba ilişkin. Tarza ilişkin. Nitelikli tartışma vs öylesine konuşma diyebiliriz.

alkan dedi ki...

hemen son 10 blog post'a baktım, kaç kere "bence" kullanılmış diye :) ortalama 3,47.

bence biraz fazla :) cık cık cık.

şaka bir yana ben en çok "yaaeaaa, ben öyle olduğuna inanmıyorum yeeeaaaa" diyenleri seviyorum. sonra da doğrudan erdener abi acil yardım hattına bağlıyorum.

Ozgur dedi ki...

hehehehe:) kendi silahıyla vurulmak hımm

mummy dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
mummy dedi ki...

İmza
Esra:)
Kafamdan hergün binlerce kez geçirdiğim şeyleri çok güzel yazmışsın...Bir hocamız ünv.'de demişti ki 'her insanın bir politika bir de tarih konusunda mesnetsiz binlerce iddiası vardır,herkes bu konularda uzmanlara laf bırakmaycak kadar uzmandır.O yüzden işiniz zor:)'..Ben buna bir de anneliği ekliyorum..Bir çocuk yetiştirmiş olmak bu konuda uzman zannettirmeye yetiyor demek ki herkesi..Ve yazık bu konunun uzmanlarına diyorum:))

08 Haziran 2010 00:03

Axius dedi ki...

Özgürcüm, endikasyonlu sezaryen yapan bir anne olarak bu konuyu ele almana sevindim. 7.5 yaşına geldi kızım. Bu sene bloglar yüzünden valla kendi anneliğimi sorgular oldum. Kendimde eksiklik duymaya başladım inan ki.Normal doğum yapan annelerin bilir bilmez konuşması ve tıbbi tavsiye verme noktasına gelmesi ne kadar doğru acaba?Herkeste bir dersine iyi çalışmış havası. Neyse, ağzına sağlık.

Sermin dedi ki...

"ağzı olan konuşuyor" bu oluyor işte. özellikle bizim gibi çocuk yetiştiren insanlara karışma hakkını kendimizde kolayca bulduğumuz bir toplumda yaşıyorsak.

Başak Çelik dedi ki...

Açıkçası, ben "bence"yi çok kullanırım, ama kullandığım zamanların tamamında "uzman değilim, yalnızca kendimce ne düşündüğümü söylüyorum" anlamına gelsin istemişimdir...

Dışarıdan öyle anlaşılmıyorsa, off, çok fena :))

dağlar kızı dedi ki...

Yok yok, bence de sence:)

n. ışıl karagöz dedi ki...

bencecilik yazını çok begendım yanen katılıyorum