5 Ağu 2010

Bir Bezsiz Bebek Hikayesi

Daha hiç bebeğin yokken bile bez masraflarını biliyorsun. Bebek doğmadan bez stoklayanları duyuyorsun. Sonra bizim gibi bez fiyatını öğrenince (artık ne bekliyoduk düşünün) ha iyi o kadar kötü değilmiş diyorsun... Sonra birileri sana iki yaşından önce cıss diyor. Bir süre hımmm acaba iki yaşından önce çiş bıraktım da ondan mı hırslıyım gibi abuk sabuk düşüncelere giriyorsun. Sonra araştırınca öğreniyorsun ki, konunun onla bi alakası yokmuş:) 

Bizde olaylar şöyle gelişti. Ela 9 aylık ya da daha küçüktü. Kakası geldiği zaman gidip çadırına yapmaya, o olmazsa kuytu bir köşe bulup sinmeye başladı. Kakayı hemen anlıyorduk ailecek. Annem kızım bi oturak alsak dedi. Ben de "ya olur mu iki yaşından önce aa oo" dedim. O sıralardaydı herhalde ya Kitubi'de okudum, ya da pratik anne de. Nurturia'dan lazımlık önerisi sordum. Annemle oturak almaya gittik. Mothercareden özelliksiz sade bir model aldık, iki tane de alıştırma kilotu aldık almışken. Sonra bezsiz bebek kitabını sipariş ettim ve bloglardaki benzer deneyimden geçmiş anneleri okumaya başladım. İngilizce kaynaklarda diaperfree baby olarak geçiyor konu. Wikipediada ve çeşitli kaynaklarda bol bol bilgi var. Türkçe bloglardaki kaynakları yazının sonunda bulabilirsiniz. (Eğer benim link vermediğim ama yazan arkadaşlar varsa yorum bıraksınlar, onları da ekleyeyim) Annem sağolsun, o uyandırmasa belki iki yaş ezberini doğru dürüst araştırmadan sürdürüyor olacaktım. 

Bu arada yanlış anlama olmaması için şunu da ekleyeyim. Bence çocukların iki yaşında ya da daha sonra tuvalet eğitimi almasında bir sorun yok. Bu biraz aileye kalmış bir karar. Yaptığım araştırmalarda 18 aydan önce başlamanın bir zararı olduğuna ikna olmadım. Tuh cısss ayıp gibi şeyler yapmadıktan, zorlamadıktan sonra böyle bir riskin olduğunu düşünmüyorum. Şöyle düşünebiliriz. hiç bez takmasak ve ortalığa çiş yapıyor olsa bunun bir zararı olabilir mi? Neden olsun. Hazır bezler hayatımızda en fazla 50 yıldır var. Ülkemiz içinse daha kısa. Büyük buluş, çok faydasını gördük o ayrı. Ama çok zararlı aman yapmayın korkutmacası bana göre çok gerçekçi değil. Yabancı kaynaklarda yaptığım araştırmalarda ters yönde bir bilgiye rastlamadım. Eleştiriler genelde bu yöntemin zorluğu üzerine yoğunlaşmış. Yani bez gibi bir konfor varken ne diye anneyi huzursuz eder, iş çıkarırsınız gibi eleştiriler okudum. Bu da bence yine annenin ve bakan kişinin karar verebileceği bir konu.

Başladığımızda 12 ay civarındaydık. Okuduğum kaynaklarda gerekli kasların 12 ila 18 ay arasında gelişimini tamamladığı yazıyor. Beklenti zaten, annecim çişim geldi diyip pantolunu indirip otursun değil. İlk zamanlar tek istediğimiz arada bir lazımlığa oturduğunda çiş/kaka yapması. Ela oturağı çok sevdi. Beraber girdik oturduk. Çok uzun oturtmadık, zaten bir süre sonra çiş olduğunda hemen yapıp kalkma eğiliminde oldu. Beraber girip yan yana oturunca bence kafada demek ki "bunlarda çiş böyle yapılıyor" fikri oluşuyor. Bir süre sonra kaka yapmaya başladı. Aslında bence işin en güzel yanı da o oldu. Kakayı oturağa yapmaya başladıktan sonra belki bir ya da iki kez kaza olmuştur şu kadar ay içinde. Onda da birinde arabadaydık, başka çaresi yoktu bir. Bir kere popodan kaka temizlememeye alışınca insan gerçekten çok rahat ediyor, hem bebek, hem anne/bakıcı. Bir de süreç öyle can sıkıcı değil. Oturağın karşısına bir tabure koyduk bitti. Böylece çocuğu aceleye getirmemiş oluyorsun. O kaka yaparken sohbet ettik, kitapların resimlerine baktık. Hayatımızın bir parçası oldu oturağa oturmak. 

