30 Ara 2011

Cesaret


Yola çıkmak cesaret ister, yolda yürümek cesaret ister. Ayağa kalkmak başlı başına bir iştir. Önce oturmak gelir, sonra sürünmek biraz. İlk denemeler tutunarak durmak... Sonra elin koltuktan bırakıldığı an gelir, ilk adım. Sonra ikinci adım. Önce kısa mesafeler. Sonra az daha uzun. Yalpalayarak, bolca düşerek, gülerek kalkarak...

Ela'nın yürümeye başladığı zamanları hatırlıyorum. Arada hop diye düşüyordu. O düşmelerinde bir kere bile ağlamadı. Çok daha küçük şeylere ağladığı olmuştur ama yürüme sırası düştüğünde ağlamadı. Biz de yardıma koşmadık. Bir videomuz var hatta. Ela yürüyor, düşüyor, kalkıyor, koşuyor biz kardeşimle yerimizden hahaha gülmüşüz. Acıklı değil. Motivasyon çok yüksek.

Hayatta adım atmak cesaret istiyor. O el o koltuktan çekilecek işte. O el koltuktayken olmuyor. Kanatlarını denemek için uçmak gerekiyor.

Bazen... Bazen büyük değişiklikler yapıyor insan. Yıkıyor eskiyi. Tekrar adım atıyor, ama ilk zorlukta, ilk dönemeçte eski olduğu kişi olmaya geri dönüyor. Sürekli yapılan diyetler gibi, verilip alınan kilolar gibi.

Değişiklik olacaksa temelden olması şarttır. Özünde radikaldir. Kişiyi değiştirmeyen aşk, aşk değildir. Hayatı  alt üst etmeyen, bilinci sarsmayan şey aşk değildir. Ne romantik anlamda, ne hayatını adayacağın yol anlamında.

En derinde ve en öncelikli cesaret var. Sonra anlam üretmek. Kişiden bağımsız değil yapılan iş. Şirket dediğimiz kurucular aslında. O kimlikle o ruhla varoluyorsun. Kazanç değil amaç. Anlam üretmek. Para kazanmanın çok yolu var. Anlam üretmek... O başka bir şey işte.

Pek çok kadının ve erkeğin çocuk sahibi olduktan sonra hayatlarını değiştirmesi, çocuklarının gözlerinde ve hareketlerinde gördükleri inanç, motivasyon ve pes etmeme bilincidir. Memeye saldırır gibi hayata tutunma gayretidir.

İyi yıllar.

Bu sene hedefimiz: daha sade bir hayat.

9 yorum:

Jise-İklim dedi ki...

insanoğlunun hayata tutunuşu, devam etmekteki gayreti bu kadar güzel anlatılamazdı sanırım.

Deli Anne dedi ki...

okuduğum en iyi yeni yıl yazısı:) İyi yıllar sana da Özgür ve akıllı annem:)

Nilhan - Küçük Mucizem dedi ki...

"Memeye saldırır gibi tutunmalı hayata"

Mutlu yıllar.

Hande dedi ki...

Yazınız çok duygulandırdı beni.Ne doğru tespitler.Pes etmek yok! Yola devam!AMa anlamlı şekilde...Sevgiler,mutlu yıllar...

Tanla @ {BebekveBen.com} dedi ki...

Yazını okurken çok duygulandım Özgür Anne. Minik Ela hep ileriye doğru yürüsün. Küçük adımları onu büyük yerlere taşısın. Ailesini hep gururlandırsın Ela. İyi seneler!

anneyazar dedi ki...

İşte bu bakış açısını seviyorum. Beni kendime getiriyor:))

Kardeşim dedi ki...

iyi seneler

Evren dedi ki...

Evet evet, ihtiyacımız olan kesinlikle bu! Aklına yüreğine sağlık! Size de iyi yıllar!

KUZEY TAN dedi ki...

Güzel yıllara sevdiklerinizle