30 Eyl 2010

21. ay... Oyunlar, Öyküler...

Bu yazi kisd icin geliyor:)

21 aylik aktif, dinamik, heyecanli bir yavrusu olan her anne ve baba gibi aktivite, oyun, oyku bulmakta zorlandigimiz zamanlar oluyor. Bazen aniden bir oyun buluyoruz, sonra unutuyoruz. O nedenle hazir oturmusken aklima gelenleri yazarim. Hem baskalarina fikir verir, hem unutursak hatirlariz diye dusundum. Gecenlerde nurturia'da parmak oyunu yazisini okuyunca, pek sevindim. Aksam hemen evde denedik, Ela da cok sevdi. O nedenle biz de aklimiza gelenleri yazalim. Sevgili okur, ise yarayan her oyun, oyku kabulumuzdur, paylaşırsanız çok makbule geçer.

Ela'nın Çiftliğinde Kimler Var?

Bu çiftlik merakı bize Esra ve Ada'dan geçti. Ada dünya tatlısı benim kızımdan altı ay büyük akıllı bir bıdık. Önden gittiği için bol bol fikir alıyoruz kendisinden. Biraz da kendimize uyarladık. Başlarda Ela'nın tahta oyuncaklarını birleştirmek suretiyle dikdörtgen bir şekil oluşturuyorduk. Şimdilerde legoları beraberce kare ya da dikdörtgen şeklinde birleştiriyoruz. Sonrasında içine evdeki bilimum boydaki hayvanı koyuyorduk. Minik büyük farketmez. Herkes bir şekilde çiftliğe giriyor sonra kaçıyordu. Şimdi Ela'nın insiyatifiyle oyun şuna döndü. Ela çiftliğin içine girip oturuyor. Bu arada anne Ela'nın çiftliğinde kimler varr denen uyduruk şarkıyı söylüyor. Bütün hayvanlar teker teker Ela'nın kucağına yığılıyor. Ela seçtiği hayvanın ya da nesnenin adını bağırarak söylüyor. Çok komik bir oyun tavsiye ederim.

Öykü

Uyku ritüelimizin bir parçasını anlattığımız öyküler oluşturuyor. Bu genelde o gün olanlar oluyor. Ela sabah kalkmış, sonra kahvaltısını yapmış. O sırada baba uyanmış, beraber oynamışlar vs vs... Gün heyecanlı bir günse o öykü gerçekten onu çok eğlendiriyor. Gıkı çıkmadan dinliyor arada lafa karışıyor, düzeltiyor ya da sorulara yanıt veriyor. Onun dışında köpek ailesi öykümüz var. Köpeğin annesi havhavvhavv diyor yani diyor ki: yavrularımmm uyku zamanınız gelmedi miii, yavru köpek de diyor ki hev hev hev, yani çok uykumuz geldi anneciim. Bu fil, tavşan, kedi vs olabiliyor. Tema genelde uyku ama detaylar değişiyor. Çok yaratıcı değil ama bu yaşa bu kadar şimdilik... Büyüdükçe renkleneceğiz.


Oyun

Legolardan merdiven yapıyoruz. Ucuna trenraylarını koyuyoruz. Trenler ve bebekler biiyy ikii ucc diye merdivenlerden çıkıp sonra raylardan kayıyorlar. Yaşasın kaydıraklar...

Oyun

Çocuk tombalası. Bu oyuncağı yeni aldık. Zekids diye bir yerden. 5 adet kart var. iki sıra 3er hayvan resmi var. Her kartta toplam 6 hayvan var ve yaşadıkları yerlere göre sınıflandırılmış durumda. Bir de  hayvanların resminin olduğu yuvarlak pul gibi şeyler var. Bunları ters çevirip sıralıyoruz. Kartları bölüşüyoruz. Sıradan çekip çekip yerlerine koyuyoruz. Genelde Ela bizim kartlara da resimleri koyuyor. Birinci çinkoo ve tombala var ama bütün hayvanlar bitene kadar oynuyoruz. Bu oyuncağın hastasıyız. Evde de yapması kolay gözüküyor.

Oyun

Bir çeşit papaz kaçtı. Meraklı minik dergisinin eşleştirme kartlarını iskambil gibi topluyoruz. herkesin önüne teker teker dağıtıyoruz. sonra birer birer açıyoruz. eş bulan kazanıyor.

Resim yapmaca

Yaşadığımız olayları resmediyoruz. Genelde ben çiziyorum, Ela boyuyor. Ve ne çizeceğimi o söylüyor. Deniz çiziyoruz, ilk olarak mutlaka aydede çiziyoruz. Denizde bi tekne oluyor, anneanne ve Ela teknede geziyor. Teyze, enişte anne baba dede anane abla... denize giriyorlar. Ela banyo yapıyor vs.

Sonra kağıda ellerimizi koyup çevrelerini çiziyoruz. Ayaklarımızı da çiziyoruz. Bu ikeanın çizim rulolarından birini yere serip geniş geniş çiziyoruz. Daha masa alamadık Ela'ya alınca suluboya yapmak da planlarımız arasında. Yazlıkta annem Ela'yla tuz seramiği de yaptı. O da güzel. Henüz biz evde yapmadık. Planlarımız arasında.

Oyun

Koltuğun kenarına tırmanıp düşer gibi yaparak zıplamaca. Elleri aaaa diye yanlara sallayarak düşmece. Bu oyunu babasıyla buldular. Daha ne yaramazlıklar var anlatamıyacağım burda. Genelde hoplamalı zıplamalı oyunlar babayla zaten.

İlk anda aklıma gelenler bunlar, geldikçe yenilerini de yazarım. İyi eğlenceler!

3 yorum:

esraozlem dedi ki...

Suluboya ile taş boyama yapın, Ela bayılacaktır ;)

aysema dedi ki...

Patates ve soğan baskısı da olabilir, şimdi aklıma geldi. Ortadan bölüp boyayın, sonra da kağıda bastırsın. Öpüyorum çoookk...

k.i.s.d. dedi ki...

Ay çok sağolun çok sağolun :) Çiftlik oyununu hemen listeye aldım bile. Harika, döner döner okurum ben bunu.