Bu sürecin güzel yanlarından biri şuydu bana göre. Stres olmadık hiç. Yani hiç bir zaman tüh bezine yaptı yine gibi bir kaygı olmadı. Oturağa yaptıklarına seviniyorsun, o kadar. Yani oturağa giden her çiş kaka bir artı. Çocuk zaten küçük olduğu için bir beklentin, stresin yok. oyunun bir parçası tuvalete gitmek. Büyük hedeflerin yok. Yaparsa ne ala, yapmazsa canın sağolsun. Sen daha bebeksin yavru, acelemiz yok.

Bu süreçte bezi tamamen çıkarmadık. Primanın yürüyen çocuklar için olan bezlerinden alıp gündüzleri onu taktık önceleri. Bu arada bodyler tedavülden kalktı, çünkü çişe giderken aç kapa çok zordu. Don atlete geçtik. Sonra sonra gündüzleri bezi yavaş yavaş çıkarmaya başladık. Mesela çişi oturağa yaptı mı, en az 1 1.5 saat yapmayacağına eminsin. Gündüz uykularında ve geceleri bağlıyorduk ama. 19 mayıs civarı, yani Ela 16 aylıkken Antalya'ya yazlığa gittik. Orada babane desteğiyle ilk tamamen bezsiz denememizi yaptık. Gece bağlamadık, gündüz bağlamadık. Orada çişi geldiği anda çişş diyip yapmaya başlıyordu. Döndüğümüzde çok ilgilenemedim, sonra Haziran ortalarında tekrar çıkardık. Aslında ben yazın nasılsa anneanne yazlığına gidiyoruz, orda bırakrız artık diyordum ki ona gerek kalmadan bezi tamamen attık. Çiş geldiğinde başta gelir gelmez çiş derken, süre giderek uzadı. Şimdilerde çiş dedikten sonra tuvalete koşturmadan yetişebiliyoruz. 

Bu düzen sadece köpek dişleri çıkarken biraz aksadı. Dişin en yoğun günlerinde en sık kaçırma vakamız oldu. Onun dışında kazamız (maşallah) yok gibi bir şey. 

Tracy de aslında bezsiz bebekle paralel şeyler söylemiş. O dönem çok fazla onu takip etmesem de aşağı yukarı benzer bir şey uyguladığımızı gördüm. Yani illa işaret gelmesini beklemek de gerekmiyor. Gün içinde rutinin parçası olarak ara ara oturağa oturtuyorsun. Bir süre zaten belli zamanlarda çişin kakanın geldiği ortaya çıkıyor. Yemeklerden biraz sonra ve uyumadan önce mutlaka oturtuyorsun. Varsa yapıyor, yoksa oturmak istemiyor zaten.

Bir de şöyle bir ritüelimiz var. Oturulur, iş biter. Ela ile beraber sifona basar, baybayy deriz. (Bir kere öpücük de gönderdi ama bunu yapan başka çocuklar da varmış::) Sonra popoyu yıkarız, kurularız ve dondondon giyeriz. (dondondon Ela'ca da kilot demek oluyor)

Açıkcası onu şu sıcaklarda bezsiz görmek büyük mutluluk. Çişşş demesini duymak zevkli. Bu arada ortada bir yerlerde bakıcı ablamız adaptöre alıştırdı Ela'yı (sağolsun) Böylece oturak temizleme sorunsalı da bitti. Annemler Ela'yı düşünerek yazlığa kendinden adaptörlü bir klozet yaptırmışlar. Bayıldık. Artık adaptör koymaya bile üşenir olduk.

Bu süreçte başta anneme bu konuyu gündemimize taşıdığı için, bir de bakıcı ablamıza kitabı okuyup, ikna olup, başta karşı çıkarken sonradan en ateşli savunucusu olduğu için, teşekkür ederiz.  Bizden önce baktığı bebekle iki yaşından sonra başlamışlar ve inat olmadan böyle bir alışkanlık edinmesini çok olumlu buldu bakıcı ablamız açıkcası. Babaannemiz de bizi destekledi. Ailecek pek sevindik biz bu duruma.

