30 Eyl 2014

Erken Kalkan Yol Alır


Günaydın...

İlkokulla birlikte servis tekrar girdi hayatımıza. Sabah uyan... Kahvaltı... Giyinme... Servis saati... Haydii koşş...

Bunları konuştuğunuz zaman alabileceğiniz bir tepki var: "Ahhh yazııık çok erkeeen...."

Siz de bu tepkiden sıkılmış annelerdenseniz işte size içinizi rahatlatacak faydalar.

Öncelikle erken yatıp erken kalkmak sağlıklıdır. Araştırmalar göstermiş ki sabah erkenden kalkan insanlar geç kalkan insanlardan daha mutlu. Zaten benim kız yaz kış doğduğundan beri 6:30-7:00 arası kalkan bir çocuk olmuştur. Doğuştan böyle. Biz onu kendimize uydurmadık, ona uyduk. Böylece yıllarca "bir sana doyamadım, bir sabah uykusuna" yaşamış olan bendeniz sabahları erkenden kalkmaya başladım. Cumartesi sabahı 9da kahvaltı bitmiş, çoktaan hazırlanılmış halde sokağa çıktığımızda günün güzelliklerini görmeye başladık.

Sonra bir avantajı daha var. Başarı sizin için önemli mi? Ta taaa.... Teksas üniversitesi araştırma yapmış, erken kalkanların genel ortalamaları geç kalkanlardan daha yüksekmiş. 

Erken kalkan, erken yatar. Melatonin hormonu en fazla akşam 11:00 ila 1:00 arası salgılanıyormuş. O nedenle 10:00dan önce yatakta olmak önemli.

"Karanlıkta uyurken yoğun olarak salgılanan melatonin hormonu, vücudumuzun doğal korunma ve yaşamsal faaliyetlerini sürdürme mekanizmasını destekleyerek grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı direnç göstermemizi sağlar. Kansere karşı savaşan güçlü bir salgı olduğu klinik ortamlarda kanıtlanan melatoninin, meme tümörlerinin büyümesini yavaşlattığı, kalp ve damar hastalıklarını önlediği ve bağışıklık sistemini koruduğu da ortaya çıkan bulgular arasındadır." Alıntı : http://www.bilgiustam.com/melatonin-hormonu-nedir-faydalari-nelerdir/

Güzel bir şey erken kalkmak.

Erken yatıp, uykuyu alıp güne enerjik başlamak harika.

Tamam ilk bir kaç hafta sabahları muşmula gibi uyanıyor insan. Ama çocuk değil, çocuk mutlu. Anne mor göz altlarıyla zombi gibi uyanıp bugün gitmesen mi okula demeye hevesli oluyor itiraf ediyorum. Alışılıyor.

Erken kalkmak iyidir, erken kalkan yol alır.
2 yorum:

sinem akyüz dedi ki...

Merhaba, okul arayışı ve sizin devlet okulu mu, özel okul mu çelişkilerinizi şu an yaşıyorum. Yazılarınızı ve tavsiyelerinizi çok beğendim, sanırım devlet okuluna göndermediniz anladığım kadarıyla uzak bir okula verdiniz Ela'yı. bizden 1 sene daha yaşanmışlığı olan bir anne olarak tavsiyelerinizi ve okul seçiminizi öğrenmek isterim. Bilgi verirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler...

arastırmacıAnne dedi ki...

Merhaba,
Hangi okulu seçtiniz merak ediyorum. Memnun musunuz? Paylaşabilirseniz çok sevinirim.