3 Haz 2011

Çocukla Gezi Rehberi

Bazen o kadar çok yazacak şey oluyor ki... Hangisinden başlasam döngüsüne girip çıkamıyorum. Başlasam benden zaman isteyecek bir gezi yazım var mesela. Safranbolu, Amasra ve Gideros, Cide...

Aldık sevdiğimiz arkadaşlarımız, aldık kızları, Ela'yı ve Doğa'yı yollara düştük. Bu sene baharın hali belli. Oldukça yağışlı bir tatil oldu. Yağdı, durdu. Yağarken oturduk, durunca yürüdük. Fotoğraflarla bezenmiş güzel bir yazı yazma isteğim var ama... zor gibi duruyor.

Öncelikle bu tatilde iki aile gitmesen asla yapamayacağımız pek çok şeyi yapabildik. Mesela o müthiş balık/salata akşamlarında bütün büyükler aynı anda masadayken yemeğimizi yedik, sohbet ettik. Doğa ve Ela ortalarda oynadılar, arkadaş buldular, masada resim yaptılar beraber. (Hatta Doğa gerçekten çok güzel bir resim yaptı, saklıyoruz.) Ela garsondan gidip gidip yeni kağıt istedi. Ve çok eğlendiler... Yollarda şarkı söylerken eğlendiler, biz kızlar önde babalar arkada ansiklopediden (yol boyu baştan sonra 2 kez okundu ve ezberledik, kültürlendik:)  parçalar okuyup/uydururken eğlendiler. Beraber uyudular, uyandılar. Safranbolu'da hafif yağmur çiselerken biz çocuklarla oturduk, büyükler gezdi, biz gezdik onlar oturdu. Nöbetleşe aktivitelerde bulunduk.

Üstelik tatile gittiğimiz gibi Ela'nın ateşi çıktı ve boğazı kırmızı oldu. Buna rağmen keyfinde ve enerjisinde bir kayıp yoktu. Ben başında nefesini dinlemekten biraz uykusuz kaldım. Enerji yüksek olunca vız geliyor insana. Annemler geldi. Gideros'a hep beraber gittik. Doğa ve Ela'nın annemle muhabbeti de ayrıydı. Anaokulu gibi dizilmişler, masal dinliyorlar. Görülesi bir manzaraydı.

Ve tabi Gideros... Her gidişimde orada kalmak için derin bir istek duyuyorum. Rüyalardaki mekanlar gibi. İnsan ara ara gidip arınıp gelecek.

Safranbolu'da gezmek için golf arabaları vardı. Kimin aklına geldiyse bin yaşasın. Çocukla gezmek için çok pratik oldu yağmur altında.


Şimdilik bu kadar, devamı gelecek...

2 yorum:

Bahar dedi ki...

Çok güzel oralar, oğlum daha dünyaya gelmeden gitmiştik, bir de onunla gitmeli :))
Ah şu vakitsizlik gezi yazılarını ayrıntılı yazamadığıma öyle üzülüyorum ki.

Sermin dedi ki...

daha çok foto istiyoruz!!!!