16 Tem 2012

Bir kaç küçük not...


Zogi diye Ela'nın çok sevdiği bir kitabımız var. Tostoraman'ın papucunu dama attı Zogi. Kısaca bahsetmek gerekirse, bir ejderha anaokulunun yıldız öğrencisi Zogi. Ama başı dertten kurtulmuyor ve Prenses İnci her defasında ona yardım ediyor. Yara bandı veriyor, merhem sürüyor. Çünkü İnci prenses olmak istemiyor, doktor olmak istiyor... (Prensesin her "Doktor olmak istiyorum bennn!..." diyişinde duygulanan bana ne oluyor? 3.5 yıl oldu hala mı hormonlar?) 

İşte o sahnede, bıyıklı şövalye bir anda kılıcı atıyor "Ben de!!" diye bağırıyor. Bir anda. İşte o sahnede biz çok gülüyoruz. Ah şövalye ah. Kızın gözüne gireceğim diye önce kılıç kalkan ekibi ol, at üstünde cesur yürek ol, kız doktor olucam diyince hemen doktora çark et. Sevimlisin ama oldu mu şimdi şövalye? Oldu mu? 

Bizim ailecek en sevdiğimiz kitap oldu. Her yönüyle, hem akıllı ve gayretli Zogi'siyle, hem prensi, prensesiyle, öğretmeniyle, şaşkın mavi ejderhasıyla (benim favorim). Çok çok güzel bir kitap. Bugün Ela anaokuluna götürdü öğretmeni okusun diye. Çevirisi de güzel. Diğer Julia Donaldson kitaplarının çevirilerinden daha çok beğendik.

 Bir Dolap Kitap böyle anlatmış Zogi'yi: http://www.birdolapkitap.com/2010/08/26/ejderha-zogiyle-tanisin/

Şimdiden Zogi'li pasta ister Ela doğum gününe. Çalışıp yapacağız bakalım. 

Sevgili yorum sahibi okurum, bir yerden başladık işte. Daha sık yazmaya çalışacağım olur mu, sen gitme bir yere. 


7 yorum:

bekar anne dedi ki...

Kızım da çok seviyor bu kitabı ve harika anlatmışsın. Daha sık yaz özgüranne :)

anne kaleminden dedi ki...

zogi! hemen alacağım :))) tostoraman ı biz de çok seviyoruz :)

Selcen dedi ki...

al al bitmiyor ki bunlar yahuu :) Değnek Adam'ı heralde 3 ay boyunca her gece okumuşuzdur. Tostoraman'ı kaybettik okulda mı kaldı bilmiyorum yavrusunu aldık biz de :) Zogi'yi edinmeli bari en kısa zamanda :))
Biz burdayız da sen gitme Özgürannee

Evren dedi ki...

Biz de bu yaz aldık bu kitabı ve bayıldık! T.Su'nun da en sevdiği sahne İnci'nin "durun sizi şapşallar" diye araya girdiği sahne. O sayfadaki replikleri aninda ezberledi. Ben de çok seviyorum bu kitabi, ne de olsa feminist kitap ;)

DağlarKızı dedi ki...

Yaz yaz, seviyorum okumayı yazılarını. Her dönemin anneliği farklı, herkesin anneliği farklı. Senin anneliğini okumayı seviyorum. Bizimle paylaşmaktan vazgeçme lütfen:)

Cigdem dedi ki...

Bizde cok seviyoruuuz bu kitabi, hatta ben her cocuklu arkadasima bundan almaya, olmadi anlatmaya basladim. Sövalye adamimiz:))...

Basak Gülsoy dedi ki...

Çok güzel bir blogun var. Ellerine, aklına sağlık. Sevgiler.