8 Şub 2011

Hastalık Mevsimi: Olmalı mı, Olmamalı mı, yoksa hiç dolaşmamalı mı?

Kimle konuşsam hasta. Bütün bebeler ya hasta, ya iyileşiyor. Kış mevsimi, salgın filan derken bütün çocuklu ailelerin gündeminde bir şekilde hastalık var. Çocuk hasta olunca hayatın diğer tüm kaygıları bir anda önemsizleşiyor, sıradanlaşıyor. İşte günlerdir aklımda oyun da oyun, nasıl tanıtırız sorunları yer etmişken, dün aniden Ela'nın kusmaya başlamasıyla hepsini unuttum.

Eya bebekken...
Ciddi bir şey olduğundan değil. Yani insan elbette biliyor, doğaldır geçecek. Alt tarafı kusma işte, ateş yok, bişi yok. Olsa ne olur, doktor var, ilaç var. Yani demem o ki, insan bilinç seviyesinde elbette biliyor aslında ciddi, tehlikeli bir durum olmadığını, neler yapabileceğini. Gel gör ki... içerde bir kişi daha yaşıyor ve o bütün bunlardan habersizmişcesine sürekli kendini suçlayıp sızlanmak istiyor. İçimdeki "özgür anneymiş hahayt külahıma anlat, hasta ettin çocuğuuu, mikroplu bir dünyaya soktun, ne işin var tiyatroda, hava güzel diye parka götürüp salla da salla, al sana" diyen o kötücül, gereksiz kişiyi ne yapayım, kime satayım? Hayırlı bir kısmet bulup evlendirsem keşke. Yüksek yüksek tepelere ev yapsınlar, daha da gelmesinler mümkünse. Ne fena bi insanmış bu, canımdan bezdirdi.

Bu Türk analarına mı özgü? Sizde de var mı o gıcık benlik? Vır vır vır konuşuyor terbiyesiz. Ne yapalım yani? Dışarı çıkmayacak mıyız? Koru koru koru, iyi evde oturalım hep beraber. Sevmiyorum o evhamlı kendini suçlamaya meyilli kadını. Bu bize ailelerimizden, kültürden geçen bişey. Hastalıkların hemen bir sorumlusunu bulma. Başım ağrıyo ahaha kesin ceyranda kaldın. Öksür, terli gezdin, yelek giymedin. Çorap giymedin bak çocuğun olmaz... Yani bir nedene bağlama ihtiyacı. "Bilinçaltında bunlara dikkat edersek hasta olmayız, hasta olanlar kesin bişeyi yanlış yaptıklarından... "  hissi var. Mikroplar, virüsler. Hırsızın hiç mi suçu yok? Azıcık da onlara kızalım yahu...

Bu içerdeki düşmanla başetmek için önerileri bekliyorum. Ne yapayım, ne diyim, siz ne yapıyorsunuz? 

Bu arada doktorun dediğine göre bu ara rota salgını varmış. Ne yapılır bilmiyorum ama bilginize.


Hemen koşup oyunu alan arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Azsınız ama çok kıymetlisiniz benim için...
Henüz almamışlar için gelsin :Tim the Timber
(Bol bol da rating verip, review yazarsanız çok memnun oluruz. Daha geniş kapsamlı yorum/eleştiriler için ozguranne@gmail.com, bitmedi kadının istekleri, bitmedi valla... )

18 yorum:

yeliz dedi ki...

:) gülümsedim çünkü o kadından bende de var:) arcanın hastalığı için kendimi şahane bir sebeple suçladım: ümit ablaya izin verdik, istanbula gitti, yolda otobüslerden kaptı, getirdi, çocuğumu hasta etti. bak izin vermeyecektim işte! ah kafam ahhh:)
engellemek mümkün değil. olsun şimdi hasta olsunlar, bağışıklıkları artsın gibi bir tesellim var.
tekrar çok geçmiş olsun, virüsler uzak dursun

Ozgur dedi ki...

Yeliz:)) O da güzelmiş. Ya ne fena bi ses o. Çok gıcığım. Evet teselli olarak ben de onu düşünüyorum. Güçlensinler, sağlam olsunlar... Biz de grup terapisi filan mı yapsak:)

Bahar dedi ki...

Sanırım her annenin içinde az da olsa var maalesef :( Kesinlikle daha rahat olmak isterdim. Ben rahatken de babaanneler sağolsun huzursuz etmeyi başarıyor :(

eylemyiğit dedi ki...

Biraz da babalara satalım bu duyguları.Onların çok daha rahat oldukları kesin:))

kirazsevdasi dedi ki...

rota salgini mi varmis? e aşılı bunlar nasil yani???

bende hic yok o kadindan sasirtici bi olay zira, genel olarak kendimi suclamaya, vahvahlanmaya cok muasit bi insanimdir normalde. ama hastalik konusunda ehh olsun, olsun ki bagisiklik guclensin, krese baslayinca daha az hasta olur diye konusurum vir vir.

