26 Nis 2013

Küçük Kara Balık'lar Engin Denizlere AçılıyorMevcut okul öncesi eğitim sistemine razı olmayan bir grup velinin biraraya gelerek kurduğu "veli inisiyatifi" ilk ana okulu örneği olan, Türkiye'de montessori eğitimi veren ilk kurumlardan biri “Küçük Kara Balık Çocuk Evi” kapasitesini arttırırken fiyatlarını da aşağıya çekebilmek için Koşuyolu'ndan Erenköy'e taşınıyor.

2013-2014 Eğitim yılının Küçük Kara Balık Çocuk Evi'nin tüm velileri ve çocukları yani hem küçük kara balıklar hem de büyük kara balıklar için pek çok farklı anlamı olacak. Her şeyden önce üç yıldır okula devam eden küçük kara balıklar bu sene okuldan mezun olup ilkokula başlayacaklar. Onlar engin denizlere açılırken geride kalan daha küçük kara balıklar da yerlerinde durmayacaklar ve yeni bir binaya, Erenköy'e taşınacaklar.

Alışıldık olmayan şey ise, okuldan mezun olan çocukların velileri başta olmak üzere bu sene de tüm veliler elele vererek okulun taşınması ve büyümesi için tüm güçleriyle çalışarak "veli inisiyatifi" kavramını bir kez daha gerçeğe dönüştürüyorlar. Bunun aslında bir bayrak yarışı olduğunu hatırlatan veliler; "Bizim kendi çocuklarımız için hayal ettiğimiz ve kurduğumuz yapının bizden sonra da büyüyerek sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için çocuklarımız başka okullarda okuyor da olsa Küçük Kara Balık Çocuk Evi için uğraşmak ve hayallerimizin sürdürülebilirliğini görmek her şeyden önemli" diyorlar.

Birbirlerini hiç tanımayan bir avuç ebeveynin bundan üç yıl önce internet sayesinde bir araya geldiğini hatırlatan veliler "ikiyken beş sonra on sonra yirmi otuz olduk, elele verip inanınca gerçekten de hayal ettiğimiz okulu kurabildiğimizi gördük; şimdi bizim çocuklarımız okul öncesi eğitimlerini tamamlıyor olsa da bu okulun küçülmesini değil büyümesini sağlamak, başladığımız işi yarım bırakmamak anlamını taşıyor. Hiçbirimiz sadece kendi çocuğumuzun geleceğini düşünerek başlamadık ki bu girişime" diye de ekliyorlar.

Koşuyolu'ndaki binanın kapasitesinin azlığı sebebiyle giderlerin çocuk sayısına bölünmesiyle ortaya çıkan aylık ücretlerin yüksekliği sebebiyle hayalini kurdukları erişililebilirliğe ulaşmakta zorlandıklarını anlatan veliler; daha büyük ve merkezi bir binada öğrenci sayısının artmasıyla eğitim ücretlerinin gittikçe düşeceğini işte o zaman hedeflerine ulaşmış olacaklarının altını çiziyorlar.

Erenköy'deki yeni binalarına taşınmak için çalışmalara ve tanıtıma başladıklarını belirten "Veli İnisiyatifi Bir Montessori Okulu: Küçük Kara Balık Çocuk Evi"nin velileri birlikte bir şeyler başarmanın yapıcı gücüne inanan herkesi çocuğu olsun olmasın aralarına davet ediyorlar. Yeni binalarına taşınma aşamasında yeniden okul tanıtım günleri ve çeşitli etkinlikler düzenleyen büyük kara balıklar yeni binalarında daha çok "Küçük Kara Balık"a ulaşabilmenin mutluluğunu paylaşmak, seslerini duyurmak için destek arayışlarını sürdürüyorlar.


Bu amaçla 9 Mayis 2013 Perşembe günü 10:30- 12:30 arasında Bağdat Caddesindeki Carribou Coffee'de bir tanışma toplantısı düzenliyorlar. 

Adres:

Bağdat Cad.Çamfıstık Sok.no:305/A CADDEBOSTAN-KADIKÖY 

Küçük Kara Balık Çocuk Evi ile ilgili tüm gelişmeleri,
www.kkbce.com, www.facebook/kkbce  , www.twitter.com/kkbce  adreslerinden takip edebilirsiniz.

