27 Nis 2011

Oyun Hamuruna Dair...

Ben küçükken annem "tuz seramiği" hazırlardı bana oynamam için. Un, tuz, su. Çeşitli bloglarda daha güzel ve renkli tarifleri de mevcut. O hamurla ben uzun uzun oynardım. Tencereler, sandalyeler, kızlar yapardım. En sevdiğim şeylerden biriydi.

Gözüken o ki, hala en sevdiğim şeylerden biri. İyi haber Ela da çok seviyor. Oynamaya tam ne zaman başladık hatırlamıyorum. Ama iki yaşından önceydi ona eminim. Doğum gününde, hem teyzesinden hem de kirazdan muhteşem iki oyuncak geldi. İçlerinde hamurlar ve binlerce şekiller. Biz daha önce evdeki kullanmadığımız ve muhtemelen anneanne yapmazsa da kullanmayacağımız kurabiye şekillendirici şeylerle oynuyorduk ara ara. Oyuncaklardan neler çıkmadı ki. Oklava, kesme, kalıp basma ve favorimiz, hamur kesmeye yarayan, kıyma makinası hayal edin, ona benzer şekilde şerit şerit hamur çıkaran bir aparat. Sonrasında geçen "Nurturia Migros İndiriminden Yararlanma Toplu Histerisinde" kendimi kaybedip bir miktar hamur daha aldım.

Neler yapıyoruz kısaca anlatayım.

Pasta yapabiliyoruz. Beyaz hamur en güzeli. Diyelim mavi hamurdan pasta yaptık. Minik minik beyazlardan koparıp üzerine yapıştırıyoruız. Beyaz kremalı pasta oluyor. Sonra işimiz bitince, karıştırıyoruz ve beyazlı mavili muhteşem bir görüntü oluyor. Henüz tam erimemiş oluyorlar. Biraz daha karıştırınca açık mavi hamurumuz oluyor.

Bütün renklerden azar azar koyuyoruz ve çeşitli kombinasyonlarda karıştırıyoruz. O tam karışmadan önceki halleri çok güzel oluyor. O hallerini saklayıp, sonra tekrar karıştırabiliyoruz.

Şekil kesme, değişik motifler güzel oluyor.

Bezelye yapıyoruz. Yeşil hamurdan küçük küçük koparıp yuvarlayarak bezelye(artık hayal gücünüze kalmış) yapıyoruz ve hamurdan tenceremize koyuyoruz. O minik eller o minik hamurları nasıl da yuvarlıyor, deliriyorum.

Öykü canlandırma. Ali ve Veli diye babamın zamanında uydurduğu benim de çok sevdiğim bir masalımız var. Bu Ali ve Veli bir sahil kasabasında yaşıyorlar ve balık tutarak geçiniyorlar. Arada kayığa binip denize açılıyorlar. İşte o kayıkları hamurdan yapıp, legodan çıkan adamları bindiriyoruz. Fırtınalarla, dalgalarla boğuşuyorlar. Bir noktada bir ejderha/canavarın ayağına basıyorlar yanlışlıkla. O canavarı hamurdan yapıyoruz. Canavar bunları kovalıyor, Ela adamları kaçırıyor. Sonra canavar yazık yine yiyemedim diye ağlayınca gelip canavarı teselli ediyor kızım.

Adamlara ve minişlere, masa, tabure, tencere, tabak, çatal yapıyoruz.

Bazen hamuru bir zemine koyuyoruz ve elimizin ayağımızın izini çıkarıyoruz. Favorilerden.

Yüzük, bilezik yapıp takıyoruz.

İlk anda aklıma gelenler bunlar. Geldikçe eklerim. Sizz neler yapıyorsunuz?

7 yorum:

annecik dedi ki...

özgüranne bizde hamur delisiyiz.. en son dün akşam spagetti yaptık , sonra kedi maması , köpek maması.. Batu da en çok mama yapmayı seviyor nedense.. sonra onları yiyoruz beraber elimizde çatallarla..
çok seviyoruz hamurları ana-oğul :)

FADİŞ dedi ki...

biz de börtü böcek yapmayı seviyoruz en çok ta yılan:)

kisd dedi ki...

Cevdet de bayılıyor hamurlarla oynamaya. Bizimki küçük matematikçi herhal, rakam baskılarla oynamayı seviyor. rakamları yapıp sonra hamurdan çıkarıyor, o şekilde saat falan yapıyoruz. Sonracııma, adam ve yılan yapıp adam kaçtı yılan kovaladı oynuyoruz. Salyangoz yapıyorum cevcev bozuyor. Makinamız olsa kim bilir neler yapıciiz. Ayrıca da fotoğraf isteriz o değişik renklere dair. :))

Selcen dedi ki...

18 ay itibariyle sadece kopartıyoruz bi de merdaneyle açmaca, o kıyma makinası gibi şeyden ben çıkartıyorum kız kopartıyo. En çok ben sevdim oynamayı :) Ama şu sıra favorisi oldu oyun hamurları. Migrostan doldurduk biz de :)

meltem dedi ki...

Anne hamuy oynayalim. Gunun acilis ve kapalis cumlesi oldu sanki. Once hamurlari paylasiyoruz sonra benimkileri idil aliyor.Bana nasil yapilacagini gosteriyor. Ben yesil agac yapiyorum o uzerine kirmizi elma koyuyor. Gecen gun mavi agac yapip sari elmayla susledik. Idil aletleri kullanmaktan cok minik parmaklariyla minik minik koparmayi seviyor. Bir de hamurdan anne, baba, tavsan, kus yapip agzini, burnunu falan koyuyoruz. Bezelye iyi fikirmis.

yeliz dedi ki...

yaratıcılığın sınırlarını zorluyorsunuz ana-kız:) ben zinhar beceremiyorum ama ümit abla kitaplardaki kahramanları yapıyor, Arca da top ve köfte. evet bizim ev pek yaratıcı değil:)))

o aparatların işe yaradığıını öğrendiğim iyi olur belki bizde de işe yarar:)

yaruze... dedi ki...

bizimkilerde hamur delisi.Hatta en son küçük bir sofra ve merdane aldım onlara mest oldular.Yaratıcılığı ve kasları geliştirme konusunda oldukça faydalı bir etkinlik hamur...
Görüşmek dileğiyle...