Bir daha çocuğum olursa sanırım biraz daha erken başlarım, tamamen bezsize de daha erken geçerim. Çişi haber verebilmesi için sanırım çiş dediğinde çişin olduğunu görmesi gerekiyor. 

Bunu yapmak isteyenlere önerim, yani kendinizi hiç sıkmayın. Size doğal gelen şekilde başlayın. İster tamamen çıkarın, ister biraz bezli biraz bezsiz gesin. Şu yürüyen çocuklar için olan don şeklindeki bezleri deneyin. Yani neden olmuyor filan diye sakın sıkılmayın. Neticede hiçç acelesi yok. Olmadı mı, klasik tuvalet eğitimini beklersiniz ne olacak. Ara ara oturtun, sıkılırsa kalksın. Eline bir kitap verin resimlerine bakın. Sohbet edin, şarkı söyleyin. Tuvalet bizim evde eğlenceli bir yer. 

Bu vesileyle ben de sabır ne demekmiş öğrendim. Ben hep acelesi olan insan, her şeyi çabuk yapmayı marifet bilen insan, kızım sabret biraz lafının sıkılmak anlamına geldiğini sanan insan. Öğrendim ki sabır sıkıntılı bekleyiş demek değilmiş. Sabır senin içsel zamanınla senin dışında akan bir zaman arasında yaşanan uyumsuzluğu anlayışla karşılamayı öğrenmen demekmiş. Bebeğin kendi zamanında yerken onu beklemeyi, kendi hızında yürürken ona uymayı, kendi hızında çiş kaka yaparken ona eşlik etmeyi ve senin kendi zamanını ona dayatmamayı öğrenmen demekmiş. Yavaşlık aldığın yudumun hakkını vermek, hayattan daha çok tad almak, çocuğunun zamanını izlerken akıp giden günlerine başka bir bakışla bakmak demekmiş. Güzel bir şeymiş, keyifli bir şeymiş sabırla yavrunun büyüyüşünü izlemek. 

Konu hakkında daha fazla bilgi ve deneyim almak için:

Pratik anne

25 yorum:

yeliz dedi ki...

özgürüm merhaba,
bir bebeğin bezsiz olabileceğini önce hülyadan sonra kuzudan ve asıl pratiğe dönüştürülmüş haliyle senden duymuştum.
tracynin ilgili bölümlerini de bezsiz bebek kitabını da okudum ama hep bi taraflarım bi türlü hazır olmadığımı söylüyordu. evet arcada işaret var ama arada lazımlığa tepki de vardı. uzun lafın kısası bi dönem kendime kızdım, başkalarının çocuklarıyla bir mi tuttum arcayı diye. ve ara verdim, hatta seneye erteledim. bu süreçte sadece takibe aldım. ve asıl kendimi hazır hissetmeyi ve olaya ikna olmayı bekledim. üstelik bizde bakıcı, babane, anane hep pozitifti, tek derdim yanlışlıkla dayatma yapar mıyız idi. şimdi iyiyiz, bay bay bezim diye bi kitabı var arcanın oradaki alü(ali) çok seviliyor, alıştırma külodu ile evde takılıyor. beze de yapıyor, lazımlığa da... tepki yok, biraz daha üstüne düşmek lazım belki, bilmiyorum. işin süreç kısmı korkutuyor. aylar alacak bir süreç bu ve benim gibi sabırsız bir insan nasıl yapar bilmiyorum. diğer taraftan arca uyumlu görünse de inatçı bir yönü var ve terrible two döneminde "eğitim" vermek istediğimizde inat yapar mı diye enişeleniyorum ve şimdiden farkındalığını arttırmak istiyorum. benim durumlar karışık anlayacağın. uzattım, her zamanki gibi, çok güzel bir süreç yaşamışsınız, tebrikler

Benden Bizden dedi ki...

Tebrikler, onemli bir asamayi cok da eglenceli bir sekilde geride birakmissiniz. Ben de bebek dogduktan sonra olabildigince erken baslamak istiyroum bu egitime/iletisime. Son paragrafdaki sabir olayini da umarim kapabilirim, kendimden anne oldugumda en buyuk beklentim ve degismesini umdugum en buyuk huyum sabretmeyi ogrenmek :))) Sevgiler...

yeliz dedi ki...

bi de özgürüm hangi adaptör ile rahat ettiniz, bu konu derya deniz seçim güç.

