29 Mar 2011

İki Yaş Göz Doktoru Macerası ve Hiper bir Metrop...

Kısa bir mola aldım kendime. Hızlısından. Hayat çok hızlandı. Kelimeler cümlelere, cümleler hikayelere dönüşüyor Ela'nın dilinde. Sürekli anlatıyor, anlattırıyor. Hayatımız hikaye. Hayatımız şarkılar. Müzikalde yaşıyoruz sanki. Dans ediyoruz durmadan....

Gözlük Maceramız

Muayene 

Hayatımızda ciddi bir değişiklik oldu. Geçen hafta göz doktoruna gittik. Hep gidecektik gidecektik derken, hastalıklar araya girdi, gidemediydik. Bu defa randevu alındı. Ela, anneanne, ben gittik. Önce gülen surata benzer bir aletle uzaktan gözlere baktılar.
Öntanıymış.

Sonra doktorun yanına gittik. Doktor Ela'nın gözüne ışıkla baktı. Çok uyumluydu kızım. Dedi ki, "bir de xxx la (bilmiyorum o aletin adını) bakalım. Çok sakin çocuk, hiç sorun olmaz"

Bizi başka bir odaya aldılar. Çenemizi ve alnımızı dayayarak tek gözle baktığımız cihaz vardır ya hani. Onun çocuklar için olanına dayadı alnını Ela. Kendi deyimiyle, Kayyu teması çerçevesinde şekiller görmüş. Kedi, kız, ev vb. Buradan bir göz numarası çıktı. Daha sonra gözüne damla damlattılar. Damla göz bebeklerini büyüttü. Aynı cihaza tekrar alnını ve çenesini dayayarak Kayyu'ya, arkadaşı Clementine'e baktı Ela. Böylece tam numara belli olmuş oldu. Astiğmat ve hipermetrop. Annede göz tembelliği hikayesi olduğu için gözlük önerdi doktor. Astigmatlar eşit değil. Ela'da göz tembelliği yok. Olmaması için önlem olarak gözlük kullanacak. Göz tembelliği nedir?

Göz Tembelliği

Göz tembelliği gözün organ anlamında bozukluğu değil. Daha çok beyinin gözün gördüğünü yorumlayışı, ordan gelen verileri değerlendirişiyle ilgili bir durum. Bende var. Beyin sol gözle görmeye alışmış. Sağ gözü yormuyor. O da rahat rahat tembellik halinde takılıyor sol göz çalışırken. Astigmat olduğu zaman, görüntü belirli bir bulanıklık seviyesinde oluyor. Beyin onu elinden geldiğince düzeltmeye çalışıyor. Ya da kişi azıcık kafasını eğerek bakmaya alışıyor. Senin dünya görüşün o oluyor. Çarpıksa çarpık demek ki dünya diyorsun. Başkaları nasıl görüyor bilmiyorsun ki... Gözlük taktığın zaman "aa demek diğerleri böyle görüyormuş, bak sen" hisleri doluyor insana.

Bunun oluşmasını önlemek için gözlük takacak kuzum.

Pratik Hayat

Gözlüğü aldık. Kırmızı kemik çerçeve. Tel nedense rahatsız eder gibi geldi. Olmazsa sonra ona geçeriz, bununla bir alışsın dedik. Gerçi, kendi kemik gözlüklerimden nefret edişim dün gibi aklımda. İlkokul 1. Nineye benzedim ben diye düşünmüştüm. Üzücü.

Öte yandan erken tanı konması çok iyi. Göz tembelliği olmama ihtimali yüksek. Büyük ihtimalle hipermetrop miyopa dönermiş. Bende de öyle olmuştu. Olmasa iyiydi tabi ama olsun. Çok kötü bir durum sayılmaz. Gözlük, lens. Güzel gözlü fıstık. İyi haber, cidden yakıştı. İyice şirin bişi oldu.

Sorular varsa elimizden geldiğince yanıtlamak isteriz.

