6 Haz 2011

Yetişkin Olmak Ne Demek?

Küçükken ayrım çok açıktı. Bir biz çocuklar vardık, bir de yetişkinler. Anneler, babalar, büyükler. Biz bazı şeyleri anlayamıyorduk, yaramazdık, söz dinlemezdik, bazen usluyduk, oturaklıydık ama delişmendik. Büyükler daha tutarlı gözüküyordu oradan bakınca. Karakter denen bir şey vardı mesela, o karakter neyi gerektiriyorsa onu yapıyordu büyükler.

Çocukluğun ne zaman bittiğini, yetişkinliğin ne zaman başladığını merak ettim. Değişik ölçüleri olabilir. Kendi paranı kazandığında, kendi evine çıktığında, çocuğun olduğunda gibi. Şimdi düşünüyorum da yetişkin olmak başka bir şey. Yaşla, kazanılan parayla pulla ilgili değil. Belki bazılarının hiç gelemediği bir aşama. Sorumlulukların olduğu bir yer, tutarlılıkların. Kendi zaaflarını başkalarına yansıtarak içindeki karanlığı hafifletmeye çalışmaktan vazgeçtiğin yer.


Bilmiyorum. Var mı iyi bir tanımı olan?

3 yorum:

kirazsevdasi dedi ki...

demis ki biri; ilk, bir sevdigini kaybettiginde buyursun! Dogru.

ama daha da dogrusu (sevmiyorsun bu kelimeyi, ama bence :)) karsindaki insan senin kadar olgun degilse, sorun orada basliyor ikili iliskilerde. cunku olgun olmayan, mutsuz olmayan, cok takilmayan, umursamayan oluyor, olgun olan hep biraz daha fazla uzuluyor.

bu yuzden umarsiz, akli biraz havada, cocuk kalan bi insan olsun, buyumesin gulsun gecsin dori, anne babasi gibi olmasin =)

kirazsevdasi dedi ki...

yoksa bir insanin yeterince yetiskin olup olmamasi tek basinayken cok fazla bi onem arzetmiyor hayatinda, karsisina cikan insanlarin durumu da cok onemli, her olay herkesi ayni sekilde etkilemiyor galiba.

*bu niye ilk yorumda cikmamis anlamadim :)

Meltems dedi ki...

son cümle gayet iyi bir tanım olmuş:)