Ozgur dedi ki...

Yeliz merhaba,

Yani neticede her aile kendine gore bir yontem uyguluyor. Bence alistirma kilotu ile bezsiz takilmasi, arada lazimliga yapmasi super. Yani onun disinda ustune dusecek bisi yok bence. yavas yavaz oturaga yapilanlar azalirsa daha da kolay. en azindan tuvalet ve cis kaka arasinda bir iliski kurulmus gibi geldi anlattiklarinda. Yani bu yontemde aslinda anne bisi yapmiyor. Egitim vermiyorsun, arada tuvalete gidiyorsun. Arca uyumlu bi bebek, bence inat cagina kalmadan halledersiniz. Olmadi 18. ayda bir denersiniz, uymazsa ikiyi beklersiniz.

No proplem yani, sen dert etme:)

Ozgur dedi ki...

Benden bizden, annelikle beraber bir tur sabir gelisiyor ama daha once sandigim turde degil. Kendinden baska bir insani merkezine koymussun ya saati ona birakiyorsun. O uyu derse uyuyup, uyan derse uyaniyorsun... Hayirli dogumlar simdiden:)

Ozgur dedi ki...

Yelizcim yarin becerebilirsem foto cekip koymayi deneyebilirim. Standart bisi bizim cok enteresan degil. Turuncu uzerinde zurafalar var:)

Anne Café dedi ki...

öncelikle teşekkürler bunları paylaştığın için. cesaret veriyorsun gerçekten. ben ilk başladığımızda, yani ilk niyetlendiğimizde ne yapacağız onu merak ediyorum. erken başlamak istiyorum. kızım şimdi 9 aylık. başlamalı mıyım sence? tuvalete gidip oturacak mıyız beraber? ben büyük tuvaletine o kendi lazımlığına?

anne kaleminden dedi ki...

kızım 26 aylıkken öğrendi, eren şuan 23 aylık, oturağa oturmayı seviyor, ama yapmıyor :( geçen haftasonu 2 gün evde bezsiz dolaştık ve hiç denk getiremedik oturağa... bilmiyorum ne yapsam, bu konuda ciddi mesai harcamak gerekiyor...
ela fıstığını tebrik ediyorum :))

Hülyanın Tunası dedi ki...

doneleri iyi değerlendirmek lazım. eşşek gibi pişmanım mesela erkenden oturak alıp denemediğime. zira bebekken çok uyumlu bı modeller ama 2 yaş sonrası herşeye itiraz ederken nasıl olacak da oturtacağız uzman arkadaşlar? mesele çişini yapmak falan değil zira. oturmak bile istemiyor. lazımlığın ya da adaptörün korkulacak birşey olmadığını mümkün olduğunca erken idrak ettirmek bence ilk adım olmalı. çok güzel kotarmışsnızı bu işi. eferim

Anne ve Bebisi dedi ki...

Sufer :) Hayirli olsun :)

Diaper Free kitabini almis ve cogunu okumustum. MK 4 aylik falandi, ona da uygulamaya baslamis ve tuvalete ya da altini actigimda bezine cisini yaptirmaya baslamistim :) Sonra araya atesli bir hastalik girdi ve ben cok yoruldugum icin ipin ucunu biraktim. Hintli komsuma bundan bahsettigimde bana, Hindistan'da kimse bez kullanmaz ki, dogar dogmaz cocuklari tuvalete tutmaya baslarlar demisti :))

Nasil cocuk aciktiginda anne bunu anliyor, uykusu geldiginde anliyorsa.. cocugun tuvalet ihtiyaci geldiginde de anlar ama bunun uzerine dusmedigi icin anneler bu yetilerini koreltiyorlar diyordu Diaper Free kitabinda. Cok mantikli geldi bana. 2 numeroda insallah ilk gunden baslama sansim olur :))

Evren dedi ki...

Cok iyi valla, tebrik ediyorum Ela'yi da sizi de! Biz ilk bir heves edip adaptor ve lazimlik almistik ama hic ustune gitmedik. Tuvalet egitimi fikri bana da pek sicak gelmedi. Rutinin bir parcasi haline getirmek gerekiyor dedigin gibi ama biz pek evde olmadigimiz icin malesef boyle bir rutin de olusturamadik. Simdi kresi bekliyoruz acikcasi. Cunku artik tatil falan da kalmadi. Gunduz de kreste zaten.

