28 Şub 2011

Bir Kadın Girişimci Öyküsü: Gereko

Kadınlar daha fazla girişimci olmalı. Özellikle de biz kadınların derdine derman olacak girişimlerin şansının çok olduğuna inanıyorum. Bir de girişimci doğuran girişimlerin. Mesela Nurturia:  Orada tanışıyorsun birbirinden güzel ve akıllı annelerle, beraber bir şey yapıyorsun, üretiyorsun, yaratıyorsun.

Bu anlatacağım girişim öyküsü de girişimci dostu. Kendisi bir kadın, bir anne ve bu işle uğraşmak için işini gücünü bırakmış bir arkadaş. Bizim kabileden...

Ne yapar bu site kısaca anlatayım. Hepimiz çocuğumuzun doğum gününde bir heves pasta yaptırıyoruz değil mi enteresan şekilli? Eğer tanıdığımız varsa ne güzel. Yoksa nerden bulunur, çocuk için böyle doğal malzeme kullanacak bir o kadar şeklen güzel olacak pastayı yapan kişi? Gereko'ya giriyorsunuz. Benim böyle böyle bir ihtiyacım var diyorsunuz, bu hizmeti veren kişiler size teklif gönderiyor. Çocuğa parti yapayım, özel hoca tutayım, efendim nakliyeci seçeyim, boyacı bulayım... gibi işlerde deli gibi araştırma yapmamız gerekir. Evi taşırken eşimin 15 firmayla teker teker görüşüp fiyat aldığını bilirim. Bu derde deva olan bir yer gereko.

Bu site tüm bu araştırma sürecini ortadan kaldırıyor ve işinizi kime yaptıracağınıza karar vermenize yardımcı oluyor. Kullanımı çok basit, ihtiyacınızı hem de ücretsiz olarak gereko.com'a tanımlıyorsunuz, 1-2 gün içinde firmalar/kişiler size teklif veriyor, siz de en beğendiğiniz teklifi seçiyorsunuz, hepsi bu kadar! Bu hizmeti almak tamamen ücretsiz, sizden sadece hizmet aldığınız kişiyi değerlendirmeniz bekleniyor.
Diğer taraftan site evden çalışan, kendini işini yapan kişilerin yeni müşterilere ulaşmasını sağlayan güzel bir yol aslında. Örneğin siteye şimdiden evden butik pasta yapan bir çok bayan pastacı kayıt olmuş, site'deki pasta ihtiyaçlarına teklif vererek yeni müşterilere ulaşabiliyorlar. Tabiki aynısı özel ders verenler, çeviri yapanlar, tasarım yapanlar için de geçerli.

Hani evden çalışan kadın girişimci diye konuşuyoruz ya nasıl olur diye. İşte bu şekilde çalışmak isteyen annelere de aslında bir yol, yöntem gösteriyor. Yeter ki ihtiyacı olanla hizmeti veren kolay ve hızlıca buluşsun.

Benim çok aklıma yatıyor. Hatta keşke biz taşınmadan filan olaydı da o kadar araştırmayaydık diye düşünüyorum. Bundan sonra artık...

Bu vesileyle girişimci anne arkadaşımıza da başarılar diliyorum ve böyle güzel bir fikri hayata geçirdiği için kendisini tebrik ediyorum.

1 yorum:

Fulya dedi ki...

çok tebrik eder, bol kazanç dilerim