İletişim için:
kayit@kkbce.com

Küçük Kara Balık Çocuk EviMontessori Pedagojisi

“Kendim yapabilmem için bana yardım et.”

Bu cümle Montessori Pedagojisinin ana fikridir. Bu, çocuğa kendi deneyimlerini yapması için fırsat tanımak ve bunu gerçekleştirebilmesi için de gerek duyduğu olanakların sağlanması anlamına gelir.

Her çocuk öğrenmek ister. Bu durumda eğitim sürecinin özü bir “kendi kendini eğitme” sürecidir. Bunun yanında bir de içsel inşa planı vardır. Bu nedenle Montessori pedagojisi doğrudan ve kararlı bir şekilde çocuk ve ihtiyaçları konusunda bilgi edinir.

Hazırlanan bir çevrede çocuk Maria Montessori’nin geliştirdiği öğretici materyallerle deneyimler yapar ve çevreyi kavrar. Bu çevrede özel olarak eğitilmiş eğitimciler dikkatli ve saygılı bir şekilde çocuğa refakat ederler. Eğitimciler her bir çocuğun duyarlı evrelerinde belirli bir öğrenme içeriğine karşı hassas olduğunu bilirler. Yani hazırlanan bu ortamın şekillendirici elemanları yetişen bireyin gelişim düzeyine uygundur ve sürekli öğrenme işlemini sürdürmesinde teşvik edicidir.

Serbest çalışma Montessori pedagojisinin can alıcı noktasıdır. Burada çocuk neyle meşgul olmak istediğine, ne kadar ve kiminle olmak istediğini kendisi seçer. Serbest karar vermek çocuğu içinden gelen bir disipline sokar ve bu eğitimci tarafından belirlenmemiştir. Bunun sonucunda sakin ve gergin olmayan bir atmosfer oluşur.

Montessori Pedagojisi bireysel zekaya dayalı ve yaratıcı problem çözme becerisini teşvik ve talep eder. O, kendi ayaklarının üzerinde durmayı ve bağımsızlığı eğitir. Amaç güçlü bir kişilik ve öz denetimin oluşmasıdır.

Yüz yıldır uygulanan bu eğitim sisteminde, günümüzde Maria Montessori’nin kararlarının ve keşiflerinin doğruluğunu her gün daha çok ortaya çıkmaktadır.


Veli İnisiyatifi Okulu Ne Anlama Gelir?

Veli İnisiyatifi; işleyen bir okul aile birliğidir. Patron kavramının  yerini veli-öğrenci-eğitimci birlikteliğinin alması demektir.

Çocuklarını mevcut okullardan farklı bir dünya görüşü ile eğitmek isteyen ebeveynlerin, bir araya gelerek bir dernek kurmaları ve buna bağlı olarak açılan okullar anlamına gelmektedir. Montessori okulları, Waldorf okulları, Frené Okulları bu şekilde kurulan okullardır.

Bu dernekleri denetleyen ve uygulanacak eğitim konusunda destek veren danışmanlar “bilimsel kurul” adıyla anılırlar ve derneğin kurmayı planladığı okullara program hazırlamakla görevlidirler. İdari denetim, ise derneğin yönetim kurulu tarafından yapılır.

Dernek ve çeşitli yollardan para sağlar. Bu para eğitim materyalleri, okulda kullanılacak diğer malzemeleri karşılar ve okula destek olur. Bu masraflar da;

Sponsorlardan
Okulda yapılacak çeşitli eğitim, konferans vb gelirlerinden
Derneğin kermes vs gibi aktivitelerinin gelirlerinden karşılanır.
Okulun harcamaları ise derneğin desteğinin yanısıra okulun öğrencilerden aldığı aylık katkı payından karşılanır.

Dernek ve veli inisiyatifi hakkında bilgi ve iletişim için yk@montessori.org.tr adresinden yönetim kurulumuza ulaşabilirsiniz.

1 yorum:

jash dedi ki...

vu okulu ve faaiyetlerini yakından takip ediyor ve imreniyorum keşke beylikdüzü nde de böyle bir grup veli bulsak da bu işe girişsek. bu konuda aynı fikire sahip anne babalar bana yasemin.yilmaz@showtv.com.tr bir de nacizane bloğum var buradan da haberleşebiliriz www.kozmikcadi.blogspot.com sevgiler özgür anne...