Su cumleye bayildim bu arada: "Sabır senin içsel zamanınla senin dışında akan bir zaman arasında yaşanan uyumsuzluğu anlayışla karşılamayı öğrenmen demekmiş." Harikasin! Ozlemisiz yazilarini.

ilal dedi ki...

Ne mutlu size...ve tebrikler
nurturiadan da takip ettim bu konuyu...
bizde 19. ayımızı bitirmek üzereyiz.Bir ara başlamaya karar verdim...fakat eşimle freudun gelişim psikolojisindeki anal dönemle ilgili yazılanları okuyunca tekrar vazgeçtik...

anal dönemde duyulan hazzın doyurulması gerekiyormuş.Aksi olursa aşırı titizlik gözlemlenirmiş.Titiz olmak iyidir aslında ama aşırı kelimesi beni frenledi..Ha ne derece doğru bir tespit bunu bilemiyorum ama uzun uzun düşündükten sonra sonbahara saklamayı tercih ettik.Zaten sırada anne sütünü bırakma işimiz vardı:)Antalya sonbahardada sıcak olduğu için ileleryen günlerde yavaş yavaş giriş yapacağız bu işede:)

Ozgur dedi ki...

Öncelikle yorumlara geç yanıt verebildiğim için özür dilerim...

Anne Cafe, evet aynen öyle yavaş yavaş. Bence denemeye başlayın. Eğlenceli olabilir...

Anne kaleminden, yoluna girecektir mutlaka, kolay gelsin:)

Hülyanın Tunası, bloggerlar sağolsun. Başkalarını okumasam ben de başlamayacaktım bu işe. O uyum dönemini her anlamda iyi değerlendirmek gerekiyor ama teribble tu geçince yine bi uyum dönemi oluyomuş sanırım... Tren gibi gidiyor, ama geliyor:)=

Anne ve bebişi, 2 numero ha:) Valla ne güzel olur... :)

Evren, çok teşekkür ederim:) İşte koşullar da belirleyici, bakıcı abla olmasa, ben mesaili çalışıyor olsam biz de böyle olmazdık muhtemelen...

İlal, bence her ailenin kendi kararı. Ben sıfır titiz bir insanım. Bence yaklaşım önemli. Şöyle düşünüyorum bu bezsiz bebek yöntemini dünyanın yarısı uyguluyor zaten. Hindistan, Çin, rusya Eğer çocuğu utandırmazsan, ayıp cıs filan demezsen, hani doğal akışında yürürse işler çok sorun olmaz diye düşündüm. Çünkü bez olsa da olmasa da kaka yapıyorlar neticede:)

çok sevgiler, kolay gelsin şimdiden...

Adsız dedi ki...

In it something is. Earlier I thought differently, thanks for the help in this question.

LaTiFe dedi ki...

Bizdekine çok benzer bir süreç yaşamışsınız daha doğrusu biz sizinkine benzer bir süreç yaşıyoruz :) 14 aylık olan oğlumu yaklaşık 10. ayından itibaren lazımlığa oturtuyorum. Kakayı belli ediyor, çişi de bazen söylemeye başladı. Ancak bazen inat ediyor ve çişi olmasına rağmen oturmuyor. Ürkütmekten korktuğum için zorlamıyorum. Bugün inatla oturmak istemedi. Ben de herhalde yok diyerek kaldırdım. Bez bağlamamıştım. 2dk sonra ortalık göl oldu :) ara sıra inatlaşsa da sanırım iyi gidiyoruz. Çoğunlukla sabahları bezi kuru uyanıyor. Uyanır uyanmaz tuvalete götürürsem hemen yapıyor. Bu arada biz seyahat adaptörü kullanıyoruz. Tatillerde filan çok işe yarıyor, tavsiye ederim. Hem oturak oluyor hem de klozetin üzerine konuyor. 3 hafta önceki tatilimizde oturak olarak kullandık ama son 2 haftadır annane yazlığında klozet adaptörü olarak kullanıyoruz. Eve dndüğümüzde popoyu biraz daha rahat ettiren bir adaptör almayı düşünüyorum, bu biraz acıtıyor gibi.
Bu arada benim annem de aynen seninki gibi şeyler söylemişti ve ben de senin gibi "aa olmaz 2 yaşından önce" diyerek itiraz etmiştim :) Halbuki kardeşim de ben de 2 yaşından önce bezi atmışız. Eskilerin bildiklerine hemen kulak tıkamamalıymış :)

Çalışan Gebe dedi ki...