Not... dün bir doğum günündeydik. Giderek büyüyor çocuklar, çocuklarımız. Yaşasın. Bu sabah bir arkadaşımızı ziyarete gittik, çok eğlendik. Bir an arkadaşıma baktım ve anneliğiyle oğluşuyla gurur duydum. Çok garip bir his. Konuşması, sarılışı. İnsanın geleceğe inancı artıyor. Farkındalığı yüksek anneler lazım bize. Kendini bilen. Düşünen. Kendini bil... eğer böyle bir şey mümkünse.

İyi geceler...

8 yorum:

İkiz Annesi dedi ki...

Erken tanı konulması çok önemli böyle durumlarda.
Geçmiş olsun canım inşallah gözlük kullanımı ile düzelir düzelmese bile an azından ilerlemesinin önüne geçilir.
Gözlüklü de çok tatlı olmuştur eminim:)

Nilay dedi ki...

Ela gözlük takıyor diye ilk okuduğumda nasıl takmaya ikna ettiniz diye düşündüm. Bu 2 yaş bebelerine değil gözlük takmak çorap giydirmek bile mesele:))
Ne kadar bir süre takması gerekiyor gözlüğü?
Umarım gözlük işe yarar. Geçmiş olsun...

yeliz dedi ki...

tekrar geçmiş olsun. umarım ela en kısa zamanda adapte olur. çok cimcime olmuş kırmızı gözlüklerle. ben 27 yaşından sonra miyop oldum. Herkesinki geriler benimki 2 numarayı buldu. O yaştan sonra gözlük çok zor oluyor, hala derim küçükken kullansaydım alışırdım belki? neyse ki lensler var:)

FADİŞ dedi ki...

Geçmiş olsun Ela kuzusuna. Kırmızı gözlüklerle şirine olmuştur eminim. Şu sıralar bizim de gündemimizde göz muayenesi konusu lakin bizim oğlan durur mu yerinde bilmiyorum, deneyeceğiz.

Blogcu Anne dedi ki...

O böyle düşünmüyor olabilir ama eminim süper şirin olmuştur o gözlüklerle.

Benim kuzenim de 2 yaş civarında takmaya başlamıştı. Önce direndi, sonra alıştı. Ama büyüyünce bıraktı diye hatırlıyorum, belki düzeldi.

Zeynep dedi ki...

Çok geçmiş olsun, acilen bizim de gitmemiz lazım. Benzer hikayeler bizde de mevcut çünkü. İtiraz etmeden takması çok güzel, her halleri şirin zaten ha gözlüklü ha gözlüksüz farketmez :)

kirazsevdasi dedi ki...

yok yok gozluk Elaya gercekten bi ekstra karizma, entellik katmis efenim. cok acayip bisi olmus lokum!

Özgürüm anlatmis miydim bilemedim, kardesim Eladan bile kucukken baslamisti, simdi hicbisey kalmadi. olmasa iyiydi, ama baska seyler olmasin di mi :)

ayrica; operim seni!

deniz dedi ki...

Çok teşekkürler ikiz annesi:) Çok tatlı oldu:)

Nilay, yavaş yavaş ve sabırla. Bir de ben bişey yapmasını istediğimde önce kendi içinde kendimi iyice ikna ediyorum. Eğer ben kararlıysam o hissediyor. Öyle bir yöntem izliyoruz.

yeliz, çok teşekkürler canım. Yok küçükken kullandım ben alışamadım bunca yıldır:)

fadiş, çok şirin şeker oldu :) umarım sizin oğlanda hiçbişi çıkmaz

blogcuanne, gözlüğünü kendi beğenerek seçti. sanırım şirin buluyor ama neticede rahatsız bir aksesuar gözlük. ya da ben rahatsız olduğum için herkes oluyor sanıyorum.

zeynep, bir an önce gidin içiniz rahat etsin:)

kirazım di mi, şeker olmuş:) bilmiş bilmiş. görüşelim, öperim doritimi yerim