26 May 2011

Başka bir Okul Mümkün... Başka bir Dünya Mümkün...

Karanlığa küfredeceğine bir mum yak

Ela daha doğmamıştı, doğumdan bir önceki geceydi sanırım. Ertesi günkü heyecanı yatıştırmak için, kafa dağıtmak için konuştuğumuz konulardan biriydi. Nasıl bir okula göndereceğiz, nasıl eğiteceğiz? Anadolu Lisesi ve kolejlerde okumuş kişileriz. İkisinden de yeterince memnun değiliz. Sıkıntı, ezbere yöntemler, çok çalışkan ve bilgiye aç, öğrenmeyi seven kişiler olmamıza rağmen o kasvet, kurallar. Saçlar örgü, etekler uzun. İngilizce eğitim görüyoruz ve kafamda during respirationla başlayan bir ingilizce cümle var yıllar sonra anlamını öğrendiğim. Pamuklar arasında fasulye yetiştirdik ama neyi gözlediğimizi bilmiyorduk. 

İstediğimiz hep öze yönelik eğitim. Matematikse işin ruhunu anlayacağı. Müfredatta olduğu için değil gerçekten sevdiği için merak ettikleri için deneylere katılacakları bir ortam. Öğretmenlerin heyecanlanacağı anlatırken. Bu tarz öğretmenlere hep denk geldiğim için çok şanslı hissediyorum kendimi. Öğrenme sevgisini aşıladıkları için. Hayal ettiğim okul şöyle bir yer... Sosyalci bile olsa kuantum girişim deneyi görme isteği olan çocukları düşünün. Sadece ilginç olduğu için, sadece şaşırtıcı olduğu için.

Başka Bir Okul Mümkün” Girişimi İstanbul'da yaşayan ve halihazırda var olan eğitim modellerinden yana derdi olan bireyler, aileler ve eğitimcilerden oluşan bir inisiyatif, yaklaşık 1,5 yıldır devam eden, önce çok ufak bir grupla başlayıp şu anda yüzlerce takipçisi olan bir girişim. 29 mayıs pazar günü geniş katılımlı bir toplantı ve tanıtım sunumu var. Okuyun, heyecanlanın.

www.baskabirokulmumkun.net
http://baskabirokul.blogspot.com/
http://www.nurturia.com.tr/bugulog/c9c86d61-7871-413a-b264-9eec00aa0bcd/baska-bir-okul-mumkun-girisimi-tanitim-toplantisi

1 yorum:

Fatoş dedi ki...

Bu konudaki haberleri okudukça çok özeniyorum sizlere. Bende başka bir okul, hatta başka bir kreşe gönderebilmek isterdim oğlumu. Ama yaşadığım şehirde bunlar sadece hayal.