14 Kas 2011

Filin Banyosu : Elephant's Bath...


Yepyeni bir interaktif kitap uygulamasıyla daha karşınızdayız dostlar. Filin Banyosu / Elephant's Bath. İki ismi var, çünkü iki dilde birden çıkıyor. Hem İngilizce, hem Türkçe. Hangisini isterseniz... Dokunma dostu bir uygulama. Tabletlerin üstü minik parmak izleriyle dolsun. Toplar zıplasın, oyuncaklar havaya atılsın, yapraklar dağıtılsın... Bol hareketli, bol bereketli şirin mi şirin bir Fil ve arkadaşı Zara.


Zara'yı tanıyorsunuz aslında. Blogun en başından beri, benim bir arkadaşımın kızı on iki aylıkken kendi kendine yemek yiyordu, arkadaşımın kızı şu zamanda bunu yapıyordu, hikayelerimdeki "bir arkadaşımın kızı". Kitabımızın yazarı Alasdair Turner. Filin banyosu Zara'nın masalı. Bunu yazmak benim için çok zor çünkü Alasdair artık aramızda yok. Masalı uygulamaya çevireceğimizi konuştuğumuzda hastaydı. Uygulama Zara'ya babasından bir hediye olarak yapıldı. Ve tüm diğer çocuklara Zara ve babasının hediyesi oldu.


Oip'le pek çok proje üzerine konuşuyorduk o zamanlar. Başka planlarımız vardı. Ama bir anda aklıma Alasdair'in masalı düşünce aradım hemen, "böyle böyle" diye anlattım. Oip, süperkahraman kıyafetini giyip kalemleri kağıtları toplayıp çizmeye başladı. Siz bilmezsiniz, gerçekten normal hayatında bir Clark Kent kendisi. İki çocuğuyla, işiyle, eviyle sorumluluklarıyla iki eli, iki ayağı dolu bir kadın. Gece olunca kalemlerin, boyaların efendisi. Öyle güzel bir masal çizdi ki bayıldık... Ela'nın "annee anne fili aç fili" diye peşimde dolanmasına yol açan bir programlama dönemi boyunca resimleri, animasyonları, fiziksel etkileşimleri ve efektleri programladım ben. Melih Şendil, Türkçe'sini seslendirmeye gönüllü oldu. Oliver Collyer İngilizce'sini seslendirdi. O kadar da güzel oldu ki...


Türkçe'ye el birliğiyle çevirdik. Önce ben çevirdim, çeviriyi annem okudu, sonra Oip düzeltti, Senem'e gönderdik, sonra tekrar baktık, bir çevirmen arkadaşımız (ekşisözlükten Robin) üzerinden geçti, bir editör arkadaşımız baktı... İnce ince işler, pek çok emek, pek çok güzel insan.
 
Bu kitabın önemli sponsorlarından ikisi de annem ve babam oldu. Bayram haftası boyunca eşimle beraber bir odaya kapanıp son düzeltmeleri yapıp, paketleyip göndermemize izin verdiler. Bizi yedirdiler, içirdiler, akşamları çay getirdiler. Ela ile oynadılar, gezdiler.  Sayelerinde işin en zor kısmı olan "bitirmek" eylemini güzelce yaptık ve gönderdik. Umarım siz de bizim kadar seversiniz bu tatlı fili ve hikayesini...

20 yorum:

hazel dedi ki...

yayına çıktıktan sonra en kısa zamanda Ela'nın tanıtımıyla bir video isteriz.Malum aramızda i-bıdısı olmayanlar var. :))

Berna Hamarat Kaya dedi ki...

Ellerinize sağlık =) Merak ve heyecanla beklemedeyiz. dün akşam arattım app store da hani belki bi ihtimal yayınlanmaya başlamış mıdır diye ama ı-ıh =)

aysema dedi ki...

Harikalar yaratıyorsunuz, biz de tanıklık ediyoruz, ne güzel...

Nihan dedi ki...

ben oip den dinlemiştim bu kitabın öyküsünü...çok etkilendim gerçekten...emeği geçen herkese ne mutlu...Zara ya sevgiler

FADİŞ dedi ki...

Harikasınız ne diyebilirim başka. Örneksiniz pek çok kadına. Sizi blogtan da olsa tanıdığıma çok memnunum. Başarılarınızın devamını dilerim, daha çok güzel şeyler yapacaksınız biz de sizi takip ediyor olacağız.

sirâr dedi ki...

Güzel kalpli, becerikli, süper kahramanlarsınız siz! gözlerim neden dolu dolu oldu şimdi? Gururunuzu ve heyecanınızı paylaşıyor olmak çok güzel.

Senin İçin dedi ki...

Sabırsızlıkla bekliyorum :=) Emeği geçen herkese teşekkürediyorum.

SENAYC dedi ki...

Özgüranne,
ellerinize emeğinize sağlık,keşke ipad im olsaydı dedim:)
Zara ve Ela ya sevgilerle
Şenay

Deli Anne dedi ki...

Ahh ne diyeyim bilemedim.. ne güzel, ne güzel bir iş yapmışsın/yapmışsınız.. Canı gönülden tebrik ederim..

Rana Eslem GULMEZ dedi ki...

Hayirli olsun ... Cok guzel basarili isler....

Evren dedi ki...

Denizcim elinize emeginize saglik! Cok gururlandim, cok mutlu oldum. Ne guzel bir sey yapmissiniz yine :) Harikasiniz! Cok tebrik ederim! Sevgiler :)

MAVİANNE dedi ki...

tebrik ediyorum

mdeviren dedi ki...

Cok dokunakli... Girisim icin tebrikler.

Tanla @ {BebekveBen.com} dedi ki...

Çok güzel bir girişim, tebrikler. Hangi yayınevinden çıkacak acaba ve hangi kitapçıda satılacak? Türkiye'ye gelince almak isterim...

Ozgur dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Ozgur dedi ki...

Hazel: Elbette, Ela seve seve oynar:)

Berna: Çokteşekkürler güzel arkadaşım:)))

aysema: sayenizde anne:)

Nihan: Çok teşekkür ederiz.

Ozgur dedi ki...

Fadiş: Ne güzel dilekler bunlar:)) Böyle destekçiler olduktn sonra...:)çok teşekkürler

sirar: çok çok teşekkürler güzel arkadaşım:)

senin için: çok teşekkürler umarım seversiniz

senayc: bu defa hem iphone, ipad, hem androidde çalışacak. bakalım belki başka yerlerde de çalışır... çok teşekkürler desteğin için...

delianne: çok çok teşekkürler:))))

Ozgur dedi ki...

Rana: Çok teşekkür ederiz:=))

Evren: Canımsın:)))

Mavi anne: çok teşekkürler:)

mdeviren: Çok teşekkür ederim.

Tanla: Yayınevinden çıkar mı bilmiyorum. iPhone, iPad ve android işletim sistemine sahip telefon ve tabletlerde interaktif uygulama olarak çıkıyor. Sonrasında belki kitap hali de çıkma ihtimali var. Haber veririz mutlaka. sevgiler.

Anne Boğa dedi ki...

Çok güzel insanlarsınız..aynı zamanda becerikli, tutkulu ve dahası..yolunuz hep açık olsun:))

Tiryaki dedi ki...

hikayesini bilmiyordum ben. ne diyim,çok güzel bi iş olmuş. tebrik ederim..