4 Ara 2010

Bir Gün Belki Hayattan...

Ne zaman bir yerlere gitsek dönüşte dilim tutulmuş oluyor. Yazacak şeyler büyüdükçe büyüyor, yorgunluk, işlerin yoğunluğu ve yazmamanın getirdiği alışkanlık birleşince... yazıların arası açılıyor.

Kısa haberler:

Büyüyoruz.
Resmen konuşuyoruz. Zamanlar geldi. Eya ayak parmak oje vardı, Eya oje yok.
Babası: Süt kalmamış kızım. Eya: baba vardııır, vardırr baba...

Evde bir çocuk var, hissediliyor.

Annelik sanki farklı bir hal aldı. Eskisinden çok farklı hissediyorum kendimi.

İki Yaşına Bir Ay Kala Annelik Halleri

Eskisinden "daha az" anneyim sanki. Bir yandan da oyunun kuralları yine değişiyor hissediyorum. Her an Ela'yı düşünmüyorum. Aç mı  tok mu merak etmiyorum. Acıkınca söylüyor. Uykusu gelince söylüyor. Sohbet edebiliyoruz. Ben yokken evde ne olduğunu anlatıyor. Her gece uyumadan önce mutlaka o günün olaylarını anlatıyoruz. Ben havhav ailesinin başından geçenleri anlatırken, Ela mutlaka eklemeler ve değiştirmeler yapıyor. Bayramda denize girdik mesela. Ela havhav, anne havhav derken, annene havvhavvv diye ekliyor. dede deniz taş diyor. Denize taş attılar dedeyle.

Oyun grubuna gidiyoruz. Ufak tefek sosyallik denemeleri. Şarkılara bayılıyor Ela. Şarkı söylüyor. Hareketlerini yaptığı şarkıları seviyor.

Artık çocuklarla ilgili neredeyse hiç! kitap okumuyorum. En son Harley Karp'ın cdsini izledim. Güzelmiş. (Teşekkürler Özge) Onun dışında, bebek kitabı, çocuk kitabı bıraktım. Ara ara kendime çeki düzen vermek için Idle Parent kitabına bakıp hizaya geliyorum. Aşırı annelik yapmayayım, her şeye atlamayayım, azıcık serbest kalsın yavrucak halleri.

Kafam sık sık karışıyor. Ne yapmalı? Biri çocuğuna vurdu, ısırdı ne yapmalı? Hiç karışmamalı mı? Karşıdaki çocuk tavrını sürdürürse ne yapmalı? Henüz çok küçük. Karışsan bir dert, karışmasan başka. Her anne babanın çocuk yetiştirme tarzı arasında dağlar kadar fark var. Benim için elzem olanı diğeri hiç duymamış bile. Sınırlar konusu, saygı konusu. Yetiştiriyorsun, saygılı, empatik, sosyal çocuğu, kurtların arasına yolluyorsun hissi. Erken mi tanışsın kurtlarla, yavru kurt mu olsun? Neyse işte acayip sorgulamalar.

Okulu var, geleceği var. Sevgili benden çok daha sakin bu konularda. Tutarlı da. Diyor ki, gelişmiş sosyal zeka sorunları çözer. Önemli olan duygusal beceriler. Yani aslında milletle uğraşma, kendi çocuğunun duygusal anlamda geliştir, gelişmesini sağla. İyi güzel de, ben kendim o noktada değilken nasıl olacak. Evde zen müzikleri mi açayım, ne yapayım:)

Çok yorgunum beni ciddiye almayınız. Uykusuzum kaç gündür, burnum da fırk fırk akmakta.

Saygı meselesi var sonra. Bir insanın evine gittiğinizde kapalı bir kapıyı açar mısınız? Ben açmam. Açılmasını da garipserim. Kapalıysa kapalıdır. Çocuk açmaya kalkarsa? Aç gez içeri meraklı minik mi. Diyemem. Yavrucum, burası bizim evimiz değil derim. Sorular sorular. Olmalı mı, olmamalı mı....

