11 Oca 2012

Su testisi.

Semra Canbulat'ın yazısından alıntıdır: Tıklayın

Hıncal Uluç'un Defne Joy Foster'ın ölümünün ardından yazdığı "Su testisi su yolunda kırılır" temalı yazısı sadece basın tarihinin en utanç verici yazılarından biri olmakla kalmıyor; Barış Manço'nun ölümünün ardından yazdıklarıyla birlikte değerlendirildiğinde şimdi takındığı bu ahlakçı tutum; patriarkal sistemin iki yüzlü ahlakının da medyadaki sıkı örneklerinden birini oluşturuyor.


Hangi "uzman kişiden" görüş alırlarsa alsınlar, kadın cinayetlerinin sistematikliğini sağlayan işbirlikçi tutum muhalif toplumsal hareketler ve yayınları tarafından birincil önemdeki toplumsal sorun olarak nitelendirilmediği sürece, kadın cinayetlerinin gerekçelerini aile içi görüş ayrılığına indirgeyen cümleler değişmeyecektir. Aile içindeki tartışmaları öldürme nedeni olarak seçen ve sunan haber dili, öfkesine yenilen erkek halini masumiyetin karinesi olarak kabul ediyorsa, elinde şiddet aracı bulundurma yetkisine sahip olanların taciz ve tecavüze yönelmelerini olağanlaştırıyorsa, keyfiliğin sorumsuzluğunu normalleştiriyorsa, sadakat ve bağlılık yeminlerini ilahi değil yasal olduğuna ilişkin hiçbir başvuru kaynağıyla beslenemiyorsa genç kadınların ki bu genç kadınlık hali 49 yaşına kadar uzanıyor, ölümcül şiddete maruz kaldığı haberlerini okumaya devam edeceğiz."

3 yorum:

sihirli süpürgeee dedi ki...

çok güzel yazmışsınız ağzınıza sağlık geçen sene Hıncal Uluç'un o açıklamasını duyduğumda, yeğenine kerata, Defne Joy'a su testisi dediğinde içim buz gibi olmuştu. Zaten sevmezdim Hıncal Uluç'u, bu açıklamadan sonra nefret ettim. Kendi yaşına başına bakmadan yarı yaşındaki manken kızları kucağına oturtup poz veren adamın dediklerine bak!!! Ahlaktan bahsedebilecek en son insanlardan biri.

anne kaleminden dedi ki...

her gün gazetede bu haberleri okumak malesef ataerkil düzenin ekmeğine yağ sürüyor, durumu olağanlaştırıyor... eline sağlık özgür anne...

deniz dedi ki...

pardon pardon, ben yazmadım. link verince anlaşılır sandım, hemen düzeltiyorum. ama çokk güzel yazmış yazan...