2 Haz 2010

Montessori Ana Okulu...

Daha önce toplantı duyurusunu yapmıştım ama tekrar yazmak istedim. İlginç şeyler oluyor. Bazı insanlar(veliler) bir araya geliyor ve "nolcak bu eğitim sisteminin hali?" diye şikayet etmek yerine bir araya gelip birlikte ne yapabiliriz diye düşünüyorlar. Veli insiyatifiyle bir araya geliyorlar.

Gelişmeleri izlemek için : Montessori Okulu

Seda bir yazı yazmış: Bir anaokulundan ne beklersiniz?

Çok etkileyici ve düşündürücü bir yazı. Şunu düşündüm okuyunca. Bugün biz büyükler olarak ne kadar az işbirliği yapabiliyoruz. Çalıştığımız işyerleri genelde tatsız rekabetin, negatif yarışın etkisi. "O kazanmasın, gerekirse ben de kazanmayayım" anlayışı hakim gibi geliyor bana. Acaba bunda eğitim sistemimizin payı nedir? Rakip olmak yerine birbirini geliştiren ortaklar olsak hepimiz fayda sağlasak... Daha iyimser, daha iyi niyetli olsak. Dünyaya güvenle baksak... "Acaba şöyle olur mu" diyene "zaten olsa yapılırdı şimdiye kadar" demesek...  Neticede googledan önce de arama motoru vardı. Altavista'yı kimler hatırlıyor.

Aslında önemli olan google filan da değil yanlış anlaşılmasın.

Ama hayatın her alanında işbirliği yapsak, yanana olsak. Yarışmamak, yarışsak bile adil olarak, hakkını vererek, kendimizi daha iyiye taşımak adına yarışsak...

Merak duygumuz zedelenmese. Küçüklerin kafası yapamazsınlarla dolmasa... Böyle içimizden gelen coşkuları bastırmak zorunda kalmasak... Minik ruhlarımız hasar görmese...

Sürekli değerlendirilmesek.... Matematiğin müziğini herkes kendince dinlese. Beraber öğrensek...

Öyle işte. Daha sonra gene yazıcam. Aşırı yoğunum. Ne yazı yazabiliyorum, ne okuyabiliyorum doğru dürüst.

4 yorum:

artonice dedi ki...

Özgüranne,belki konuyla alakasız olacak ama;şu yaşadığımız dünyada ne kadar çok ayrımcılık olduğunu,sığ düşüncelerin pompalandığını ve herşeyin para kazanma hırsına göre düzenlendiğini gördükçe çok sinirleniyorum.Çocuklarımız(hiçbir çocuk) böyle bir dünyayı haketmiyor.
eylem

sedaydin dedi ki...

Sagol Özgüranne'cim (bu da ne komik oluyo:)
insanlar sadece kendileriyle mesgul olsa, gizli veya acık olumsuz hırs olmasa..
bu tohumlar cok kucukken atılıyor, biz bunun olmamamsına cabalayacagız. bu benim icin 3. dili bilmesinden daha önemli.
binlerce cok iyi kariyerli ama mutsuz insan arasına katılmasını istemiyorum cocugumun....

Ozgur dedi ki...

artonice, ne kadar haklisin... Ben de ayni sekilde dusunuyorum.

Seda... Hem yazina, hem yorumuna o kadar katiliyorum ki...

Anaokulu Mobilyaları dedi ki...

Maalesef günümüz şirket ortamlarında bu tipler oldukça mevcut, sırf ben başardım ben ettim demek için hiçbir bilgi paylaşmayan, nasıl yapıldığını anlatmayan kişiler mevcut. Aksine hem paylaşımcı hemde yardımcı bireyler olsa hem şirket ortamı çekilir bir ortam olur hemde bir başarıyı tek başına yerine topluca kutlanır. Bunları düşünmek önemli, yapmaktan çok. Çünkü düşünülmesi bile yapılmasına %70 etkidedir. . .