Güvendiğim uzman bir arkadaşım diyor ki... Kimse kendini aşan bir annelik yapamaz. Sen ne kadarsan, elindeki imkan (kişilik anlamında) ne kadarsa onu yaparsın. Burada gayret miktarı da var tabi, elinden gelenin en iyisini yaptığını düşünüyoruz. O gayret bile seninle sınırlı. Çocukların duyguları, içsel çatışmaları, senin aslında özünde ne istediğini, bizden, kendimizden daha iyi anladıklarını düşünüyorum. Dört yaş civarı unutuluyormuş bunlar.Yine anne babada bitiyor. Trafikte yandakine küfrederken, sakin olmak iyidir çocuğum desen ne olacak. Elindeki avucundakini sürekli paylaşırken, kendine sakla desen ne olacak...

Bir gün belki hayattan...

9 yorum:

yeşilanne dedi ki...

Ozguranneciğim, son paragrafında yazdıkların; son günlerde kafamın içinde filleşti resmen.. Uykularım kaçıyor bazen.. Kapasite ve gayret ama yine de yetersiz kalıyor işte sanki..

kirazsevdasi dedi ki...

benim kocayla senin kocayi yanyana getirsek bizi tasa tutacaklar demek ki :) ayni rahatlik, ayni tutarlilik :).
valla cok ince cizgiler, dedigine cok katildim senin icin cok onemli olan baska annenin duymadigi bisey bile cikabiliyor.

Oje surulmus bezelye ayak parmaklarindan operim onu, aman iyiles gozunu seveyim :)

Ozgur dedi ki...

yok yok yeşilanne, uzman arkadaş huzursuz olalım diye değil bilakis yatıştırmak için dedi. biz mükemmel miyiz ki mükemmel anne olalım. elimizden gelenin en iyisini yapalım yeter...

kirazım çok hak verdim:) oje vardı ama yokk :)))

kirazsevdasi dedi ki...

eya bize oje sursun kampanyasi!

Kiraz Çekirdeği dedi ki...

Klasik dönem sendromune girmek üzeresiniz,2 yılda bir yaşayacaksınız sonra azalarak gidecek, büyüsün aynı sendromu evlat yaşayacak, iyi bir evlat mıyım diye :)

yeşilanne dedi ki...

ozguranne, anlatmak istediğim şu aslında; yine de bu gibi söz ya da düşünceler maalesef özellikle son günlerde beni yatıştıramıyor.

Amaç elimden gelenin en iyisini vermek evet ama, elimden gelenlerin en iyisini yapamadığıma yönelik düşünceler bazen kemiriyor beynimi.

Panik yapıyorum sanki, yetişemiyor, hep bir şeyleri eksik yapıyormuşum hissi bu.. gibi..

ÇokBilmiş dedi ki...

Annelik de "eksik" diye bir şy olmaz bence. Önemli olan aranızdaki duygusal bağ. Bence çocuk sizin onu sevdiğinizi hissediyorsa, dövseniz bile sorun olmaz. "Biz kardeşimle kavga edince annem arkamızdan terlik fırlatırdı, hey gidi günler heyy" ya da "Ben misafirlikte yaramazlık yapınca anneciğim hemen bir cimcik atardı koluma bacağıma canım annem benim" diyenleri çok duydum ben :)
Çocuk anneyi dağ gibi arkasında hissediyorsa, eksik hiçbir şey yapmamız mümkün değl zaten.

Ozgur dedi ki...

kiraz sorma yahu:)

kiraz çekirdeği... bilmem ben çok sorgulamadım sanırım iyi evlat mıyım diye:)

yeşilanne, anlıyorum. biraz anneliğin doğasında var o sorgulama hali bence...

çokbilmiş, açıkcası sadece duygusal bağın önemli olduğunu, sevgi oldukça her şeyin doğru olduğunu düşünmüyorum. sevgi her şeyin başı, o olmadan olmaz. ama yeterli değil. amaç çocuğun anneyi sonradan iyi hatırlaması değil ki, kendine yeten, çevreye saygılı, güçlü bir birey olabilmesi.

ya da şöyle diyeyim, kendine ve öfkene sahip olamayan bir kadınsan elbette terlik de fırlatırsın. bu da senin anneliğinin seninle olan sınırıdır. ama iyi bir sınır mıdır? bilmem.

yeliz dedi ki...

tembelce +1 desem:) katıl katıl katıldım