"Sabır senin içsel zamanınla senin dışında akan bir zaman arasında yaşanan uyumsuzluğu anlayışla karşılamayı öğrenmen demekmiş" Muhteşem bir ifade olmuş! Eline sağlık!

hayal dedi ki...

Özgürcüm, bence de en mantıklısı iki yaştan önce başlamak, iki yaş sonrası zaten atına işiyecek bile olsa replik aynı: Çişim yooookkkkk :)))

Tuğçe dedi ki...

Merhabalar… Blogunuzu yakından takip ediyorum. Öncelikle bizimle güzel anlarınızı ve deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler, insan yalnız olmadığını fark ediyor okudukça. Bebek bakımı çok zahmetli gerçekten. Ama bir o kadar da keyifli.. Her anı onunla yaşamak, yaşadığımız her anı fotoğraflamak, videoya çekmek… Geçenlerde bir site keşfettim, bu videolarla bebeğiniz kendi bezini kendi kazanabiliyor :) Bebek oyunları diye öyle güzel bir site yapmış ki Prima.. Adresi de www.primabebekoyunları.com :) Önce bebişimle karşısına geçip videoları seyrettik, o kadar ilgiyle izledi ki :) Sonra ben de yüklemeye karar verdim bebeğimin videolarından, ne de olsa ucunda 1 yıllık bebek bezi var :) Bence siz de şansınızı denemelisiniz hanımlar, nasıl olsa hepimizin bebişleri çok tatlı :)

FIRTINALI DENİZİM dedi ki...

bizde 17 aylıkken; bezsiz bebekten sonra denemelere başladık, tamamen atmış değiliz ama farkındayız..az bir zamanımız kaldığını düşünüyorum. sabır tariflemen oldukça hoşuma gitti....bir yerlere not etmeliyim( buzdolabının üstüne mesela ).....

ÇokBilmiş dedi ki...

"Fırtınalı Denizim"in dediği gibi, benim de çok hoşuma gitti sabır tariflemen ve izninle sayfama aldım (atfımı vererek tabii ki) :)

aileBiz dedi ki...

2 yaşından önce ya da sonra tercih kişiye ait tabii.. Bende şu an 8 aylık hamileyim ve 2 yaşını yeni doldurmuş kızımla tuvalete sık gelip gidiyoruz. Bana kalsa gebelik durumumdan dolayı yaza bırakacaktm ama kızım kendi kendine tuvalete yapmaya başladı diyebilirim.
Sankii sizin yönteminizle süreç uzun sürmüş ama zaten dediğiniz gibi lazımlığa yapılan her kaka çiş kar:)

Alo Elo! dedi ki...

ne güzel yazmışsınız sabırla ilgili. benim de çok ihtiyacım var. kızım tam 2 yaş civarında üç dört kere adaptörde çiş ve hatta kakasını yapmayı becermiş ama sonradan köşe bucak kaçmış bir durumda. zorlamıyoruz havalar iyice ısınınca altına alıştırma kilodu (hazırda bekliyor bile) giydirip tekrar denemeye başlayacağım. umarım sorunsuz hallederiz. tabii bir de bir ay sonra gelecek minik bebeğimiz bu çabamızı sekteye uğratmazsa...

Bike dedi ki...

Özgüranne tecrübelerinizden çok faydalandım. Kendi tecrübelerimize de bu yazınızın linkini ekledim. Çok teşekkürler..

Adsız dedi ki...

yazılarınızı zaman buldukça okuyorum pratik ve yararlı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ediyorum.konularla ilgili az çok bilgim olmasına rağmen sizin yazılarınızı okuduğumda sanki karşımda sizinle konu ile ilgili konuşuyormuşum gibi hissettim nasrettin hoca misali bana damdan düşeni getirin demesi ile aynı kapıya çıkıyor faydalı yazılarınızın takipçisi olacağım sevgilerimle

SadeBirAnne dedi ki...

facebook ta bezsiz bebek grubu var artık. oradan daha rahat takip edilebiliyor bu süreç. biz de yeni başladık bakalım hayırlısı.işe de başladım bakıcımızı ikna etmem gerekecek. geçen gün yanındayken alıp götürdüm nasıl anladın diye şoka girdi kadıncağız :)