4 Tem 2011

Kötülüğün Saldırısı...

İnsanın "anne", "baba" kimliğindeyken asla düşünmek istemediği, varlığını kabullenmek istemediği bir konu: kötülük. Küçük kıskançlıklar, arkadan vurmalar, iğneleyici sözler, özünde haset, çıkar, hazmetmemişlik, cahillik olan tavırlar, linçler, katliamlar, savaşlar.  Bir bebekten bir katil yaratan koşullar.

Hamile olduğumu öğrendikten bir süre sonra haberleri izlemeyi kestim. Bana ve bebeğime zarar verebilecek olayları duymamaya, bilmemeye çalıştım. Depresif filmlerden, gerçekçi belgesellerden kaçtım. Komedi filmleri, aile filmleri izler oldum. Benim bu halimi görüp de nerdeen nereye diyen, hayretle bakan arkadaşlarım oldu. Haksız da sayılmazlar. Doğmamış Çocuğa Mektup tadında karamsar anıları canlandırmak istemedim. Zen müzikleri dinledim, yogaya verdim kendimi.


İnsan kaçamıyor. Ya da sonsuza kadar kaçamıyor diyelim. Elimi eteğimi çekerim, kendime bulaştırmam, uzak dururum, çocuğumu korurum... Ne yazık ki bu olmuyor. Kötülük seni yakalıyor. Faşizmin her türü, önce büyük boyu gazetelerden, insanı inciten, ruhunu örseleyen bir haksızlığa uğrama hissiyle geliyor. Zalimle mazlumu aynı anda kucaklama, mazluma bir darbe daha vurma, incinmeye aşağılanmayı ekleme. Gündelik hayatta, bir fısıltı, bir kahkaha ile taşınan kötülükler. Büyük faşizmi sözde kınayıp, küçüklerine tepki göstermeyenler, susanlar, korkanlar. İlkeliliği aptallığa indirgeyen zihniyet. Ve hem suçlu, hem güçlü olmanın standartlaşması.

Bunları bilerek çocuk büyütmek kolay değil. Büyük bir enerji, "iyi günlere duyulan inanç" istiyor anne baba olmak. Kötülük olsa da iyiliğin galip geleceğine inanmak istiyor.
 
Bu iş zor, çok zor yonca
Çünkü gülmeyi unutunca
Taş yüreklerde kilitli duygular
Kapılar açılmayınca

Bu iş zor, çok zor yonca
Çünkü bizler istemeyince
En çok bağıran en doğru sayılır
İnsanlar işitmeyince

Bu iş zor, çok zor yonca
Çünkü sevmeyi bilmeyince
Bahar gelir, farkedilmez olur
İnsanlar görmeyince

Bu iş zor, çok zor yonca
Çünkü bizler duymayınca
Birinin eli herkesin cebinde
İnsanlar umursamayınca
(bülent ortaçgil)

2 yorum:

KUZEY TAN dedi ki...

Annelikte önemli bir görevim oğluma güzel bir dünya yaratmak ama kötülükler hep var olacağından onların bu kötülükler karşısında nasıl iyi insan olarak duracağını da öğreteceğim.

Ellerine sağlık yine çok iyisin

suinci dedi ki...

ozaman bizde ortaçgilin dediğini uygulayıp en çok bağıran olalım belki bizide haklı gçren çıkar.
eee boşuna dememişler analar tahtını yaparda bahtını yapamaz diye niye yaramıza tuz bastınki