Tiyatrodan oldugunu sanmiyorum bu arada, sure bazinda. hava haftasonu sicak gibi gozukuyordu ama golgeler ozellikle serindi.

Canim benim iyilessin hemencecik.

annesi ve defnesi dedi ki...

Ah ah.. ben bir de kendim kaptım hastalığı, kızıma bulaştırdım.. döversim var kendimi...

FADİŞ dedi ki...

Bitmez bu anaların kendine kızması, suçlaması. Kış şartları bizi iyice eve hapsetti, hava alsın diye dışarı çıkıyoruz sıkıca giyinip, işte olacaksa oluyor öksürmeye başlıyor durup dururken. Hafta sonu kuzenlerle birlikteydi ve iki gün boyunca ateşlendi kuzu. Eğer eve kapatırsam kuzuyu bu seferde bağışıklık sistemi gelişemeyecek endişesinden zaman zaman kalabalığa da çıkıyoruz, sokağa da.

cadsiz dedi ki...

daha kotusu ben de o kadindan az var ama benim kadin kocanin icine kacmis beni sorgulayip duruyor..

Nihal Maya dedi ki...

hasta olacaksın diye dışarı çıkarmazsam bu sefer asosyal olacak bu çocuk hastalık gelir geçer ama içe kapanıklık tedavisi fevkalade zor ...
sen bir iki gün dışarı çıkmadan dur bakalım evin içinde delleniyormusun evet o zaman bunu çocuğuna niye çektiriyorsun???
nasıl olsa geçirecekti sürekli babamız hastaneden mikrop taşıyor bir an evvel geçirsin gitsin bitsin...
immun sistem güçleniyor...
sakınan göze çöp batar...

bunlar da benim savunma mekanizmalarım...
rota virus aşılı olmamıza rağmen geçirebiliyoruz tam koruma sağlamıyor aşı. bazı kaynaklar aşılıların enfeksiyonu daha ağır bazı kaynaklarda daha hafif geçirdiğini savunuyor...
gene çocuğun immun sistemine göre cevap değişiyor...
sevgiler

Tibetin annesi dedi ki...

kelin ilacı olsa kendi başına sürermiş... geçmiş olsun çok :(

anneyazar dedi ki...

Çok geçmiş olsun canımcım yeni okudum:( Ama iyi de güldüm yani:) Benim içimdekini de seninkiyle birlikte aynı gün verelim:))

Defne Kızın Anası dedi ki...

merhaba dediğiniz gibi herkes hasta kızımda öyle köh köh öksürüyor yavrum. bende çok sorgularım kendimi neden niye diye ama hep sonunda bi yanım teselli eder durur beni. allah başka dert vermesin bunlar gelir geçer diye. bi arkadaşın yorumu çok güzeldi evet birazda babalarda olsa böyle tedirginlik ama malesef:)

sevgiler

Defne Kızın Anası dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Anne ve Bebisi dedi ki...

O, icini yiyen kurttan kurtulmak icin bir sure koye yerlesip, koylu hatunlar gibi yasa derim :P

Bende neden yok bu kendini suclama hisleri diye kendimi sorgularken; sebebi icin bir teori urettim :P Cocuklugum anneannem ve arkadaslari ile gecti; bildigin kocakilar :)) ki kendileri de kendilerini oyle adlandirirlardi :D Koyde degildik ama koy gibi butun gunun bahcelerde, kapi onlerinde gectigi kucuk bir kasabadaydik. O kocakarilardan feci bir; "ammaaan bi sey olmaz"la, "napalim Allah'tan" virusu kapmisim sanirim :P Baska bi aciklama bulamiyorum :P

Anne ve Bebisi dedi ki...

"kocakilar" degil, kocakarilar :))

ÇokBilmiş dedi ki...

Bende yok öyle bir kadın; doğuştan geniş bir insanım :) Ama bende o kadının bünyeleşmiş hali bir anne mevcut. O anne ki beni koruya kollaya havadan hastalık kapan biri yaptı; ben kızım hastalandıkça seviniyorum bünyesi kuvvetleniyor, benim gibi olmayacak diye...

Ozgur dedi ki...

Bahar, di mi, anlıyorum.

eylemyiğit, yok ya satmayalım, onlar da rahat olsun biz de:)

kirazcım bence süpersin. en doğrusu...

annesi ve defnesi, haha bi de o var tabi:)

Ozgur dedi ki...

fadiş di mi, yaz gelsin bi an önce

cadsız, evet di mi toplam sabit kalıyor:)

nihal maya, evet genel olarak ben de öyle düşünüyorum. dışarı da çıkıyoruz, kalabalığa da karışıyoruz. ama sonrasında insan bi sorgulayabiliyor ama geçiyor neyse ki:)

tibetin annesi,
teşekkür ederiz:)

anneyazar:))) di mi,

defne kızın anası, amin, amin. katılıyorum.

annevebebişi, mantıklı geldi. zira benim ananem gayet üstüne titreyen bir kadındı. el bebek gül bebek al işte halimize bak.

çok bilmiş, ne mutlu:)